اطاعات آزاد
اينجا در مورد همه چي هست
لینک دوستان

بيماريهاي ويروسي

هـــــاري

بيماري هاري يکي از خطرناکترين بيماريهاي واگير و مشترک بين انسان و کليه حيوانات پستاندار مي باشد. عامل بيماري ويروس مي باشد که در کليه حيوانات خونگرم ايجاد بيماري کشنده مي نمايد. سگ و گربه بيشتر از ساير حيوانات نسبت به بيماري هاري حساس مي باشند. ويروس عامل بيماري در بزاق فراوان بوده و گازگرفتن توسط حيوانات هار عادي ترين راه انتقال بيماري به انسان و ساير دامها مي باشد. ويروس اين بيماري تمايل به دستگاه عصبي دارد و جراحاتي در اين بافت ايجاد مي کند.

اولين نشانه هاي بيماري در اسب وجود خارش در محل گازگرفتگي است. اسب بيمار مضطرب بوده، غذا نمي خورد و مرتب محل گزش را با دندان خود گاز مي گيرد، به پرستار و افراديکه به او نزديک مي شوند حمله مي کند و اگر فرار نکنند آنها را به شدت گاز مي گيرد. به تدريج نشانه هاي فلجي در عضلات گلوي دام ظاهر شده و حيوان با وجود تشنگي مفرط نمي تواند آب بخورد. فلجي کم کم به پاها رسيده، حيوان به زمين مي خورد و در مدت کوتاهي تلف مي شود.

آبــــــــله

آبله اسب قابل سرايت به انسان و گاو مي باشد. نشانيهاي بيماري در اسب عبارت از وجود جراحات و دانه هايي در سطح داخلي دهان، زير زبان، لثه ها و لب مي باشد. دانه ها کم کم چرکي شده و حيوان دچار تب مي شود. بزاق از گوشه دهان جاري شده و ميل به غذا ندارد. جراحات به تدريج وسعت يافته و به مخاط بيني نيز سرايت مي کند. کره اسبها به بيماري حساس تر بوده و گاهي تلف مي شوند. در صورتيکه دانه هاي آبله در روي پاهاي حيوان و در ناحيه بخلق ظاهر شود اندکي لنگش ايجاد کرده کم کم دانه ها چرکي شده و روي آنها را دلمه خشک مي پوشاند و حال حيوان بهبود مي يابد.

آنسفاليت ويروسي اسب

آنسفاليت ويروسي از بيماريهاي عفوني است مه اسبها را مبتلا ساخته و موجب ابتلا انسان نيز مي شود. آنسفاليت ويروسي داراي انواع مختلف بوده و از آن جمله آنسفاليت ويروسي ونزوئلايي مي باشد. نشانيهاي بيماري در اسب اختلال در شناسايي، عوارض عصبي، عدم تعادل، تب و فلجي مي باشد. دفع مدفوع و ادرار مشکل شده، حيوان دايره وار راه مي رود و کم کم فلجي ظاهر مي شود و حيوان زمين گير و در مدت 2 تا 4 روز تلف مي گردد. تعدادي از اسبهاييکه فلج نمي شوند زنده مي مانند. ناقل اصلي بيماري پشه ها مي باشند ولي انتقال از اسب به اسب نيز امکان پذير است.

آنسفاليت ويروسي آمريکاي شمالي، شرقي و غربي و آنسفاليت ژاپني نيز وجود دارد که کمتر اسب را مبتلا مي سازد. آنسفاليت ژاپني در حقيقت يک بيماري انساني است که در بيشتر موارد انسان عفونت را به حيوانات منتقل مي سازد.

آنفولانزاي ويروسي اسب

آنفولانزاي اسب بيماري مسري بوده که در شرايط طبيعي تک سمي ها بيشتر به آن مبتلا مي شوند. در نقاطي که تعداد زيادي اسب در مجاورت هم قرار گيرند بيماري به سرعت در بين آنها اشاعه مي يابدو اسبهاي جوان به بيماري حساس تر مي باشند و زماني که بيماري شيوع پيدا کند اسبهاي مسن نيز به آن مبتلا مي شوند.

علايم بيماري در اسب عبارت است از تب شديد، بي اشتهايي، ريزش اشک، هجوم الدم بافت چشم و ريزش از بيني. در بعضي از موارد ذات الريه و کور شدن چشم نيز ديده مي شود که در اين صورت منجر به مرگ حيوان مي شود. امکان وجود يرقان و نفريت نيز در اسب گزارش شده است. بيماري از طريق ترشحات بيني، عطسه يا سرفه به خارج پخش و سبب ابتلا ساير اسبها و ديگر موجودات مهره دار و از جمله انسان مي گردد.

تورم دهان طاولي

اين بيماري قابل سرايت به اسب، گاو، خوک و انسان مي باشد. دوره کمون بيماري 1 تا 3 روز است. علايم بيماري تب و افزايش بزاق در هنگام غذا خوردن است که به تدريج دانه هايي در سطح زبان و روي لبها ظاهر مي شود. دانه ها طي 48 ساعت پاره شده و تمام سطح زبان  و لبها را فرا مي گيرد و حيوان از خوراک مي افتد. ويروس عامل بيماري از طريق ترشحات آلوده حيوان و گاهي از طريق حشرات انتقال مي يابد. بيماري معمولا" خطرناک نيست و دامهاي مبتلا به زودي بهبود حاصل مي کنند.

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

     گنديدگى سم ((Foot- Rot (pietin)
عامل بيمارى گنديدگى سم گوسفند ميکروبى بى‌هوازى و بدون هاگ است، اين ميکروب باعث ناراحتى در سم و لنگش شديد دام مى‌گردد اين ميکروب در مکان‌هاى خشک بيش از ۲ هفته مقاومت نداشته و درصورتى‌که آغل مرطوب باشد، قادر است تا يک ماه زنده بماند. همچنين در لجنزارها و نقاط باتلاقى در تمام مدت زمستان زنده مى‌ماند. محل‌هاى گرم و مرطوب بهترين عامل جهت حفاظت اين ميکروب مى‌باشد.
     تب برفکى(Foot and Mouth Disease)
عامل بيمارى ويروسى است که مقاومت آن در هواى خشک بسيار زياد و در جايگاه‌ها و در ميان تودهٔ علوفهٔ خشک حتى به‌مدت يک‌ماه مى‌تواند قدرت بيمارى‌زائى خود را حفظ نمايد. اين ويروس باعث جراحات شديد در دهان، پستان و دست و پاى حيوانات نشخوارکننده مى‌گردد. براى جلوگيرى از اين بيماري، واکسيناسيون زيرجلدى تمام حيوانات مسنتر از ۶ ماه بايد انجام بگيرد.
 
دام‌هائى که براى اولين بار تزريق مى‌شوند، تجديد واکسيناسيون بعد از يک ماه ضرورى است، هر ۶ ماه يکبار دام‌هاى سالم و غيرآلوده بايد واکسيه شوند، از واکسيناسيون به‌خصوص در دوران باردارى و دام‌هاى کمتر از ۴ ماه بايد جلوگيرى کرد.
 
در مواردى که اين بيمارى در يک منطقه ديده مى‌شود لازم است حيوانات سالم از آلوده‌ها جدا گرديده و حيوانات آلوده علامت‌گذارى شوند. حيوانات سالم در منطقه‌اى که بيمارى در آن ديده شده است، نبايد از محل خارج شوند مگر براى کشتار، از شير و فرآورده‌هاى شيرى اين حيوانات نبايد استفاده شود. براى جلوگيرى از اشاعهٔ بيمارى مى‌بايد محل و لوازمى که با حيوان بيمار در تماس بوده‌اند، با محلول ۴ گرم در ليتر سود سوزآور ضدعفونى شوند.
     آبله گوسفند (Sheep pox)
عامل بيمارى ويروسى است که در مقابل خشکى داراى مقاومت زيادى مى‌باشد، اين ويروس در آغل‌هاى آلوده تا مدت ۶ ماه در مراتع تا ۲ ماه قدرت بيمارى‌زائى خود را حفظ مى‌کند بره‌ها و گوسفندان جوان به اين ويروس حساس‌تر هستند.
 
گرد و غبار آلوده به‌وسيلهٔ تاول‌هائى خشک شده حاصله از بيماري، چراگاه و آغل آلوده، حمل و نقل پشم و گوسفندان بيمار باعث شيوع بيمارى در گله‌هاى سالم مى‌شود. بيمارى از طريق دستگاه تنفسى نيز انتشار مى‌يابد. پيشگيرى به‌وسيلهٔ واکسيناسيون سالى يک‌بار کافى است.
     شاربن با سياه‌زخم (Anthrax)
علائم بيمارى عبارتند از: افزايش درجهٔ حرارت بدن، بى‌اشتهائى مطلق، بى‌حالي، جارى شدن خون سياهرنگ از تمام مجارى طبيعي، مرگ با حرکات تشنجى است و عامل بيمارى ميکروب هوازى و هاگدارى به‌نام با سيلوس آنتراسيس (Antrasis) است که به‌وسيلهٔ غذاى آلوده و يا نيش حشرات انتقال مى‌يابد. براى جلوگيرى از بيماري، واکسيناسيون يک‌بار در سال، جدا کردن دام‌هاى آلوده، مانع از ريختن حيوان آلوده برروى زمين، وارد نکردن دام جديد، مگر اينکه واکسينه شده باشد. ضدعفونى کردن اماکن مؤثر خواهد بود.
     آنتروتوکسيمى (Enterotoxemia)
عامل بيمارى ميکروب بى‌هوازى و هاگدارى به‌نام کلستريديوم ولشى (Clostridium Welchii)، است که به‌طور فراوان در خاک وجود دارد. بيمارى بيشتر در گوسفندان جوان دوماه تا يکساله و گاهى هم در گوسفندان پير ديده مى‌شود. بيمارى در اثر جذب زهرابهٔ ميکروبى از راه رودهٔ باريک حاصل مى‌شود. براى جلوگيرى از بيمارى بره‌هاى ۱ تا ۳ روز مايه‌کوبى شده و پس از يکماه دوباره تجديد شود. گوسفندان بالغ در دو نوبت و به فاصلهٔ ۳-۴ هفته مايع کوبى شوند.
     بروسلوز
عامل بيمارى ميکروبى (Briucellamelitensis) است که بيشتر در شير حيوانات آلوده وجود دارد. بيمارى اکثراً در اثر جفتگيرى دام نر آلوده به حيوانات ماده انتقال مى‌يابد.
 
در اثر مصرف فرآورده‌هاى حيواناتى (شير، گوشت، پنير تازه) که به اين بيمارى مبتلا هستند انسان به بيمارى (تب مالت) مبتلا مى‌شود. ميکروب اين بيمارى ممکن است در اثر تماس با ترشحات فرج، جفت جنين، بدن حيوان، جايگاه و لوازم آلوده، به انسان انتقال يابد. براى جفتگيرى بايد حيوانات عليه اين بيمارى واکسينه شوند و علاوه‌ بر اين، اقداماتى مثل جدا نگهداشتن حيوانات تازه وارد، استفاده از حيوانات نر سالم و عارى از بيماري، جدا کردن فورى حيواناتى که بچه مى‌اندازند و نمونه‌گيرى آنها، دفن کردن جنين و جفت در عمق زمين و ريختن آهک روى آن، جدا کردن نوزادان از مادرانى که احتمال آلودگى داده مى‌شوند و مراعات نکات بهداشتى در موقع زايش براى جلوگيرى از شيوع اين بيمارى ضرورى هستند.
[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]
آسیت چیست؟


بیماری آسیت عارضه ای است که در اثر کمبود اکسیژن برای پرنده ایجاد می گردد و یکی از علائم بالینی محرز آن آب آوردگی شکم می باشد.


در این پست بیماری آسیت را هم از لحاظ علائم بالینی-ضایعات کالبد گشایی و هم از نظر فیزیولوژیکی و فعل و انفعالاتی که در اثر این بیماری در بدن پرنده اتفاق می افتد بررسی می نماییم.

علائم بالینی:
کبوتران مبتلا معمولا بی حالتر و دارای پرهای ژولیده و شکم متسع(باد کرده و متورم) می باشد.گاهی در آنها تنگی نفس نیز مشاهده می گردد.
ضایعات کالبد گشایی:

مایع زرد کاهی در محوطه شکمی-بزرگ شدن دهلیز و بطن راست قلب-هیدروپریکاردیوم (آب آوردگی پرده پری کارد قلب)و تغییرات کبدی.


از نظر فیزیولوژیکی عروق ریوی پرندگان قابلیت انعطاف پذیری کمی را دارند در نتیجه این امر اگر فشار اکسیژن محیط از حدی خاص-کمتر شده و یا عوامل دیگری از جمله بیماریهای تنفسی مانع رسیدن اکسیژن کافی به بدن حیوان شوند


دیواره این عروق سفت و سخت شده و بطن و به تبع آن دهلیز راست قلب برای تامین اکسیژن لازم برای بدن مجبور به پمپاژ سریعتر خون به سمت ریه ها می گردد.


با وجود سختی دیواره عروق و افزایش فشار خون-خون به سمت بطن راست و سپس دهلیز و به تبع آن از طریق ورید وناکاوا به سمت کبد پس زده و هنگام خروج از دیواره مویرگهای کبدی تحت تاثیر ترومبین- فیبرینوژن پلاسما تبدیل به فیبرین شده و در محوطه شکمی تجمع می یابد.

توصیه مهم:
همواره به خاطر داشته باشید که اگر از کبوتران تهرانی و بلند پرواز نگهداری می کنید هنگام پرواز های طولانی از غذاهایی که مقادیر زیادی پروتئین دارند استفاده ننمایید
زیرا این نوع خوراک فشار متابولیکی زیادی به پرنده وارد آورده و در ارتفاع بالا که فشار اکسیژن نیز کم است-نیاز به اکسیژن پرنده را افزایش داده وممکن است حیوان را در معرض ابتلا به آسیت قرار دهد.
درمان:
برای درمان آسیت می توانید از داروی نفرامین یا اوروتروپین که به دفع مایعات اضافی بدن توسط کلیه ها کمک می کند استفاده نمایید ضمنا این دارو یک شستشو دهنده بسیار عالی کلیه هاست. میزان مصرف آن طبق دزی است که بر روی پاکت دارو درج گردیده است.
[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

کانی بالیسم

مقدمه :

 یکی از انواع بیماری هایی که در اکثر مرغداری ها به چشم می خورد ٬ بیماری کانی بالیسم  یا همنوع خواری است که در اثر این بیماری مرغ ها بهم نوک زده و یکدیگر را زخمی کرده و باعث تلفات زیادی در مرغداری می شود و از این راه به مرغداران زیان فراوانی می رساند. این بیماری در نژادهای سبک بیشتر از نژادهای سنگین مشاهده می شود  .


دلایل بروز بیماری با اختصار بشرح زیر می باشد  :
1- تغذیه دائم جوجه ها با دان پلت
2- زیاد بودن ذرت در جیره غذایی
3- ناکافی بودن تعداد آبخوری ها و دانخوری ها
4- نبودن غذا در دانخوری به مدت طولانی
5- تعداد آشیانه کم تخمگذاری
6- زیاد بودن نور سالن یا  شدت نور در سالن
7- تراکم بالای جوجه ها در واحد سطح
8- بالا بودن درجه حرارت محیط
9- کمبود میزان پروتئین و مواد معدنی جیره
10- وجود انگل های خارجی مانند شپشک و کنه مرغی
11- تهویه نامناسب
12-نقص در کیفیت و کمیت دان

13- عدم نوک چینی مناسب

و بطور کلی هر عاملی که در مرغان موجود در سالن  ایجاد استرس می کند و عکس العمل آن ها را به صورت نزاع بین مرغان و همنوع خواری سبب می شود  .


حالات مختلف همنوع خواری :


 .1نوک زدن به مقعد :


این گونه عارضه در مرغان تخمگذار که تولید زیادی دارند ایجاد می شود ٬ بخصوص در هنگامیکه مقعد بر اثر عبور تخم از لوله تخم زخم شده و خونریزی می کند ٬ در این حالت ممکن است دستگاه تولید تخم مرغ بطور کلی بیرون کشیده شود . وقتی مرغ تخم می گذارد و به علت عدم تناسب رشد آناتومیکی دستگاه تناسلی و رشد مرغ ، تخم مرغ به زحمت از مرغ خارج شده و خونریزی و یا قرمزی ناحیه مقعدی را سبب می شود، که سبب تحریک مرغان و نوک زدن و تقلید کردن سایرین و گستردگی بیماری می شود. البته گاهی کانی بالیسم با پرولاپس واژن در تشخیص به اشتباه می افتد ولی این نکته را باید دانست که گاهی همین نوک زدن به مخرج سبب بیرون کشیدن روده پرنده و مرگ پرنده می شود .


2.نوک زدن به ناخن ها :


این حالت در جوجه های کوچک دیده می شود . علت آن بیشتر دور بودن از دانخوری و از منابع حرارتی و یا بالا بودن دانخوری ها از سطح زمین است که در این صورت جوجه به بستر خود نوک زده و ضمن آن ناخن سایر جوجه ها نیز نوک زده می شود .
بنابر این بهتر است در دو سه روز اول کف بستر را با کاغذ پوشانده تا از خوردن آن جلوگیری شود و سپس کاغذ ها را برداشت و همچنین غذا را در دانخوری های بشقابی مخصوص جوجه در زیر ویا نزدیک منبع حرارتی قرار داد .


3- خوردن پر:


این حالت در گله هایی دیده میشود که که کمبود عناصر غذایی دارند . انگل های خارجی نیز سبب بروز چنین حالتی می شوند و اگر اندازه پرها بزرگ باشد باعث خفگی حیوان می شود.


-4نوک زدن به سر:


این حالت معمولا״ پس از زخم شدن تاج و غبغب در اثر یخ زدن یا پس از جنگیدن شروع می گردد و با دیدن یک لکه خون بر روی سر مرغ همنوع خواری تحریک می شود .


پیشگیری و درمان کانی بالیسم:


1- مقدار پروتئین خوراک ٬ بخصوص پروتئین حیوانی یک تا دو درصد اضافه شود .
2- سلولز خوراک را به وسیله سبوس و جو زیاد نمایید .
3- هوای پاک و ملایم و یکنواخت برای مرغها تامین نمایید.
4- اگر بستر زیاد خشک یا زیاد تر نباشد ٬ روزانه مقداری گندم یا جو در بستر ریخته شود که مرغها مشغول جمع آوری آن شوند .

5.کاهش نور دهی تا حدی که کارگر فقط بتواند جلوی پای خود را ببیند .

6- اگر در خوراک کمترین اثار کپک زدگی دیده شود آن را عوض کنید.

7-تعداد مرغ ها بیش از پنج قطعه در متر مربع نباشد .

8  -افزودن نمک نیز به مقدار دو درصد برای مدت چند روز توصیه می شود

9- مرغ های تخمگذار اگر روی زمین نگهداری می شوند باید چند هفته قبل از شروع تخمگذرای به لانه تخمگذاری منتقل شده تا با محیط جدید آشنا شوند و این لانه ها در محل های نسبتا״ تاریک قرار داشته باشد .
10-لوازم و تجهیزات  مرغداری باید متناسب با تعداد مرغ ها باشد .
11-نوک مرغ ها باید برطبق اصول معینی چیده شود .
12-تراکم مرغها در آشیانه کم شود .
13-انگلهای خارجی اگر هست از بین برده شود .

14-غذا و آب به حد کافی در اختیار گذاشته شود .

15- افزایش میتیونین به جیره توصیه می شود.

16- با ریختن دانه های صدف و یا سنگریزه در بستر مرغان مشغول می شوند .

 گردآوری :

دکتر مهدی هدایتی

بورد تخصصی بهداشت و بیماری های طیور دانشگاه تهران

رفرانس :

disease of poultry, saif 2008
[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]
آموزش پرورش ماهی

رشد ماهيها : رشد ماهيان و عواملي كه روند رشد تحت تأثير آنهاست براي پرورش دهنده ماهي ، در درجه اول اهميت قرار دارند ، زيرا حداكثر رشد ماهي در حداقل مدت زمان با حداقل مقدار غذا ، هدف اصلي اوست .
ماهي جانوري خونسرد است و جهت حفظ درجه حرارت بدن خود ، مجبور به صرف انرژي نيست ، بدين لحاظ ، يك ماهي نسبت به يك جانور خونگرم ، از لحاظ تبديل مواد غذايي به پروتئين بدن ، از كارآيي و استعداد بيشتري برخوردار است .
تغذيه ماهيان انرژي مورد نياز ماهي از غذا تأمين ميشود ، بهر حال اين انرژي در اصل از خورشيد توليد مي شود . انرژي خورشيد به وسيله گياهاني كه براي ساختن كربوئيدرات ها، انرژي مصرف مي نمايند، به غذا تبديل مي گردد. جانوران اين گياهان را خورده و انرژي ذخيره شده را جهت انجام فعاليت هاي خود مورد استفاده قرار مي دهند ، بنابراين گياهان بعنوان توليدكنندگان اوليه مواد غذايي شناخته شده اند ، كه اين مواد به صور ديگر تبديل مي گردد و سپس در اختيار ماهيان قرار مي گيرد. در زير بطور فشرده نيازهاي غذايي ماهيان مورد اشاره قرار مي گيرد.
تركيبات معدني ماهـيان از مـواد مـعدني بيشماري استفاده مي نمايند كه عناصر ذيل ضرورت بيشتري براي آنان دارد كه عبارتند از : كلسيم ، فسفر ، سديم ، موليبدن ، كلر، منيزيم، آهن، سلينيوم، يد، منگنز، مس، كبالت و روي كه عوامل ياد شده از طريق محصولات جنبي كشتارگاهها همچون پودر ماهي در اختيار ماهيان قرار مي گيرد.
تركيبات آلي كه خود شامل مواد زير هستند: پروتئين ها
پروتئين ها تركيبات آلي پيچيده اي هستند كه از واحدهاي اسيد آمينه ساخته شده اند و از طريق اسيدهاي ديواره روده به داخل خون جذب و يا جهت توليد انرژي مي سوزند. منابع گياهي و غالباً حيواني در تأمين پروتئين مصرفي ، در جيره غذايي مصرفي ، تغذيه مصنوعي پرورش دهندگان گنجانده مي شود. چربيها
اين مواد از واحدهاي اصلي به نام اسيدهاي چرب تشكيل مي شوند . اطلاعات در مورد جزئيات نياز ماهي به چربي در دست نيست، لذا در غذاهاي ويژه مصنوعي اهميتشان در درجه دوم قرار دارد. ئيدرات هاي كربن
اين مواد شامل گروه وسيعي از مواد شامل قندها، نشاسته ها و سلولز هستند، ساده ترين ئيدرات هاي كربن، قندها و پيچيده ترين آنها پلي ساكاريدها است . اين مواد غالباً در تغذيه مصنوعي ماهياني به كار مي رود كه از طريق آنزيم آميلاز، قادر به بهره وري از محصولات گياهي هستند. ويتامينها : براي سلامت ماهي ضروري و شامل دو دسته اند
محلول در آب كه شامل موارد زير هستند:
الف) تيامين كه در غلات و حبوبات و سبزيجات و خميرترش (Yeast) و بافت حيواني يافت مي شود و كمبود آن باعث كمي رشد و تشنج ها است.
ب) پيريدوكسين، كه در خمير ترش، غلات وحبوبات موجود است و كمبود آن كم خوني ماهي را به دنبال دارد.
ج) اسيد اسكوربيك كه در سبزيجات و بافت حيواني موجود و كمبود آن باعث خونريزي بافتها مي شود.
محلـول در چربي كه خود شامـل ويتامين هاي A-D- KوE مي باشد الف) ويتامين A در روغن ماهي موجود و از طريق گنجاندن پودر ماهي در جيره غذايي تأمين مي شود. ب) ويتامينD از طريـق تأثير نور ماوراء بنفـش در پوست ماهي ساخته مي شود و كمبود آن اختلال در فرآيند استخوان سازي را باعث مي شود. ج) ويتامين E و K در بافت گياهي و سبزيجات موجود و كمبود آنان باعث كم خوني و اختلال در انعقاد خون مي گردد.عوامل زير نيز در رشد ماهيان آب شيرين از اهميت برخوردارند : چه در آب شيرين و چه شور ماهي بدليل خونسرد بودن ، ميزان فعاليت بدنش با افزايش حرارت بسرعت زياد مي شود، لذا هرچه درجه حرارت بيشتر، انرژي بيشتري مورد نياز ماهي است . بطور معمول در نقاط گرمسير نسبت به نقاط سردسير رشد ماهيان آب شيرين بيشتر است.

جريان آب :ماهيان آب شيرين در صورتيكه در آبي با جرياني سريع نگهداري شوند، نسبت به موقعيكه در يك استخر بسر مي برند، مجبور هستند كه براي شنا كردن و موضعگيري در مقابل جريان آب ، انرژي بيشتري مصرف نمايند.
اندازه بدن : ميزان سوخت و ساز يك ماهي كوچك بالاتر از ميزان مزبور در يك ماهي بزرگ است . بنابراين در عرصه تكثير و پرورش آبزيان، عملاً معلوم شده كه ماهي كوچك ، برحسب واحد وزن بدن به غذاي بيشتر نياز دارد.
ساير عوامل: افزايش مستمر و ممتد فعاليت بدني يا سوخت و ساز ، نياز به انـــرژي يك ماهي را ترقي مي*دهد. اينگونه افزايش عمدتاً نتيجه عواملي هستند كه به عوامل فشار مشهورند كه شامل ازدحام ، سطوح پائين اكسيژن ، آلودگي ، ميزان هاي آمونياك ، همگي عوامل فشار موجود در عرصه تكثير و پرورش محسوب مي*گردند كه ميزان نياز به انرژي را افزايش داده و قادرند بطور نامطلوبي بر ميزان رشد تأثير بگذارند.

استحصال تخم و بچه ماهي: در صنعت تكثير و پرورش آبزيان ، واژه تخم يا بچه ماهي به مراحل جواني حيوان مورد استفاده جهت ماهيدار نمودن استخرهاي پرورش ماهي اطلاق مي*گردد. تهيه و تأمين بچه ماهي در زمينه پرورش ماهيان تحت تأثير وجود اختلافي مهم بين رفتار تخم ريزي گونه هاي مختلف ماهيان قرار دارد. به عبارت ديگر برخي از انواع ماهيان آب شيرين از روي ميل در استخرهاي پرورش ماهي تخم*ريزي مي*كنند و تأمين تخم به راحتي صورت مي*گيرد و برخي در كارگاه تخم ريزي مي*كنند.
بهترين نوع ماهي شناخته شده كه به سهولت در استخر تخم*ريزي مي*نمايند ، ماهي تيلاپيا است. نوع ديگري از سيستم تكثير ماهياني كه در آب شيرين استخرها به حد بلوغ و تخم*ريزي و بهره*برداري مي*رسد ماهي قزل*آلا است. البته وجه تمايز آن با ماهيان ديگر آب شيرين ، در استفاده از استخرهاي بتوني بوده كه ويژه اينگونه ماهيان است. در صورت عدم استفاده از اين گونه استخرها لازم است در شرايط حوضچه تخم*ريزي ماهيان قزل*آلاي مولد از استخر برداشته و با استفاده از دست ، از طريق وارد آوردن فشار بر روي بدن ماهي تخم كشي صورت و سپس تخمهاي بارور شده را به خارج از حوضچه ( استخرهاي غيربتوني ) هدايت كرد.آب:منـشاء آب شـيرين جـهت پرورش ماهيان، بارندگي است كه با توجه به موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي محل تغيير مي*كند. چشمه*ها و چاهها در اثر نفوذ آب باران در زمين بوجود آمده*اند كه جهت پرورش و تكثير ماهيان مورد بهره*برداري قرار مي*گيرند. گاهي نيز از هرز آبهاي جمع شده در زمينهاي شيب*دار با منشاء باران در تكثير و پرورش استفاده مي*گردد. مردابها، درياچه*ها و رودخانه*ها منابع ذخيره هرز آبها هستند.
براي يك استخر پرورش ماهي ، نيازمند يك مقدار آب اوليه جهت آبگيري متناسب با حجم مورد نياز استخر هستيم. مقدار آب مورد نياز براي پرورش ماهي در آبهاي شيرين از مجموع عوامل زير تعيين مي*گردد:
الف) حجم استخر در شروع دوره پرورش ماهي
ب ) تلفات نفوذي در طول دوره پرورش ماهي
ج ) تلفات تبخيري در طول دوره پرورش ماهي


در صورتيكه كل آب شيرين مورد استفاده جهت پر كردن استخر در مواقعي از سال براي تأمين آب استخر كافي نباشد، ساختن يك مخزن ذخيره آب، پرورش دهندگان را قادر خواهد ساخت تا در مواقع پر آبي ، آب را جهت زمان خشكسالي و كم آبي ذخيره و استفاده نمايند. اگر استخر به شكل مربع مستطيل باشد با در هم ضرب كردن دو ضلع و ارتفاع كل آب مورد نياز برآورد مي*شود. ارتـفاع × عــرض × طــول كــه تـعــيين ارتــفاع از طــريــق تـخـمين ميانگين عمق آب صورت مي*گيرد كه بصورت ارتفاعات مختلف سطح استخرقابل استحصال است .


كارگاههاي پرورش ماهي:
مديريت اينگونه استخرها مستلزم تأمين آب كافي و هنر ايجاد شرايط مطلوب محيطي لازم براي حداكثر رشد و حداقل ميزان مرگ و مير جمعيت ماهيان موجود در استخر است. ورود آب به استخر از طريق يك ورودي تحت كنترل انجام مي*گيرد كه هدف از آن تأمين جريان مرتب و قابل تنظيم آب ممانعت از فرار ماهيان و جلوگيري از ورود گونه*هاي نامطلوب به داخل استخر مي*باشد. ايـن آب از طـريق يـك خروجي قابل كنترل به نام مانك (Monk) از استخر خارج مي*گردد و به توليد كننده امكان مي*دهد كه هرگونه لايه آب موجود در كف استخر را كه احتمالاً كيفيت آن پايين آمده و بايستي با آب تازه تعويض گردد را تخليه سازد.


دستورالعمل*هاي عمومي در رويه پرورش ماهيان آبهاي شيرين: در اين خصوص پرورش دهندگان ماهي مي*توانند از محيطهاي آبي و تسهيلاتي استفاده كنند كه براي پرورش كپور و ديگر گونه*هاي ماهي آبهاي شيرين مناسب*ترند ، تا براي ماهيان قزل*آلا، و فنون اين كار در حال حاضر كاملا مرسوم و رايج است. ايجاد استخرهاي ماهي در اصل رويه*اي از آب*زدايي و كنترل منظم مناطق باتلاقي با استفاده از سدهاي ساده كه به تدريج استخرهايي مناسب توليد ماهي در كنار آن ايجادشد، ريشه گرفته است. از لحاظ فني كليه گونه*هاي ماهي آب شيرين را ميتوان پرورش داد و اين بسته به انتخاب بازار است. در ذيل برخي از مسايلي كه در رويه*هاي پرورش و تكثير ماهيان آب شيرين بايد بدانها توجه داشت مد نظر قرار مي*گيرد:
ضد عفوني استخر : استخرها كه در اندازه*هاي متفاوتي هستند ( از 100 متر مربع براي تخم*ريزي گرفته تا بيش از 10 هكتار براي پرورش ماهيان استخرهاي نمونه يا در زمين حفر ميشوند و يا بوسيله پشته*هاي خاكي ساخته ميشوند كه در هر حال بايد قابل زهكشي باشند و اين كار معمولاً بوسيله سيستم ( مانك ) صورت مي*گيرد . بهترين و ارزانترين روش ضد عفوني استخرها خنگ گذاشتن و به آيش در آوردن آن است .
تخم*ريزي: بطور معمول ماهيان آب شيرين در دماي حدود 22 درجه سانتيگراد تخم ريزي ميكند و استخرهاي تخم*ريزي در آغاز ماه مه ، هنگامي كه حرارت آب به سرعت زياد ميشود ، آماده مي*گردند . در استخرها بذر علف افشانده ميشود يا گياهان ديگر امكان رويش مي*يابند ، بطوري كه رستني*هاي مناسب موجود باشد ، تا تخمها به آنها بچسبند. استخرها در اكثر اوقات سال ، خـالي هستند امـا درست قـبل از تخم*ريزي از آب پر مي*شوند و فرصت گرم شدن مي*يابند. آنها تنها وقتي مورد استفاده قرار مي*گيرند كه درجه حرارت آبشان بالاي 18 درجه سانتيگراد باقي بماند . ماهي*هاي توليد مثل كننده آب شيرين در دسته*هايي شامل 2 نر و يك ماده انتخاب ميشوند. نرها به سادگي شناسايي ميشوند. به اين ترتيب كه وقتي كه حفره شكمي آنها به آرامي فشار داده شود، اسپرم از منفذ آن خارج ميشود. ماده**ها در اين زمان به واسطه حفره شكمي متورم و منفذهاي برجسته قابل تشخيص*اند ماهي كپور معمولاً در 4 سالگي بالغ ميشود ، گر چه نرهاي آن ميتوانند زودتر بالغ شوند. دسته*هاي ماهيان بلافاصله بعد از آب*گيري استخر ، وارد آن ميشوند و تخم*ريزي بعد از حدود 36 ساعت صورت ميگيرد. ماده*ها روي گياهان مركز استخر تخم مي*ريزند و هر ماهي حدود 000ر100 تخم به ازاء هر كيلوگرم از وزن بدن توليد مي*كند. ماهي*هاي توليد مثل كننده را پس از تخم*ريزي بلافاصله از استخر بيرون مي*آورند تا تخمها را نخورند.
مراحل لاروي : معمولاً تخم ماهيان آب شيرين از جمله كپور پس از گذشت 100 "درجه روز" (يعني 4 روز در دماي 25 درجه سانتيگراد) سرباز مي*كند. لاروها به طول 5 ميليمتر هستند و تنها يك كيسه غذايي كوچك با خود همراه دارند. هنگام آماده سازي استخر تخم*ريزي يا نزديك به اين زمان ، استخرهاي نوزاد پروري بزرگتر از استخرهاي تخم*ريزي هستند و بايد حدود 2/1 متر عمق داشته باشند. اين استخرها اختصاصاً براي توليد لارو بكار مي*روند و بايد تنها حاوي مواد غذايي در چنان اندازه و كيفيتي باشند كـه مـناسب تـغذيه لاروهـا بـاشند. بـراي پرورش پلانكتون*هاي حيواني غذايي در استخرها كود آلي يا شيميايي مي*پاشند. انتخاب بين كودهاي آلي و غير آلي صورت مي*گيرد و كودهاي آلي طبيعي مورد استفاده معمولاً از كودهاي حيواني نظير كود گاو يا اسب هستند . اين مواد را ميتوان به ميزان 1 كيلوگرم در متر مربع بصورت جامد يا مايع ، ترجيحاً در حالت تجزيه كامل كه سطح آمونيم به حداقل مي*رسد بكار گرفت. ( سطح آمونيم بسته به طبيعت خاك استخر و سطح موجود مواد تغذيه*اي در استخر كاملاً متغير است). هنگام كودپاشي دقت زيادي بايد مبذول داشت تا كود بيش از حد افزوده نشود و حالت بي*اكسيژني رخ ندهد. به جاي كوددهي گسترده و يك جا، چه بهتر كه اين كار طي چندين نوبت هر چند هفته يك بار در طول تابستان صورت گيرد.
كودهاي غير آلي را ميتوان به جاي كود آلي بكار برد. كودهاي آلي مواد تغذيه*اي جلبكي را در سطح قابل پيش*بيني*تري فراهم مي*نمايند. در استخرهاي عادي كه داراي مقدار مناسبي خاك در كف هستند ، احتمال دارد كه فسفر ، مواد مغذي را محدود كند كه براي جلوگيري از اين وضع ، از سوپر فسفات*ها استفاده مي*گردد. شكل رايج*تر كودپاشي ، استفاده از تركيب نيتروژن، فسفر و پتاسيم به نسبت 10÷10 ÷ 10 به ميزان 10 كيلوگرم در هكتار ، كمي ديرتر در سال ميتوان بكار گرفت. پس از آنكه كود آلي يا شيميايي افزوده شد و پلانكتون كافي در استخر بوجود آمد لاروهاي تازه سر از تخم درآورده به آن وارد مي*شوند. رشد در اين زمان سريع است و لاروها را بايد به منظور جلوگيري از كاهش ميزان رشد كه در اثر ازدحام بي*رويه ايجاد مي*شود ، پراكنده و كم جمعيت كرد. بطور معمول لاروها را براي بقيه فصل در استخر نگاه ميدارند. همچنين ممكن است در صورت كند بودن ميزان رشد ( كه از طريق نمونه برداري با تور كنترل ميشود) ، از تغذيه كمكي استفاده گردد. در صورتيكه درجه حرارت مناسب باشد، ممكن است ماهيان كليه غذاهايي را كه بطور طبيعي توليد شده مصرف كنند. غذاهاي گندله*اي شكل كه توسط كارخانجات تجارتي توليد ميشوند معمول ترين غذاي ماهيان آب شيرين از جمله كپور هستند. اين مواد از لحاظ غذايي متناسب با نيازهاي ماهي ساخته شده*اند و ميتوان آن را با دست به آنها داد، يا به كمك ابزار اتوماتيك يا تغذيه كننده*ها مورد استفاده قرار داد. در صورتيكه هوا به اندازه كافي گرم باشد ميتوان بطور واقع*بينانه انتظار داشت كه تا پايان تابستان وزن ماهيان 50 تا 100 گرم باشد. در اينجا بايد بر اهميت بالا بودن دماي محيط تأكيد كرد، زيرا پايين بودن درجه حرارت سبب ميشود كه آهنگ رشد كند يا نابود گردد. حداقل دما براي رشد مناسب ، 18 درجه سانتيگراد است، در حالي كه دماي 25-23 درجه سانتيگراد ايده*آلي را براي تبديلات غذايي و رشد بوجود مي*آورد. اهميت درجه حرارت به قدري است كه استفاده از صفحات خورشيدي ، تونلهاي پلي تيني گلكاري شده يا ايجاد پوشش بر روي استخر ، به منظور افزايش درجه حرارت براي بالا بردن آهنگ رشد ، باز هم اقتصادي و بصرفه است.
كنترل بيماري : كنترل بيماري تا حد زياد مسئله*اي است مربوط به بهداشت استخر. استخرها حتي*الامكان بايد در طول زمستان ، خشك نگه داشته شوند و با آهك زنده ، فرمالين يا سود سوزآور ضد عفوني گردند. ماهيان توليد مثل كننده هميشه بايد از بچه ماهيها و ماهيان در حال رشد بزرگ*تر و جدا نگاه داشته شوند. ماهيان بايد بخاطر انگل*ها يا ساير علائم بيماري بطور مكرر در فصل رشد و ترجيحاً حداقل ماهي يك بار بطور كامل معاينه شوند و اگر بيماري آنان محرز گرديد، سريع و بطور موثر درمان شوند. دقت در انتخاب ماهيان توليد مثل كننده اهميت فراواني دارد تا در درجه اول موجب انتقال بيماري به مزرعه نشوند.
كنترل شكارچيان : كنترل شكارچيان ( عمدتاً پرندگان و حشرات آبزي) ، بيشتر با پيشگيري از ورود آنان تا نابود ساختن آنها بايد فراهم گردد. گرين هاوس*ها واقعاً در مقابل شكارچي مقاوم هستند. مسئله عمده ديگر بويژه در اواخر فصل كه گرماي آب بيشتر و محصول ماهي موجود در آب بالاست. آلودگي استخر بوسيله خود ماهيان مي*باشد. در اين حالت اكسيژن مورد نياز ضايعات دفع شده از ماهي ، و همچنين مصرف اكسيژن توسط ماهيان در حال رشد ، سبب كاهش ميزان اكسيژن محيط مي*گردد. براي مقابله با اين موضوع ميتوان آب را در طول شب كه ميزان اكسيژن در پايين*ترين حد خود است ، هوا داد ، يا آب آن را بطور دائم عوض كرد، گرچه مورد اخير با اتلاف حرارت آب همراه است.

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

مراقبت از پوست و ناخن دست


استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب برای پوست دستتان، می تواند دست شما را در مقابل بسیاری از آسیب ها بیمه کند. بهتر است همیشه مرطوب کننده ای همراه خود داشته باشید و بعد از شستن دست هایتان از آن استفاده کنید.


پوست دست

بعد از صورت، دست هر فـردی قابـل رویت تـرین قسمت از بدن اوست. با این حال بیشتر ما مراقبتی که مناسب دست هایمان باشد، انجام نمی دهیم و نسبت به آن بی توجه هستیم. در حالی که پوست ظریف و نازک پشت دست ها زودتر از پوست صورت، نشانه های پیری را نشان می دهد.

 

بسیاری از خانم هایی که به طور مرتب کارهای خانه را انجام می دهند، یا باغبانی و کشاورزی می کنند، بیشتر از سایرین دست هایشان در معرض آسیب دیدگی است. دست های این افراد به مرور زمان، خشک، چروک و دچار لکه های تیره می شود.

 

متخصصان پوست معتقدند که می توان با راه های ساده ای، سلامت و زیبایی دست ها را تامین کرد. این مطلب نگاهی می اندازد به برخی از همین توصیه ها.

 

لایه برداری از دست

شاید تا به حال فکر می کردید لایه برداری تنها برای پوست صورت مناسب است، در حالی که اگر سری به داروخانه ها بزنید، می بینید لایه بردارهایی برای پوست دست هم ساخته شده است که می تواند دست را از شر سلول های مرده و تیره نجات دهد و آن ها را شفاف و زیبا کند.

برای نرم کردن دست هایتان می توانید از روغن زیتون یا بادام استفاده کنید. این مواد بسیار کمک می کنند تا پوست نرم و لطیفی داشته باشید تا به مرور زمان چروک نخورد

مرطوب کننده مناسب دست

استفاده از مرطوب کننده مناسب برای پوست دستتان، می تواند دست شما را در مقابل بسیاری از آسیب ها بیمه کند. بهتر است همیشه مرطوب کننده ای همراه خود داشته باشید و بعد از شستن دست هایتان از آن استفاده کنید.

یکی از مواردی که بسیاری وقت ها فراموش می شود زدن مرطوب کننده بر دست ها قبل از خواب است، در حالی که پوست باید همیشه مرطوب باشد و در زمان خواب که آب به پوست دست شما نمی خورد، مرطوب کننده کمک می کند تا پوست دست شما سالم بماند و شاداب! البته حتما قبل از استفاده از مرطوب کننده دست هایتان را بشویید، حتی اگر فکر می کنید تمیز هستند.

 

صابون مناسب دست

بسیاری از ما از موادشوینده بسیار قوی برای شستشو استفاده می کنیم، در حالی که این موادشوینده می توانند بیشترین ضرر را به دست ما بزنند. پس علاوه بر این که دستکش به دست می کنید تا ظرف هایتان را بشویید، حتما از موادشوینده مناسب که خیلی قوی نیست استفاده کنید. این مورد را می توانید از روی توضیحاتی که بر بدنه شوینده ها نوشته شده پیدا کنید.

کرم پوست دست

زدن ضدآفتاب به دست

ببینید چقدر ساده دست هایمان را فراموش می کنیم، در حالی که پوست دست ما هم بسیار در معرض آفتاب است. استفاده از ضدآفتاب مناسب و پوشاندن دست ها با آن، به خصوص وقتی خارج از خانه هستید، بسیار مفید و حتی ضروری برای سلامت دست های شماست.

 

راه های طبیعی مراقبت از پوست دست

برای نرم کردن دست هایتان می توانید از روغن زیتون یا بادام استفاده کنید. این مواد بسیار کمک می کنند تا پوست نرم و لطیفی داشته باشید تا به مرور زمان چروک نخورد.

مخلوط روغن زیتون و چند قطره آبلیمو با نوک قاشق خامه، شیر و گلیسیرین هم می تواند به پوست دستتان جلا و نرمی بدهد.

مخلوط آب پرتقال و عسل هم می تواند برای دست هایتان مفید باشد.

اگر حوصله ساخت این مخلوط ها را ندارید، باید بگوییم بسیاری از کارخانه ها این کار را انجام داده اند. کرم های عسل و… را ساخته اند.

مخلوط گلاب و گلیسیرین هم می تواند برای پوست دست شما مفید و مناسب باشد و در عین حال که آن را تمیز می کند، با ورزش دادن دست، سلول های مرده را هم کم کم مجبور به جابجایی می کند، آب خیار هم می تواند برای پوست بسیار مفید باشد.

شما می توانید به جای مخلوط گلیسیرین و گلاب، از مخلوط آب خیار و گلاب برای شفاف و تمیز کردن دست هایتان استفاده کنید.

شستن دست ها با سرکه و لیمو هم می تواند مناسب باشد. در یک ظرف آب، کمی سرکه و کمی آبلیمو بریزید و دست هایتان را در آن قرار دهید.

بعد از این که به دست هایتان کرم مرطوب کننده یا روغن گیاهی زدید، چند دقیقه آن را به هم بمالید. مالیدن دست نه تنها خستگی آن را رفع می کند، بلکه به جذب مرطوب کننده هم کمک می کند

پرهیز از ناخن جویدن

به زیبایی ناخن هایتان اهمیت بدهید، به هیچ وجه آن ها را نجوید که این عادت بسیار زننده است و دست شما را بسیار زشت می کند. علاوه بر این که ناخن هایتان را می گیرید، حتما آنها را با سوهان نیز مرتب کنید. در ضمن زخم های دست و شکستگی ناخن هایتان را جدی بگیرید و سریع آن ها را رفع کنید.

 

بهترین روش سوهان زدن

خیلی از ما ناخن هایمان را سوهان می زنیم، اما روش سوهان زدنمان درست نیست، زیرا باید تنها در یک مسیر به ناخن سوهان زده شود نه این که از راست به چپ یا از چپ به راست.

بعد از این که به دست هایتان کرم مرطوب کننده یا روغن زدید، چند دقیقه آن را به هم بمالید. مالیدن دست نه تنها خستگی آن را رفع می کند، بلکه به جذب مرطوب کننده هم کمک می کند. قرار دادن دست ها در آب ولرمی که کمی نمک یا شکر به آن اضافه کرده اید، هم می تواند خستگی را از دست شما بگیرد.

برای تمیز کردن دست هایتان، لیف نرمی تهیه کنید و به غیر از مواردی که به حمام می روید، روزی یک بار دست هایتان خصوصا میان انگشت هایتان را با آن بشویید.

 

چند راهنمایی برای مراقبت از پوست دست

* دست های خود را حداقل چهار بار در روز مرطوب کنید.

* یک بار در هفته قبل از این که به رختخواب بروید، از کرم صورت خود بر روی دستان خود بمالید.

* برای دست های خشک، پس از شستن دست های خود با صابون، آن ها را دوباره خیس کنید و روی دست های خود نمک بپاشید و پس از آن، آن ها را زیر آب مالش دهید. دست ها را خشک کرده و کرم مرطوب کننده بر روی آن ها بمالید.

* برای دست های چرب، پس از شستن دست های خود، بر روی آن ها آرد ذرت بمالید.

* زمانی که در خانه و یا در باغ کار می کنید، از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

* از پیر شدن و استفاده نابجا از دست های خود جلوگیری کنید.

* از دست های خود در مقابل تغییرات آب و هوایی محافظت کنید.

* از دست های خود در حالی که مشغول به کار در برابر خورشید هستید، محافظت کنید.

* بهترین راه برای مراقبت از دستان خود، حفاظت آن ها به صورت روزانه است.

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

روش نگهداري از ماهي قرمز خانگي

ماهي قرمز کوچک يا همان ماهي طلايي (Goldfish) از معمول ترين ماهي هايي است که در منزل مي توان از آنها نگهداري کرد. اين حيوان کوچک خانگي که بسيار جذاب و دوست داشتني است، در صورت مراقب مناسب مي تواند تا چند سال در کنار ما در منزل زندگي کند.

ماهي قرمز

اما متاسفانه به خاطر قيمت ارزان آن، اغلب توجه لازم به آن نمي شود و در شرايط نامناسب نگهداري مي گردد، لذا بيش از چند ماه عمر نمي کند.

بايد دانست که قيمت ارزان اين ماهي هاي زيبا نبايد با ارازن بودن جان اين موجودات زيبا اشتباه گرفته شود. لذا لازم است براي فراهم آوردن شرايط مناسب زندگي آنها، مواردي را رعايت کنيم.

ظرف نگهداري

اولين موضوعي که مي تواند به عنوان يک عامل مهم در عمر بيشتر ماهي موثر باشد، محل زندگي آن است.

ظروفي که در آنها ماهي فروخته مي شود، اغلب کوچک است و نبايد اشتباه کرد و ماهي ها را در همان ظروف کوچک نگاه داشت. ماهي ها به اکسيژن موجود در آب احتياج دارند و اين اکسيژن از طريق سطح هوايي که با آب در تماس است وارد آب مي شود. هر چه سطح مقطع بالاي تنگ کوچک تر باشد، اکسيژن کمتري مي تواند وارد آب شود.

پس سعي کنيد تا آنجا که ممکن است از ظروف کوچک براي نگهداري ماهي ها استفاده نکنيد.

آب

از آنجايي که ماهي در تمام طول عمر خود در آب مي باشد، لذا لازم است آبي که براي زندگي آن انتخاب مي کنيم داراي شرايط مناسب زندگي باشد. معمولا استفاده از آب شهري مشکل خاصي براي ماهي هاي قرمز ايجاد نمي کند. اما قبل از کنار گذاشتن آب براي ظرف ماهي، بگذاريد يک دقيقه آب از شير برود. اين کار باعث مي شود برخي مواد شيميايي که احتمالا در لوله رسوب کرده اند بيرون بروند. براي اطمينان از خارج شدن موادي مانند کلر، بايد قبل از عوض کردن آب ماهي ها، بگذاريد که آب به مدت يک شبانه روز در ظرف بماند و بعد ماهي را داخل آن بيندازيد. همچنين اين عمل باعث مي شود که آب دماي محيط را گرفته و تغيير آن براي ماهي ها خطري در بر نداشته باشد.

هرگز نبايد اجازه دهيد که آب ظرف ماهي ها کثيف شود، اين کار مي تواند باعث بيماري، کوتاهي عمر و در نهايت مرگ آنها شود.

شما بايد در طول هفته يک يا دو بار آب ظرف ماهي ها را عوض کنيد.

 براي تعويض آب تنگ ماهي، هرگز آب را يک دفعه عوض نکنيد، بلکه با آرامش کامل، نيمي از آب ظرف را خالي کرده و سپس کم کم آب خالي شده از ظرف را با آبي که از يک روز قبل نگه داشته ايد(براي خارج کردن کلر آب) جايگزين کنيد. در هر صورت بايد سعي کنيد که کمترين استرس را به ماهي هاي کوچک منتقل کنيد.

 

غذاي ماهي

ماهي هاي قرمز کوچک، حيوانات بسيار سخت جاني هستند و هر چيزي را مي خورند. لذا به راحتي مي توانيد در شرايطي که غذاي مناسب در دسترس نداريد از خرده هاي نان، شيريني و ... به مقدار کم به عنوان غذا به آنها بدهيد.

اما اگر در نگهداري آنها مبتدي هستيد به شما پيشنهاد مي شود از غذاهاي آماده آنها که ارزان قيمت هم مي باشد تهيه کنيد. فقط مطمئن باشيد که غذايي را که مي خريد مربوط به Goldfish مي باشد. ماهي هاي نيز مانند انسان به پروتئين، ويتامين و ... براي رشد و زندگي نياز دارند.

در ارتباط با غذا دادن بايد دقت کنيد که دادن زياد غذا به آنها و ماندن آنها در ظرف باعث آلودگي آب شده و براي ماهي ها خطراتي به همراه خواهد داشت. سعي کنيد به مقدار بسيار بسيار کم، در سه نوبت غذايي همانند خودتان به آنها غذا دهيد و مقدار آن بايد به گونه اي باشد که غذاي اضافي در آب نماند.

دماي محيط

بهترين دما براي زندگي اين ماهي ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتيگراد مي باشد. دماي محيط هرگز نبايد به طور ناگهاني تغيير کند. اما تغيير تدريجي و ملايم دماي محيط يا آب براي آنها قابل تحمل مي باشد.

نور

ماهي هاي قرمز کوچک نيز همانند ساير حيوانات يا گياهان احتياج به نور خورشيد دارند. محل نگهداري آنها بايد به گونه اي باشد که تغيير روز و شب در آن احساس شود.

هرگز آنها را در زير نور مستقيم و شديد آفتاب قرار ندهيد.

ظزف نگهداري ماهي قرمز

ساير شرايط

ريختن شن يا ماسه کف ظرف مي تواند حس بودن در منزل را براي اين ماهي ها بيشتر کند. دقت کنيد که بيش از دو يا سه سانتيمتر ارتفاع ماسه کف ظرف نباشد، چرا که در غير اين صورت مي تواند محيط خوبي براي رشد خزه و باکتري ها باشد. همچنين بايد از ماسه ايي استفاده کنيد که لبه هاي تيز نداشته باشد تا باعث زخمي شدن ماهي ها نشود.

در اين رابطه هرگز از ماسه هاي رنگ شده استفاده نکنيد.

بررسي رفتار ماهي

حداقل روزي دو نوبت يک دقيقه اي به رفتار ماهي هاي خود توجه کنيد. به اين ترتيب مي توانيد حرکت هاي غير معمول آنها تشخيص دهيد.

در صورت بروز مشکل در رفتار آنها اگر علاقمند باشيد مي توانيد از متخصصين نگهداري ماهي براي درمان آنها مشورت بگيريد.

اما مطمئن باشيد اگر موارد بالا را رعايت کنيد مشکل خاصي براي آنها پيش نخواهد آمد.

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

بيماري هاي ماهي قرمز عيد

ماهي قرمز

آشنايي با بيماري‌ هاي ماهي‌ قرمز و روش‌ هاي پيشگيري و بعضا درمان‌ آن ها مي‌ تواند براي جلوگيري از مرگ و مير اين نوع ماهي مفيد باشد.

بيماري هاي محيطي

ماهيان قرمز عمدتا به علت نگهدارى در ظروف نامناسب، تغذيه نادرست و عدم توجه به عوامل آب شامل: دماي آب،‌ ميزان اکسيژن آب، اسيديته آب، آمونياک(سمي‌ ترين ترکيب موجود در آب است و از متابوليسم بدن ماهي به وجود مي آيد)، نيتريت‌ها (بعد از آمونياک سمي ‌ترين ترکيب آب است)، نيترات ‌ها و نگهدارى ماهي در مقدار کمي آب در داخل تنگ تلف مى ‌شوند.

حال شايع ‌ترين بيماري هاي مربوط به محيط زندگي ماهي ‌هاي قرمز را مرور مي ‌كنيم:

 

* خفگي

عامل: كمبود اكسيژن (زير 6 ميلي‌ گرم در ليتر)

علائم: ماهي به سطح آب آمده و تنفس سريع دارد.

درمان و رفع مشکل: افزايش ميزان هوادهي، كاهش تراكم ماهي، كاهش دماي آب (خيلي سرد نباشد)، رعايت فاصله مناسب از منابع حرارتي در آكواريوم‌ ها

* بيماري تغذيه اي

عامل: نبود غذا و يا جيره غذايي نامتعادل

علائم: فرورفتگي شكم، بي ‌اشتهايي، ساييدگي باله ‌ها، رشد کم همراه با بي‌ حالي

درمان و رفع مشکل: استفاده از جيره متعادل و كافي، استفاده از غذاي زنده در تغذيه ، افزودن مولتي ويتامين و مواد كمكي به جيره غذايي

* اسيدي شدن آب

عامل: کاهش (PH) به زير 6/5

علائم: شناي غير طبيعي، به ‌طوري كه ماهي در مسيري كوتاه شنا مي کند و سپس متوقف مي ‌شود. ماهي به سطح آب آمده و هوا را مي ‌بلعد و موكوس زياد در آبشش ترشح مي ‌شود. پديد آمدن نقاط سفيد و خاكستري در سر، سستي و بي ‌حالي ، تنفس سريع ، خونريزي‌ هاي نقطه ‌اي زير پوستي

درمان و رفع مشکل: كنترل ميزان PH آب و بالا بردن آن از طريق افزودن محلول آهك به آب

* قليايي شدن آب

عامل: بالا رفتن (PH ) به بيش از 8/4

علائم: خوردگي باله‌ها،  تغيير رنگ قهوه‌اي در آبشش‌ها، نداشتن تعادل، بروز نقاط سفيد خاكستري در اطراف سر، موكوس زياد پوستي و نيز خونريزي نقطه‌اي زير پوستي

درمان و رفع مشکل: عوض کردن آب و کنترل PH

ماهي قرمز

* ضربه

عامل: حمل ‌و نقل غلط ماهي، دستكاري ماهي، برخورد ماهي با اشيا، استرس حمل و نقل

علائم: ريزش فلس ‌ها و ماندن در كف آب، از بين رفتن شعاع باله ‌ها، تيرگي كامل باله ‌ها،  تيرگي قرنيه، جراحت روي بدن، خونريزي چشمي، بي ‌اشتهايي، سستي و بي‌ حالي

درمان و رفع مشکل: کاهش تعداد ماهي در يک ظرف، افزايش حجم ظرف نگهداري با افزايش آب

* مسموميت آمونياكي

عامل: تغذيه بيش از حد ماهي، تجمع مانده‌ هاي غذايي در كف ظرف، تجمع مواد دفعي ماهي در ظرف

علائم: شناي غير طبيعي، باز بودن دهان و سرپوش آبششي در ماهي، تنفس در سطح آب،  پرش ماهي، خوردگي باله،  ترشح موكوس زياد پوستي، سستي و بي‌ حالي

درمان و رفع مشکل: كاهش ميزان PH آب، تعويض آب، استفاده از زئوليت در سيستم مداربسته و آكواريوم‌ ها

* مسموميت با دي اكسيد كربن

عامل: اكسيژن كمتر از 6 ميلي گرم در ليتر و دي اكسيد كربن بيشتر از 60 ميلي گرم در ليتر

علائم: به پهلو افتادن ماهي، كندي تنفس، سستي، بي‌ حالي و بي‌ اشتهايي

درمان و رفع مشکل: استفاده از مواد بافري

* مسموميت با كلر

عامل: افزايش ميزان كلر به بيش از 0/5 ميلي‌گرم در ليتر

علائم: كمرنگ شدن ماهي، نداشتن تعادل، رنگ ‌پريدگي آبشش ‌ها، گود افتادگي چشم ‌ها، تنفس آهسته در سطح آب

درمان و رفع مشکل: تعديل كردن آب با استفاده از مواد خنثي‌ كننده كلر (تيوسولفات سديم)

بيماري‌هاي ميکروبي

ماهي قرمز

غير از بيماري‌ هاي ياد شده، گروهي ديگري از بيماري‌ ها توسط عوامل زنده ويروسي، باکتريايي، قارچي و انگلي به وجود مي آيند که مشورت با دامپزشک براي درمان اين بيماري ‌ها ضروري است.

پوسيدگي دم و باله، آبله پوستي، تجمع مايعات در بدن يا آب آوردگي شكم، بيماري چشمي، بيماري چرخش، خونريزي پوست، ايجاد انحنا در دم، تغيير محوطه دهان، ايجاد لكه‌هاي سياه در دم ماهي، شناي غيرطبيعي، كمرنگ شدن پوست، ريزش فلس ماهي و بلند شدن پوست، برآمدگي‌هاي غير طبيعي در آبشش، خونريزي آبشش، کاهش وزن، کمي تحرک، تحليل شكم و رنگ پريدگي و انحنا در قسمت قدامي ستون مهره‌ها، کدورت چشم، بيرون زدگي چشم‌ها ، لکه‌هاي پوستي همه از علائم بيماري‌ هاي ميكروبي هستند.

دكتر حسين جعفري - همشهري
[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

بیماری های ماهیان آکواریومی

بیماری ماهی ها

نشانه ی

بیماری

عامل بیماری

درمان

ماهی جدید شما بدون هیچ گونه

نشانه ی بیماری مرده است

"علایم تانک جدید"

افزودن ماهی به تانک گرم جدید می تواند ماهی را شکه کند و در بعضی مواقع مهلک باشد.

از دست دادن اشتها

یک مشکل محیطی، ماهی که به تازگی اضافه شده است خوردن اغلب غذا ها به جز غذاهای زنده را رد می کند.

شاید به خاطر شرایط بد آب و وجود اوره ی زیاد باشد.مقداری از آب آکواریوم را تعویض نمایید.همچنین ممکن است به خاطر استرس بوده باشد.با ماهی های خود مهربان ترباشید.

2,3) کرک های پنبه ای شکل بر روی بدن

قارچ ها, (قارچ دهان)

در صورت مشاهده ی این بیماری می توانید از دارو های قارچ کش چون "مالاشیت گرین" و حمام نمک استفاده کنید.(1 قاشق چایخوری برای هر 4 لیتر آب)

1) لکه های سفید کوچک بر روی بدن سر و باله ها

سفیدک (ایک)

بیماری ای بسبار مطرح (خصوصا در آکواریوم های جدید) روش های مختلفی برای جلوگیری از انتشار آن وجود دارد که بهترین آن استفاده از نمک است(1 قاشق چایخوری به ازای هر 4 لیتر آب)

8)فرسایش در غشای نرمعشای باله ها)

دم خوره، فاسد شدن باله ها

قبل از بروز عفونت ثانوی درمان را شروع کنید.عفونت ثانوی بعد از چند روز قسمت اعظم باله ها را از بین می برد.برای درمان می توانید از آنتی بیوتیک ها به همراه حمام نمک استفاده کنید.

ظاهر شدن پرده ای نسبتا سفید بر روی چشم ماهی

کیفیت بد آب ، وجود کلرین در آب

کیفیت بد آب: تعویض منظم آب از جمله احتیاجات ماهی ها هستند.

وجود کلر:از داروی ضد کلر قبل از قرار دادن ماهی در تانک استفاده کنید.و یا مدت 24 ساعت بعد از پر کردن تانک ماهی ها را بدان منتقل کنید.

4)ماهی ها در کف آکواریوم نفس نفس می زنند.در اطراف آبشش ها رگه های قرمزی به چشم می خورد.

به احتمال زیاد به خاطر کمبود اکسیژن و یا نوعی بیماری آبششی

اگر ماهیان زیادی دارید پمپ هوا کارساز خواهد بود.به اندازه ی کافی اکسیژن در اختیار ماهی ها قرار دهید.در مورد بیماری آبششی اطلاعاتی در دسترس نمی باشد.

5)کرم هایی از آبشش ماهی آویزان شده اند و ماهی دائم نفس نفس می زند.

کرم آبشش

Dactylogyrus

یکی دیگر از انگل ها می باشد.از دارو های ضد انگل طبق دستور استفاده کنید.

7)قرمز شدن پوست،یا پدیدار شدن نقاط قرمز بر روی باله ها

ویروس،زخم،عفونت باکتریالی

ویروس ها تنها توسط میکروسکوپ قابل مشاهده هستند و بیناری ای علاج ناپذیر اس و لی می توانید در مراحل اولیه از آنتی باکتری ها و یا حمام نمک طولانی مدت استفاده کنید.(3-5 گرم برای هر لیتر برای مدت چند روز)

باله ها سیخ ایستاده اند و ماهی پف کرده است.

استسقا(آب آوردن شکم)

به نظر می رسد که مربوط به عفونت های باکتریایی باشد.ولی هیچ درمانی در مورد آن وجود ندارد.

کرم های کوچکی چون انگل ها ار ماهی ها آویزان هستند و ماهی مدام خود را به سنک های داخل آکواریوم می مالد.

کرم های لنگری

(Lernea)

ممکن است تعداد زیادی از انگل ها(ی سخت پوست) در اطراف ماهی ها و در تانک شما موجود باشد.می توانید از داروی ضد انگل و یا نمک استفاده کنید.

6)رنگ قسمتی از پوست بدن ماهی کدر تر شده است.

تولید بیش از حد بلغم

این بیماری توسط فقدان برخی مواد معدنی ظاهر می گردد.سعی کنید از ریز مغذی ها و ویتامین های گروهB استفاده کنید.

     

مسلما آکواریوم داران می خواهند ماهی های خود را حفظ کنند و به همین منظور اقدام به خرید برخی دارو ها می کنند و در بعضی مواقع این دارو ها موثر واقع می شود.ولی یک هشدار قبل از مصرف این دارو ها باید مورد توجه قرار گیرد:بعضی از دارو ها می توانند در مدت طولانی زیان آور باشند. درمان توسط "مالاشیت گرین" و "متیلن بلو" می تواند موثر باشد ولی متاسفانه همین داروها برخی از باکتری های مفید را نیز از بین می برند. برخی از دارو ها در طول مدت درمان موجب می شوند کربن و زئولیت از بین بروند. و این امر عامل موثری است که با از دست دادن این باکتری ها(مواد) نیم چرخه ی کربن/ زئولیت ناقص بماند.

حمام نمک

یکی از راه های موثر در درمان بیماری ماهی ها حمام نمک است که کزیت آن از بین نبردن باکتری های کفید می باشد. حمام نمک یکی از بهترین دارو های ضد عفونی کننده و ضد قارچ است.اگر می خواهید برای درمان از غلظت زیاد نمک استفاده کنید بهتر است به تدریج مقدار نمک مورد نظر را اضافه کنید تا به ماهی ها هم فشار وارد نشود و دچار اختلال نگردند.در بعضی از مواقع استفاده از حمام نمک برای مدت کوتاه می تواند بسیار مفید و موثر باشد.برای این منظور از مفدار بیشتری نمک استفاده می کنیم.(10 گرم بر لیتر برای مدت 30 دقیقه)

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

برنامه صحیح واکسن های سگ و گربه(قسمت اول سگ)

بسیاری ازصاحبان با ما تماس میگیرند و میگویند با این سیستمی که هر کلینیک دامپزشکی یک زمانبندی واکسن سگ یا گربه دارد ما کاملا گیج شده ایم ،به ما بگویید برنامه صحیح واکسیناسیون کدام است؟

باید به این دوستان عرض کنم بسته به هر منطقه جغرافیایی و بنابه بیماری های شایع در ان منطقه برنامه واکسیناسیون نیز فرق میکند .دو نوع واکسن از لحاظ اهمیت وجود دارد :

الف- واکسن های الزامی (که به انها واکسن های هسته یا اصلی نیز میگویند):این واکسنها در تمام دنیا با یک برنامه و یکسان تزریق میشوند.واکسن های اصلی سگ شامل :1-دیستمپر 2-هپاتیت 3-پاراانفولانزا 4-پاروویروس 5-هاری هستند. واکسنهای الزامی در گربه شامل 1-کلسی ویروس 2- هرپس ویروس 3- پان لوکوپنی 4-هاری میباشند.همچنان که از اسمشان پیداست تزریق واکسن های اصلی برای تمام سگ ها وگربه ها الزامی است .

ب- واکسنهای اختیاری(که به انها غیر هسته یا غیر اصلی نیز میگویند) :یعنی این واکسنها بنا بر صلاحدید دامپزشک بر اساس بیماری های شایع ان منطقه تزریق میشوند. مثل لپتوسپیروز در سگ یا FeLV-FIV در گربه.

در قسمت اول به واکسیناسیون سگ ودر قسمت بعدی به واکسیناسون گربه میپردازیم.

واکسیناسیون سگ:

حال بپردازیم به زمان تزریق ها در سگ.برای اینکه کار اسان تر شود سگها میبایست به دو گروه سنی تقسیم شوند .

1-سگهایی که وقتی به دامپزشک اورده میشوند کمتر از 16 هفته (4ماه)سن دارند.

2-سگهایی که وقتی به دامپزشک آورده میشوند بیشتر از 16 هفته سن دارند.

برنامه واکسیناسیون  این دو گروه با هم متفاوت است.واکسن هاری خود بحث جدایی دارد که در اخر به ان میپردازیم.

 • اگر شما سگی دارید که کمتر از 16 هفته سن دارد:واکسن های الزامی (بجز هاری میبایست) اولین تزریقش در 6-8 هفتگی باشد وتزریق بعدی 9-11 هفتگی وبعدی 12-16 هفتگی انجام بگیرد.در نژاد های مستعد به پاررویروس مثل ژرمن شپرد و روتوایلر دوز چهارم بعد از اخرین واکسن نیز توصیه میشود.بنابراین تا پایان چهار ماهگی حداقل سه  بار میباست واکسن های الزامی تکرار شوند .اگر ما بین این تزریقها وقفه بیفتد امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.بعد از اخرین تزریق تا یکسال پس از ان تزریقی لازم نیست .یکسال بعد تزریق یاداوری یا همان بوسترانجام میشود و بعد از ان یاداوری ها هر 3 سال یکبارتکرار میشوند.
 • اگر شما سگی دارید که بیشتر از 16 هفته سن دارد و تا حالا واکسن نخورده یا نمیدانید ایا واکسن خورده است : یک دوز واکسن الزامی(بجز هاری) در اولین مراجعه  و3-4 هفته بعد از ان  تکرار شود.یاداوری ها 1 سال بعد و بعد از ان هر 3 سال یکبار است.

حال نوبت هاری است:

هاری نیز جز واکسنهای الزامی است .اولین دوز در 12-16 هفتگی و بعد از ان هر یک سال یکبار تا اخر عمر تکرار شود.  برنامه واکسیناسون هاری بسته به توصیه کارخانه سازنده ومیزان شیوع بیماری هاری در ان منطقه دارد. مثلا بعضی از واکسن های هاری هر 3 سال یکبار هستند(البته ین نوع واکسن در ایران معمول نیست)و بعضی 1 سال یکبار .

نکته 1: بر روی بروشور واکسن ها توصیه شده که هر سال واکسیناسیون تمدیدشود.فراموش نکنید کارخانه ها بنگاه های تجاری هستند و اگر بنا باشد بنویسند هر 3 سال یکبار سودشان یک سوم کاهش مییابد.


نکته 2:در ایران واکسن لپتوسپیروز(معمولا بر چسب زرد رنگ داخل شناسنامه) نیز همزمان با واکسن های اصلی تزریق میشود که کاری کاملا اشتباه است .بهتراست بگویم یک اشتباه جا افتاده میباشد که اگر هر دامپزشکی به اینکار تن ندهد انگشت کم فروشی به طرفش میگیرند.واکسن لپتوسپیروز جز واکسن های اختیاری بوده و واکسن الزامی محسوب نمیشود. در کتاب مرجع دامهای کوچک "اتینجر" سال 2010 نیز اشاره به خطرناک بودن واکسن مخصوصا در نژاد داشهوند و پاگ نموده وگفته فقط در مواردیکه خطر بیماری بسیار زیاد است از این واکسن استفاده شود .در ضمن تزریق این واکسن در توله های کمتراز 12هفته یا  سگ های سبکتر از 6 کیلومیتواند حساسیت زا و باعث عوارض شدید(شوک)شود.این واکسن بیشتر در مناطق مرطوب و بارانی کاربرد دارد چون لپتوسپیروز یک بیماری وابسته به اب است.اگر دامپزشک صلاح ببیند میباست اولین دوز را در 12 هفتگی و تکرارش را 3-4 بعد انجام دهد .یاداوری این واکسن اگر بیماری در منطقه شایع باشد  هر 1 سال یکبار است در غیر این صورت تزریق یاداوری پیشنهاد نمی شود.


نکته 3:واکسن کرونا ویروس  جز واکسن های اختیاری است که برای مدتی نیز در ایران تزریق میشد.جالب است بدانید کتابهای مرجع دامپزشکی هیچ کدام تزریق این واکسن را پیشنهاد نمیکنند.


نکته 4 : قبل ازاولین واکسیناسیون اصلی وتا 4-5 روز بعد ازان توله را بیرون نبریدویا با سگهای غریبه در ارتباط نگذارید.

اقتباس از .world small animall association 2010

1-Text book of veterinary internal medicine seventh edition page 855
2-clinical veterinary advisor 2011
3-veterinary practice managment cosult page114-115

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

از بیماری های سگ غول نسازیم ( بیماری های مشترک سگ و انسان از نگاهی دیگر )

امروزه لبه تیز انتقادات رو به سگ و گربه می باشد و هر گاه سخن از حیوانات میشود نا آگاهانه بحث بیماری زایی را به میان میکشانند .
جالب است که اگر فرض کنیم یک اسکناس یا دستگیره در یک مکان عمومی روزانه هزاران بیمار و انسان سالم به آن دست میزنند هزاران بار آلوده تر از یک سگ و گربه ایست که هر دو یا سه ماه به دامپزشک مراجعه میکند و تحت درمان و پیشگیری می باشد ! پس باید باور کنیم که بیماری هایی که انسان به انسان منتقل میکند بارها بیشتر از بیماری ها یی است که از سگ سرایت میکند .

بیماری های مشترک سگ از نگاهی دیگر :

آیا بیماری های مشترك بین انسان و حیوان قابل پیشگیری اند ؟

- به طور كلی دامپزشكی از نظر بحث بهداشتی به دو قسمت كلی تقسیم می شود :
 
بهداشت بیماری هایی كه مستقیماً از حیوان منتقل می شوند و بهداشت محصولات حیوانی . همانطور كه می دانیم برخی از حیوانات با انسان ارتباط مستقیم دارند به خصوص در سطح شهرها كه بسیاری از آنها حیوانات خانگی به شمار می آیند ( سگ ، گربه ، موش ، پرنده های مختلف و... ) كه می توان گفت قادر به انتقال بسیاری از بیماری ها هستند و در واقع وظیفه دامپزشك ها كنترل این بیماریها است .

برای روشن شدن بحث بیماری های مشترک بین انسان و سگ خیلی خلاصه و مختصر به بیماریهای مشترک سگ و انسان می پردازیم .

بطور کلی بیماری های مهم قابل انتقال به انسان از طریق سگ به سه دسته تقسیم می شوند1. هاری :
نوعی بیماری ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی میباشد
در اروپا روباه ها مسئول 90 % از موارد میباشند . و سگ در ردیف سوم آلودگی قرار دارد . گاوهای گاز گرفته شده در چراگاه بیشترین حیوانات اهلی مبتلا را تشکیل می دهند .
در انگلستان در سال 1902 هاری ریشه کن شد .
ریشه کن سازی با رعایت مسایل قرنطینه ای و شناسایی مخازن و امکان کنترل آنها و واکسیناسیون دامها .

نکته قابل توجه در این باره اینه که تا کنون هیچ گونه گزارشی از انتقال هاری از سگ های شناسنامه دار به انسان گزارش نشده است ولی 2 مورد انتقال این بیماری از طریق پیوند قرنیه درایران سال 1373 گزارش شده است !! و همچنین در سال 1985 در پاکستان ابتلای تعدادی نوزاد ختنه شده به بیماری گزارش شده که شخص ختنه کننده در دوره کمون بیماری بوده و طبق سنت و طبق سنت محل ختنه را با بزاق خود آغشته میکرده
بنابراین
سگهایی که در 3 ماهگی واکسیناسیون میشوند و بعد از هر شش ماه واکسیناسیون مجدد میگردد امکان انتقال بیماری تقریبا نزدیک به صفر میباشد
بیماری لپتوز پیروز :
نوعی بیماری باکتریایی تک گیر است و با شدتهای مختلفی بروز میکند
سایر اسامی این بیماری عبارتند از : تب کارکنان صنایع شیر . تب برنجکاران . تب کانیکولا و ...
افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند :
کارگران فاضلاب .
ماهیگیران آبهای شیرین .
قایق بانها .
معدنچیان .
غواصهای غیر حرفه ای .
تماس با حیوانات آلوده .
منابع عفونت برای انسان .
جوندگان .
گاو و خوک سگ و گربه .
آب .
فاضلاب .
راههای پیشگیری :
در محیط های آلوده .
کلر زنی به استخر های شنا .
زه کشی تالاب ها و استخرها و نواحی آبهای راکد .
در محل نگهداری دامها .
درمان حاملان کنترل جوندگان .
واکسیناسیون سگ توسط دکتر دامپزشک در 2 تا سه بار متوالی با فواصل معین در اولین بار و واکسیناسیون سالانه خطر بیماری را در سگ به صفر میرساند

بیماری ها ی انگلی :
اکینو کوکوز : نوعی بیماری انگلی از دسته سستود ها ( کرمهای پهن بند بند ) نام عامل بیماری اکینو کوکوس گرانولوزوس
درمان : مراجعه به دامپزشک و با دادن قرص ضد انگل مخصوص (درونسیت ) با دوز معین در هر سه ماه یکبار قابل پیشگیریست

عفونت با کرمهای پهن :
از قبیل شیستوزوما :
نوعی عفونت عمومی آب آزاد که منحصر به نارسایی کبدی میشود قابل انتقال بین انسان و حیوان .
دیپیلید یاز : این بیماری نتیجه عفونت با کرم پهن سگ است . این بیماری اکثرا" از ایالت متحده امریکا و اروپا گزارش شده .
همه گیر شناسی : میزبان واسط انگل ککهایی بنام کتونو سفالیس کنیس هستند . بندهای بارور در مدفوع میزبان نهایی دفع میشوند . سپس تخمها در محیط آزاد میگردند و بعد ککها آنها را بخورند . و در بدن ککها سرکوئیدها تکامل یابند و سپس سگ با خوردن ککهای آلوده مبتلا میشوند . سیستی سر کوئید در بدن آنها بالغ میشوند انسان نیز با خوردن کک ها آلوده میشوند .
هیداتیدوز : عفونتی که توسط لارو کیستی شکل . کرم پهن سگ سانان ایجاد میشود –این انگل کرمهای پهن بند بند است . بطور گسترده در مزارع گوسفند داری وجود دارد .
گوسفند مهمترین میزبان واسط اهلی اکینو کوکوس کرانولوزوس است . سگ روباه و سایر گوشتخواران میزبانهای مخزن نهایی اند .
کرم پهن در بدن سگ تخمهایی می گذارند که به همراه مدفوع خارج می شوند . سم داران و انسانها به علت خوردن تخم ها ی انگل – که در مدفوع سگ وجود دارد در گیر میشوند . سگها به علت خوردن احشای خام دارای کیست آلوده میشوند -
پیشگیری و کنترل : عدم دسترسی سگ به احشاء . همچنین خورانیدن داروی انگلی که توسط دکتر دامپزشک بطور 2 تا 3 ماه یکبار تجویز میشود .
-------------------------------------------------
کرمهای گرد :
توکسو کارا کنیس که انسان بیشتر در دوران کودکی به علت بلع تخمهای کرم به آن مبتلا میشوند .
سوکاریاریس بیماری مشترکی است که توسط کرمهای گردی که معمولا درروده سگها (To Canis و گربه To Cati ) وجود دارد ایجاد می گردد . توله سگها ازطریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر پس از تولد آلوده می شوند اما گربه ها فقط از طریق خوردن شیر مادر آلوده می شوند . این انگل نه تنها در سگ و گربه باعث بیماری می گردند بلکه
در انسان مشاهده می شود .
چگونگی آلودگی به توکسوکارا :
شما و فرزندانتان می توانید درصورت بلع ناگهانی تخمهای عفونی توکسوکارا که در خاک یا سایر سطوح آلوده وجوددارند ( حتی اگر سگ یا گربه هم نداشته باشید ) آلوده شوید . تخم این انگل میتواند تا دو سال یا بیشتر درخاک زنده بماند .
راه تشخیص آلودگی به توکسوکارا :
درصورت احتمال آلودگی به توکسوکارا با پزشکتان در مورد احتمال آلودگی صحبت کنید . در صورت ضرورت انجام آزمایشات خاص مثبت تشخیص آلودگی ضروری است .
درمان توکسوکاریازیس :
 با داروهای ضد انگلی که معمولا همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گرد
--------------------------------------------------------------------------------------
آسكاريس :مشهورترين كرم حلقوي است كه بعد از اكسيور بالاترين نسبت آلودگي را در سطح جهان دارا مي باشد . در حال حاضر ساليانه یک تا دو ميليارد نفر از مردم جهان به اين بيماري مبتلايند

كرمي است بزرگ و گرد شبیه کرم خاکی كه در درون روده كوچك بسر مي برد و اندازه آن بين 35 . 15 سانتيمتر است
چرخه زندگي :
كرمهاي بالغ بطور طبيعي در مجراي روده كوچك بسر برده و تخم ريزي مي كند . تخم مقاوم كرم چنانچه با مدفوع روي خاك ريخته شود و در شرايط مساعد ( دماي 28 درجه سانتيگراد ،‌ خاك رسي ،‌ محيط سايه دار ) قرار گيرد بطور معمول بعد از 3 هفته قدرت آلوده كنندگي پيدا كرده و به تخم رسيده ( تخم عفوني ) تبديل مي شود .
از آنجا كه انسان ميزبان نهايي بسياري از كرمها مانند آسكاريس و اكسيور ، تنيا ساژيناتاو … مي باشد و تشخيص و درمان افراد آلوده نه تنها موجب بهبود آنان مي شود ، بلكه اقدام بسيار موثري در جهت قطع زنجيره انتقال و مبارزه با منابع و مخازن نيز به حساب مي آيد .
درمان در سگ : معاینه مرتب دامپزشک

چند داروی موثر بر آسکاریس عبارتند از : ترکیب مبندازول، ترکیب لوامیزولو ترکیبات پیرانتل پاموت .

اکسیور :
دیگر انگلی از کرمهای گرد
عفونت اكسيوريازيس دراثر نماتودي بنام انتروبيوسورميكولاريس بوجود مي‌آيد . اين كرم انگل انسان است ، انگل موش ورت و شمپانزه نيز ذكر شده است . اين انگل شيوع زيادي در مناطق معتدل داشته و در مناطق گرمسير كمتر مي‌باشد . كرمي‌ است نخي شكل ، كوچك و ظاهرا" به رنگ سفيد و شفاف مي‌باشد .

داروهاي مفيد و موثر جهت درمان اين بيماري عبارتند از : مبندازول ، پيپرازين سيترات ، پيروينيوم پاموات ، آلبندازول مهمترين و اساسي‌ترين عامل در درمان و پيشگيري اين آلودگي‌ها ، رعايت بهداشت فردي و دقت درحفظ بهداشت و نظافت كودكان ، همراه با درمان شيميايي مي‌باشد .
درمان در سگها : معاینه مرتب و تجویز دارو توسط دامپزشک میباشد

انگلهای خارجی :

جرب دمو دکس :
در انسان در فولیکول مو غدد چربی و ترشحات گوش و جوشهای کوچک ایجاد میشوند
پیشگیری و کنترل :شست و شوی روزانه با آب و صابون
سگها برای درمان انگلهای خارجی هر سه ماه یکبار به دکتر دامپزشک مراجعه کنند و داروی مخصوص را دریافت نمایند
آلودگی با کک :کتونو سافالیدس کنیس ککی است که ایجاد مزاحمت میکند ککها اغلب قوزک پاها را نیش میزنند و لی شب هنگام زمان خواب دیگر قسمتها را هم نیش میزنند
کک ها در بدن حیواناتی مانند  موش صحرایی . گربه و سگ یافت میشود
دوره زندگی : کک ماده آماده تخم گذاری بدن میزبان را ترک . تا در محل نزدیگ محل زندگی میزبان روی خاشاک ( لانه موش . لانه پرندگان ) تخم بگذارد این تخمها بسیار ریز و قابل روئیت نیستند . وقتی تبدیل به لارو شدند بدنبال پناهگاه میگردند ( خاشاک کف منزل . لانه پرندگان و جوندگان . بین موهای حیوانات خانگی و حتی گردن افرادی گه نظافت نمی کنند و لباس چرک میپوشند .
در پایان لاروی و تبدیل به کک بالغ به میزبان حمله میکنند
پیشگیری و کنترل :
معاینه مو های اطراف گردن و شکم حیوان .
استفاده از پودر ها و سمهای مخصوص که دامپزشک ارایه میدهد .
سمپاشی محل زیست و خواب سگها و تکرار 15 روز بعد .
گال :
نوعی بیماری پوستی که توسط جربها ایجاد میشود و امکان دارد گاهی انسان هم آلوده شود
جرب با تماس مستقیم یا غیر مستقیم منتقل میشود و انتقال جرب بین گونه های مختلف معمول نیست
 پیشگیری و کنترل :
ماهیانه هر سه ماه یکبار سگ .
درمان بیماران .
رعایت بهداشت تغذیه مناسب در انسان و حیوان .
رعایت قوانین قرنطینه بین کشورها .
قارچها :
کچلی :
از میان 21 نوع قارچ بیماری زا برای انسان فقط 6 نوع منشا حیوانی دارند
با اینکه تریکو فیتون ورکوزوم ( عامل گاوی ) در کشور انگستان و اکثر کشورها اولین علت کچلی است
میکروسپروم کنیس (سگ و گربه ) مورد بحث است ..
دیگر قارچها از طیور . میمون . گاو . اسب . حیوانات وحشی و اهلی .
همه گیر شناسی :
مستقیم از حیوانات 
غیر مستقیم توسط اشیا .
نشانه ها :
میکروسپوروم کنیس معمولا سگ و گربه را آلوده میکند ممکن است ریزش مو در اطراف گردن گربه مشاهده میشود
نکته مهم : از لحظه ای که درمان شروع شود انتقال بیماری متوقف می شود
پیشگیری و کنترل :اجتناب از تماس با حیوانات آلوده .

از این بحث چنانچه که گفته شد نتیجه گرفته میشود که مسلما بیماریهای قابل انتقال از حیوانات به انسان که شاید بالغ بر 400 مورد می باشد مراقبت و نظارت دقیقی را می طلبد اما انتقال بیماریها از سگ و گربه به انسان بسیار محدود بوده و در حیواناتی که تحت نظر دامپزشک هستند و تحت مراقبت و درمانهای انگلی و واکسیناسیون قرار می گیرند سلامت اعضای یک خانواده را به مخاطره نینداخته و از نظر بهداشت جامعه موارد بسیار و معضلات حل نشده فراوانی وجود دارد که با کنترل آن موارد می توان سلامت و بهداشت جامعه را تامین نمود .
[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 11 PM ] [ جان نثاری ]

نیوشا ضیغمی (متولد ۱۸ تیر ۱۳۵۹ در تهران) بازیگر و تهیه کننده زن ایرانی است. وی در فیلم های متعددی ایفای نقش کرده است و اولین تجربه وی در عرصه تهیه کنندگی سرمایه گذاری بر روی فیلم پرتقال خونی به همراه همسرش آرش پولاد خان می باشد.

او فارغ التحصیل رشته روانشناسی کودک از دانشگاه شهید بهشتی است.

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

عکسهای جدید و جذاب نیوشا ضیغمی مرداد 1391

[ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 ] [ 10 AM ] [ جان نثاری ]


[ دوشنبه دوازدهم تیر 1391 ] [ 10 AM ] [ جان نثاری ]

رفع بوی بد دهان با 13 توصیه آسان

بوی دهان

بوی بد دهان نه تنها برای خودمان، بلکه برای اطرافیان ‌مان نیز ناخوشایند‌ است.

این مشکل اگر درمان نشود، سبب بروز مشکلاتی در روابط بین ‌فردی نیز خواهد شد.

اگرچه بزاق دهان نوعی خمیردندان طبیعی محسوب می ‌شود، ولی گاهی این خمیردندان طبیعی کافی نیست و مجبورید به توصیه‌ های زیر پناه ببرید و اگر توصیه‌ های زیر هم نتوانند مشکل ‌تان را رفع کنند، احتمالا منشا بوی بد دهان‌ تان دستگاه گوارش‌ است و باید بروید سراغ پزشک.

 

 1- بعد از هر وعده غذایی برای باقی نماندن غذا در دهان و لابه‌لای دندان‌های تان، مسواک بزنید و دهان ‌تان را خوب بشویید.

 

2- وقتی دندان‌های تان را مسواک می ‌زنید، زبان ‌تان را هم به آرامی مسواک بزنید تا لایه سطحی روی زبان برداشته شود. زبان با هزاران پرز ریز پوشیده شده که می ‌تواند محل تجمع باکتری ‌ها باشد.

 

3- به‌ طور منظم برای بررسی وضعیت دهان و دندان تان، به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر دندان‌ خراب و پوسیده‌ای دارید که سبب بوی بد دهان‌ تان می‌ شود، ترمیم کنید.

 

4- برای افزایش ترشح بزاق دهان تان، همیشه از آدامس‌ های بدون قند استفاده کنید.

 

5- اگر دهان‌ تان زیاد خشک می ‌شود، مایعات فراوانی بنوشید. آب را چند بار در دهان تان بچرخانید تا کاملا غذاهای اضافی از لابه‌لای دندان‌های تان خارج شود.

 

6- از مصرف دهان‌ شویه‌هایی که حاوی الکل و نعناع هستند خودداری کنید، چون آن ها به جای کمک به خو‌شبویی دهان ‌تان، باعث بدتر شدن بوی آن می ‌شوند.

 

7- استفاده از سبزیجات و میوه‌ها، مخصوصا کرفس خام و هویج می ‌تواند مانع از شکل‌ گیری پلاک در دهان شود.

 

8- اگر می‌ خواهید در یک جلسه مهم یا مهمانی شرکت کنید، از خوردن غذاهای حاوی سیر و پیاز خودداری کنید.

 

9- از نوشیدن قهوه که سبب خشکی دهان می ‌شود، خودداری کنید.

 

10- سیگار را ترک کنید، زیرا تار و نیکوتین موجود در آن، روی سطح دندان و زبان می‌ ماند و سبب کاهش ترشح بزاق و ایجاد بوی بد دهان می ‌شود.

 

11- سبزیجات برگ سبز مانند جعفری و کاهو بجوید.

 

12- می‌ توانید چند عدد قرص نعناع روی زبان یا مسواک ‌تان بگذارید و دهان‌ تان را با آن تمیز کنید تا تنفس شما خوش ‌بو شود.

 

13- اگر ترکیبی از پراکسیدهیدروژن 50 درصد و 5 درصد آب را در دهان‌ تان بچرخانید، می ‌توانید بسیاری از باکتری ‌هایی را که سبب بوی بد دهان‌ تان می ‌شود، از بین ببرید.

[ دوشنبه دوازدهم تیر 1391 ] [ 9 AM ] [ جان نثاری ]

توصیه‌های راه گشا برای کوچک کردن شکمقدیم‌ها، چاق بودن و شکم بزرگ داشتن نشانه‌ای بود از اعیان و اشراف بودن. اما این روزها دیگر کسی اضافه وزن را دوست ندارد و بیشتر آدم‌ها ترجیح می‌دهند این جمله را از دیگران بشنوند که: خوش به حالت، چه هیکل خوبی داری!" خوش‌هیکل بودن این روزها مترادف شده است با باریک اندام بودن و شکمی برآمده نداشتن. .....

این مطلب، شما را با ١٥ تمرین ورزشی آشنا می‌کند که انجام روزانه آنها می‌تواند شما را به همین معنا خوش هیکل‌تر کند.

 ١) روی یک صندلی دسته‌دار بنشینید. ساعد دست‌هایتان را روی دسته صندلی بگذارید. ران‌هایتان را به هم بچسبانید و سعی کنید پاهایتان را حداقل ٦ سانتی‌متر از سطح زمین بالاتر بیاورید. ١٠ ثانیه در این وضعیت بمانید و دوباره به حالت اول برگردید. شما باید این حرکت را از ٥ مرتبه در روز شروع کنید و کم‌کم به ٢٠ مرتبه در روز برسانید.

٢) روی یک بالش به پشت دراز بکشید. دستان خود را در امتداد بدن‌تان قرار دهید و پاهایتان را به هم بچسبانید. حالا سعی کنید که بدون استفاده از دست، پاهایتان را ١٥ تا ٢٠ سانتی‌متر بالا بیاورید و حداقل ٥ ثانیه در این وضعیت بمانید. این حرکت هم می‌تواند از ٥ مرتبه در روز شروع ‌شود و به ٢٠ تا ٢٥ مرتبه هم برسد.

٣) وقتی پیاده‌روی می‌کنید، هنگام راه رفتن بدن خودتان را به سمت چپ و راست متمایل کنید. با این کار، هم شکم‌تان آب می‌شود و هم پهلوهای‌تان.

٤) از حلقه‌های ورزشی برای کوچک شدن شکم‌تان استفاده کنید. شما می‌توانید در ابتدای کار، تنها روزی ٢ دقیقه یا ٥٠ بار حلقه بزنید و به مرور زمان حلقه زدن را تا ٣٠ دقیقه هم ادامه دهید.

٥) دراز و نشست یکی از موثرترین و ساده‌ترین ورزش‌هایی است که می‌تواند شکم را کوچک کند. پس به پشت روی زمین دراز بکشید. دست‌های‌تان را پشت گردن خود گره بزنید و هر چند بار که می‌توانید حرکت دراز و نشست را تکرار کنید و در روزهای بعد، دفعات تکرار حرکت را افزایش دهید.

٦) هنگام پیاده‌روی، ضربه‌های سبک و آرامی را با انگشتان دست به شکم‌تان وارد کنید. این جوری تحرک ماهیچه‌های شکم خود را افزایش می‌دهید و باعث می‌شوید که آنها چربی بیشتری بسوزانند.

٧) در طول روز شکم‌بندهای سفت و محکم را دور شکم خود ببندید.

٨) همان‌طور که نشسته‌اید و مشغول کارهای روزمره‌تان (مثلا تماشای تلویزیون) هستید، با کف دست خیلی آهسته به شکم خود ضربه بزنید.

٩) طناب زدن هم برای کوچک کردن شکم بسیار مفید است، به شرطی که شما حداقل روزی ٥٠ مرتبه طناب بزنید.

١٠) زیاد یک جا ننشینید. نشستن طولانی‌مدت باعث چاق شدن افراد می‌شود و این چاقی‌ها هم بیشتر در ناحیه ران پا و شکم رخ می‌دهد. شاید به همین خاطر باشد که بیشتر رانندگان شکم بزرگی دارند.

١١)سر پا بایستید. دو دمبل نیم تا دو کیلویی دست‌تان بگیرید و دست‌های‌تان را به حالت عمود با بدن‌تان قرار دهید. حدود ٢٠ ثانیه در این حالت بمانید و بعد از ١٠ ثانیه استراحت این حرکت را دوباره انجام دهید. برای هر چه زودتر آب شدن شکم‌تان باید این حرکت را حداقل روزی ١٥ مرتبه انجام دهید و به مرور آن را به ٣٠ مرتبه در روز هم برسانید.

١٢) به پشت دراز بکشید. یک بالش کوچک زیر پاشنه پاهای‌تان قرار دهید و دست‌های‌تان را در راستای پهلو‌های‌تان روی زمین بگذارید. دوباره دو دمبل نیم تا دو کیلویی در دست بگیرید و سپس دست‌هایتان را به صورت صاف ١٠ سانتی‌متر از سطح زمین بالا بیاورید. ١٠ ثانیه در این حالت بمانید، ٥ ثانیه استراحت کنید و این حرکت را حداقل ٧ بار در روز انجام دهید.

١٣) سر پا بایستید. دست‌های‌تان را کاملا از هم باز کنید و یک پای‌تان را از روی زمین بردارید و بدن‌تان را به سمت جلو و پای بلند شده‌تان را به سمت عقب متمایل کنید. چند ثانیه دراین وضعیت بمانید و در هر مرتبه تکرار، پای بلند شده‌تان را جابه‌جا کنید.

١٤) به پشت دراز بکشید. دستان خود را پشت سرتان قلاب کنید و کمی سر و شانه‌های‌تان را به سمت جلو متمایل کنید. این حرکات را در حالی انجام دهید که پاهای‌تان به صورت عمود با بدن‌تان قرار دارند.

١٥) به پشت دراز بکشید. زانوهای‌تان را کمی خم کنید. دست‌های‌تان را پشت گردن‌تان قلاب کنید و سر و شانه‌های‌تان را تا وسط کمر به سمت جلو متمایل کنید.
[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 7 PM ] [ جان نثاری ]

آیا می‌دانید با خوردن این میوه نه تنها چربی‌های اضافی بدن‌تان آب می‌شوند بلکه... یك رژیم غنی از روغن نارگیل نه تنها می‌تواند چربی‌های بدن را آب كند بلكه همچنین از بدن در برابر مقاومت انسولینی محافظت می‌كند.  .....

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است كه می‌توانند چربی‌های بدن را كاهش دهند. به گفته متخصصان؛ چاقی و مقاومت انسولینی دو فاكتور اصلی در بروز بیماری دیابت نوع دوم هستند. مقاومت انسولینی وضعیتی است كه در آن سلول‌ها توانایی خود را در واكنش به انسولین از دست می‌دهند و دچار اختلال می‌شوند. متخصصان مركز پزشكی انستیتو گاروان در سیدنی، استرالیا نحوه متابولیسم چربی و مقاومت انسولینی در موش‌های آزمایشگاهی را پس از مصرف روغن نارگیل مورد بررسی قرار دادند. به گزارش شبكه سی بی اس؛ پزشكان می‌گویند: اسیدهای چرب با زنجیره متوسط در بدن كاملا متفاوت از چربی‌های معمولی موجود در رژیم غذایی‌ها عمل می‌كنند و به همین خاطر روغن نارگیل قادر است چربی‌های معمولی در بدن را آب كند.

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 6 PM ] [ جان نثاری ]

 

جوجه تیغی


جوجه تیغی پستانداران کوچکی هستند که ۱۶ گونه از آنها در ۵ طبقه در قسمت های اروپا، اسیا، افریقا و نیوزلند شناخته شده اند. جوجه تیغی ها در طی ۱۵ ملیون سال گذشته تغییرات زیادی کرده اند. مانند بسیار از پستانداران اولیه آنها شب زی هستند، در انگلیسی به آنها hedgehog گفته میشود و برخی قوم ها آن را urchin هم می گویند و آن غیر از خارپشت یا porcupine است.

مشخصات فیزیکی

پشت جوجه تیغی ها توسط خارهایی پوشیده شده است، که به عنوان موی آنها عمل میکند و سمی نیست بر خلاف خارپشت ها که خارهایش به سختی از بدن صدمه دیده خارج می شود.

دفاع طبیعی جوجه تیغی ها پرتاب خارهای پشتش است اما از این نوع دفاع در آخرین مرحله استفاده میکنند. ابتدا سعی میکند که فرار کند یا مهاجم را مجبور به فرار نماید که البته میزان استفاده از خارها و یا روش های دیگر بستگی به گونه جوجه تیغی دارد.

همه جوجه تیغی ها ذاتا شب زی هستن البته با توجه به گونه های مختلف برخی از آنها چندین بار در روز بیدار می شوند. جوجه تیغی ها زمان زیادی از روز را زیر علف ها، صخره ها یا درون گودال به خواب می گذرانند.

بیشتر گونه ها بر اساس عادت با کندن زمین برای خود پناهگاه درست می کنن، اغلب گونه های وحشی خواب زمستانی دارند که مدت خوابشان با توجه به دما، نژاد و فراوانی غذا متفاوت است.

جوجه تیغی ها ۵ انگشت با ناخن های کوچک در پنجه جلویی دارند و در پنجه عقبی ۴ انگشت با ناخن های بلند دارند.

جوجه تیغی ها واقعا پر سر و صدا هستند آنها برای ارتباط برقرار کردن فقط خر خر یا خس خس نمیکنند بلکه گاهی با صدای بلند جیغ می زنند ( که این موضوع هم بستگی به گونه و نژاد انها دارد)

جوجه تیغی ها بعضی اوقات کار عجیبی انجام می دهند که به اصطلاح به آن مسح کردن یا روغن مالی کردن می گویند. هنگامی که حیوان بوی خاصی را استنشاق می کند، شروع میکند به لیس زدن گاز گرفتن منشا بو، و سپس بزاق عطر گرفته خود را به خارهایش می مالد. هیچ دلیل علمی برای این کار جوجه تیغی یافت نشده است اما برخی می گویند که اون این کار را برای استتار و هم بو شدن با محیط اطراف انجام میدهد.

جوجه تیغی ها یک نوع پادزهر طبیعی بر علیه سم مار در بدنشان دارند که بخاطر پروتئین خاصی است که در سیستم عضلانی حیوان وجود دارد. جوجه تیغی هم زیستی مسالمت آمیزی با سایر حیوانات مانند گربه ها و سگ ها دارد. و در مقابل تهدید های اینگونه حیوانات درون خود می غلطد تا تهدید بر طرف شود.

جیره غذایی

بر خلاف طبقه بندی های قدیمی، جوجه تیغی ها فقط حشره خوار نیستند بلکه بیشتر در تیره همه چیز خواران قرار می گیرند. غذاهای جوجه تیغی حشرات، حلزون، قورباغه، وزغ، مار، تخم پرندگان، لاشه حیوانات، قارچ، ریشه علف ها، خربزه و هندوانه می باشد. که بسته به گونه آنها متفاوت است.

جوجه تیغی ها گهگاه بعد از باران دنبال کرم خاکی می گردند. همچنین غذای اصلی جوجه تیغی های جنگلی که به نوع اروپایی مشهور هستند حشرات می باشند. که این موضوع در مورد همه صدق نمیکند. در مناطقی که جوجه تیغی های وحشتی زندگی میکنند معمولا آفات نباتی وجود ندارد و کنترل شده است. بعضی کشاورزان برای جذبه جوجه تیغی ها برایشان غذا می ریزند. همچنین انها پنیر، شیر، و محصولات لبنی را مصرف می کنند.

نوع خانگی آنها جوجه تیغی های چهار انگشته-Four-toed hedgehoog می توان از پنیر دولمه به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد. غذای سگ و گربه از محصولات لبنی بهتر است اما هر دوی آنها چربی بالا و پروتئین کم دارند. به نظر می رسد که بهتر است مقدار کمی از انها در جیره غذاییشان قرار داده شود و اجازه داده شود که انها بیشتر در باغ غذای خود را تامین کنند.

تولید مثل و طول عمر

با توجه به گونه به طور متوسط دوران حاملگی از ۳۵ تا ۵۸ روز طول می کشد. و به طور متوسط گونه های بزرگتر ۳ تا ۴ و گونه های کوچیکتر ۵ تا۶ نوزاد بدنیا می آورند. مانند بسیاری از حیوانات این موضوع غیر طبیعی نیست که جوجه تیغی مذکر علاقه مند به کُشتن نوزاد های مذکر ست.

طول عمر جوجه تیغی ها ارتباط مستقیمی با اندازه انها دارد، گونه های بزرگتر ۴ تا ۷ سال در دنیای وحشی زندگی میکنند. (رکورد ۱۶ سال هم در برخی از آنها دیده شده است ) و گونه های کوچکتر ۲ تا ۴ سال در دنیای وحشی و ۴ تا ۷ سال در محیط حفاظت شده زندگی می کنند. جوجه تیغی ها کور مادرزاد هستند. برخی معتقدند که آنها بدون خار متولد می شوند اما تنها ساعتی پس از تولد خارها به راحتی قابل دیدن هستند.

جوجه تیغی های اهلی

اغلب جوجه تیغی های اهلی دو رگه هستند، و نژادی از جوجه تیغی های شمال آفریقا و جوجه تیغی های چهار انگشته هستند. که کوچکتر از گونه اروپای غربی می باشند. بعضی از جوجه تیغی های اهلی گونه گوش دراز و هندی می باشند.

جوجه تیغی باید در دمای ۲۲ تا ۲۹ درجه سانتی گراد نگه داری شود و به طور طبیعی، از دمای سرد دور نگه داشته شود.

امروزه برخی فروشگاهای حیوانات غذاهایی با فرمول مخصوص برای جوجه تیغی ها نیز عرضه میکند. که ترکیبی از سوسک، کرم، بچه موش می باشد.

برخی از ایالات کانادا و آمریکا داشتن جوجه تیغی به عنوان حیوان خانگی غیر قانونی ست و نیاز به گواهینامه خاصی دارد، که چنین محدودیتی در برخی از کشورهای اروپایی به جز اسکاندیناوی وجود ندارد.

به نظر می رسد که خرید جوجه تیغی های اهلی به دلیل ظاهر مظلوم و سرزنده اش در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است . نگهداری آنها به عنوان حیوان خانگی مشکل است چرا که انها در مقابل تغییرات اب و هوایی و شرایط مقاومت کمی محیطی دارند

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 6 PM ] [ جان نثاری ]
تغذیه ی جوجه ی طوطی

آموزش غذا دادن به جوجه طوطی


نگهداری و تغذیه صحیح جوجه طوطی ها از هر نژاد که باشند کار ساده ای نخواهد بود و شما اگر تصمیم به نگهداری و پرورش یک یا چند جوجه را دارید باید با دقت این مطلب را مطالعه نمایید.


1-اکثر طوطیها متعلق به مناطق گرمسیری هستند و مانند سایر جوجه های پرنده های دیگر به سرما و جریان باد حساس هستند شما باید طوطی را داخل یک جعبه مثلا از جنس چوب یا مقوا نگهداری کنید و کف این جعبه کوچک را با خرده های روزنامه پر کنید یا خاک اره درشت از انجا که فضله جوجه ها معمولا ابکی تر است بایستنی است کف جعبه را 2 تا 3 بار در روز تعویض کنید تا همیشه تمیز بماند. جوجه ها را باید در دمای گرم و مناسب قرار دهید.


2-تغذیه جوجه ها بسیار پر اهمیت و مهم است و شما باید بدانید که با وجودی که جوجه ها را اصتلاحا سرلاکی می نامند اما همین سرلاک بزرگترین قاتل جوجه ها به حساب می اید. زیرا اکثر جوجه طوطی ها از هر گونه که باشند توانایی هضم سرلاک را ندارند و سرلاک به سرعت ترشیده و فاسد خواهد شد خصوصا اگر این سرلاک به خوبی شل و رقیق نشده باشد به هر حال استفاده از سرلاک یا ارد نخودچی یا ارد برنج و مانند انها را اکیدا ممنوع اعلام می کنم !

اما با چه موادی و چگونه باید جوجه ها را تغذیه کنیم؟

شیره بلال تازه – موز نرم شده با اب – عسل محلول در اب - سفیده تخم مرغ پخته

اما رسیدن به این پاسخ ساده هم مانند بسیاری تجربه های دیگر وقت و هزینه های زیادی در بر داشت اما در نهایت تجریبات گران بها به جا مانده که انها را به دوست داران طوطی ها تقدیم کرده و می کنم. همان گونه که دامپزشکها موجودات زنده بیشماری را زنده زنده پاره پاره می کنند تا چیزهای جدید یاد بگیرند من هم مجبور شدم شاهد مرگ و میر طوطی های بیشماری از نژادهای گوناگون و مختلف باشم.

معمولا اکثر جوجه های طوطی ها را با همین رژیم غذایی می توان تغذیه کرد دقت کنید:

در محیطی پاک و تمیز در یک ظرف اقدام به له کردن موز کنید سپس کم کم اب که بهتر است معدنی باشد و سرد نباشد را اضافه کنید انقدر اب اضافه کنید و هم بزنید تا خوب نرم شود و به سادگی داخل سرنگ بزرگی که از قبل اماده کرده اید ریخته شود در هنگام غذا دادن به یک یا چند جوجه بدترین کار این است که شما عجله کنید ! باید اهسته و با حوصله فراوان و با دقت اقدام به غذا دادن کنید و جوجه باید بی صبرانه انتظار دریافت غذا را بکشد وقتی می خواهید سرنگ را به دهان جوجه نزدیک کنید با یک دست به ارامی از پشت سر جوجه را نگاه دارید تا تعدالش را بهتر حفظ کند و احتیاط کنید که انگشت شما زیر گلوی پرنده قرار نگیرد چون ممکن است باعث اختلال در غذا خوردن شود و پرنده در اثر وارد شدن غذا به دستگاه تنفسی تلف شود.

اصلا قرار نیست که بر سر سرنگ شلنگ وصل کنید یا خود سرنگ را در حلق جوجه نباید قرار دهید وقتی شما مایع موز را خوب رقیق کرده باشید به سادگی می توانید اقدام به غذا دادن به جوجه بکنید اما اگر کمی مایع داخل سرنگ سفت و محکم یا با کمی ناصافی باشد مجبور می شوید به سرنگ گاه فشارهای محکمی وارد کنید که متعاقب این عمل شما مایع داخل سرنگ ممکن است به صورت نا میزان و یکباره به حلق جوجه پاشیده شود که باز هم می تواند با پریدن به دستگاه تنفسی باعث مرگ پرنده شود.

مایع غذای خوراکی داخل سرنگ باید قطره قطره به دهان جوجه وارد شود هیچ گاه دهان پرنده را از غذا پر نکنید به بی صبری های او توجه نکنید با ارامش و کم کم غذا بخورد بهتر است تا یکبار برای همیشه غذا بخورد.

معمولا روزانه 3 تا 4 بار غذا دادن کافی است اب عسل را می توانید یکبار در روز به مقدار کم بدهید.

دمای مکانی که جوجه یا جوجه ها قرار دارند باید حدود ۳۰ درجه گرما داشته باشد درب جعبه را طوری نبندید که گرما و رطوبت باعث دم کردن جوجه شود.

با همین جیره غذایی ساده یعنی شیره بلال و موز نرم شده در اب سفیده تخم مرغ پخته که از سرنگ رد شود و گاه اب عسل می توانید انواع جوجه طوطی ها را بزرگ کنید غذاهای اماده در بسته بندی های خارجی هم جهت تغذیه جوجه طوطی ها در دسترس هست که انها را هم می توانید از بخش فروش فروشگاه منقارکج ها تهیه کنید. یکبار در روز می توانید مقدار ناچیزی مولتی ویتامین مخصوص پرندگان را به غذا اضافه کنید که می توانید انرا هم از بخش فروش تهیه کنید.

خصوصا وقتی جوجه ها بزرگتر شدند باید هر روز به انها یک وعده سفیده تخم مرغ پخته را با سرنگ داد.

هرگز فراموش نکنید اکثر جوجه طوطی ها مردنی نیستند و فقط و فقط به خاطر اشتباه غذا دادن می میرند. یعنی یا غذای مناسب به انها داده نشده یا غذا را بد به پرنده داده اند.

جوجه ها پس از گذراندن سنی که باید با دست غذا دریافت کنند به مرحله ای می رسند که با وجود برخورداری از منقار شل و نرم بیشتر مایل هستند خود به جستجوی خوراکی بروند در این زمان باید غذاهای نرم دیگری مانند جوانه های حبوبات یا انجیر تازه یا توت یا توت فرنگی و سیب و غلات نرم و پسته و غیره را در اختیار انها قرار دهید...

وقتی کمی جون گرفتند انها را اب فضایی که نور خورشید ملایم به انها بخورد قرار دهید مانند فضای چمن و باغچه تا دوران کنجکاوی و جوجگی را با شادابی پشت سر بگذارند و همیشه مراقب انها باشید.

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 6 PM ] [ جان نثاری ]

این دوران از مهم ترین و حساس ترین مراحل زندگی مینا به شمار میره پس باید این دوران رو به بهترین شکل ممکن براش پیش ببرید .
بهتره وقتی جوجه رو به خونه میارید اون رو تا حدود دو هفته توی یک کارتن در بسته نگهداری کنید البته کارتن باید دارای سوراخ هایی برای گرد
اکسیژن باشه و روزنامه ی کف کارتن رو روزی دو بار عوض کنید .تغذیه جوجه مینا در این دوران بسیار بسیار اهمیت داره و اگر حتی یک اشتباه کوچک کنید باعث از بین رفتن حیوون میشه .
شما باید برای تغذیه جوجه مینا یه سری لوازم رو تهیه کنید مثل یک ظرف برای غذا که میتونه یک کاسه ی شیشه ای کوچک باشه و یک ظرف برای آب که میتونید از یک قطره چکون یا یک قطره ی چشمی یا گوشی خالی استفاده کنید .
برای این منظور قطره رو توی آب گرم و شوینده به مدت نیم ساعت قرار دهید و سپس خوب آب کشی کنید .
برای درست کردن غذای جوجه مینا کافیه حدود ۸ تا ۱۰ دانه پارس رو توی ظرف غذاش بریزید و مقداری آب جوش روی اون بریزید و بعد از ۱۰ ثانیه آب جوش روی غذا رو خالی کنید و غذا رو با انگشتتون له کنید سپس غذا رو به گلوله های کوچک به کوچکتر از یک نخود تقسیم کنید و در دهان پرنده بگذارید .
حدود یک ربع بعد قطره چکون که حاوی آب ولرم تازه میباشد رو بردارید و قطره قطره آب رو ته گلوی جوجه مینا بندازید ( حدود ۵ تا ۸ قطره کافیه ) .
ممکنه برای شما این سوال پیش بیاد که روزی چند بار به جوجه مینا غذا بدید ؟
توجه داشته باشید که مینا پرنده ای راست روده ست و پس از وارد شدن غذا به دستگاه گوارش به سرعت غذا هضم میشه و جوجه احساس گرسنگی میکنه اما احساس گرسنگی جوجه مینا که نشونش باز کردن دهان هست رو نباید ملاک قرار بدید .
جوجه مینا معمولا در ساعات اولیه صبح خوب غذا نمیخوره و اسهال داره اما شما غذا دادن به جوجه مینا رو از ساعت ۸ صبح شروع کنید و هر سه ساعت یک بار تاکید میکنم هر سه ساعت یک بار به جوجه مینا غذا و آب ولرم بدید و تا ساعت ۸ شب این کار رو ادامه بدید و بعد از ساعت ۸ شب دیگه به جوجه مینا غذا ندید .
در حین غذا دادن به جوجه باهاش حرف بزنید و نوازشش کنید .
غذای مینا یا همان پارس غذای بسیار مقوی و در عین حال بسیار خطرناک است .
توجه داشته باشید غذا رو فقط به اندازه ی یک بار مصرف جوجه درست کنید و بعد اضافی اون رو دور بریزید و سپس ظرف غذا رو خوب بشویید . علتش هم این است که غذای جوجه مینا بعد از مخلوط شدن با آب بسته به دمای محیط به سرعت بین ۲ تا ۳ ساعت ترش و فاسد میشه و این غذای فاسد باعث مسمومیت جوجه مینا و از بین رفتن اون میشه .
در طی یک ماه اول نگهداری از جوجه فقط از غذای خودش بهش بدید و چیز دیگه ای بهش ندید .
در این دوران شما میتونید برای نظافت جوجه مینا تکه ای پنبه رو در آب گرم فرو برده و به آرامی روی پرهای جوجه بکشید .
بعد از گذشتن حدود دو هفته وقتی جوجه تون مقداری جون گرفت و بدنش قوی تر شد به تدریج به مینا آبتنی کردن رو یاد بدید برای این منظور یک ظرف بزرگ شفاف رو که عمق اون تا شکم مینا باشه رو پر از آب ولرم کنید و مینا رو لبه ی ظرف بنشونید ببینید عکس العملش نسبت به آب چیه . مینا کلا پرنده ایه که عاشق آبتنی کردنه .
ظرف آبتنی باید به طور روزانه در اختیار پرنده قرار بگیره تا پرنده دچار شپشک و بیماری نشه و همیشه سر حال باشه .
بعضی از جوجه ها به محض دیدن ظرف آبتنی چنان متبحرانه آبتنی میکنن انگار که قبل از این هم صدها بار آبتنی کردن اما بعضی ها هم نه .
هرگز جوجه مینا رو به زور وادار به آبتنی نکنید و هرگز خودتون اقدام به شستن مینا نکنید چون میترسه و امکان داره هرگز طرف آب نره .
بعد از گذاشتن مینا لبه ظرف ابتنی اگر مینا خودش آبتنی کرد که هیچ اما اگر دیدید آبتنی نمیکنه چون مینا به دست شما عادت داره انگشتتون رو به آرومی توی آب بازی بدید تا مینا متوجه وجود آب بشه و کم کم شروع به آبتنی میکنه اگر باز هم دیدید این کار رو انجام نمیده روز بعد باز کارهایی رو که گفتم تکرار کنید .
بعد از گذشت یک ماه شما یک جوجه مینای بسیار شیطون و جسور و پر جنب و جوش دارید که به محض شنیدن صدای صاحبش واکنش نشون میده و نسبت به همه چیز کنجکاوه و به چیزهایی که میبینه نوک میزنه و اون رو بررسی میکنه .
حالا موقع اون رسیده که برای جوجه میناتون قفس تهیه کنید .
قفس مینا باید بزرگ باشه چون مینا اصولا پرنده ی پر جنب و جوشیه و قفس کوچک باعث ناراحتی اون میشه .
بهترین قفس برای نگهداری مینا قفس کاسکو هست که دارای دو ظرف آب و غذای بزرگ در دو طرف قفس و زیریه کشویی هست .
بعد از تهیه قفس مینا رو توی قفس بندازید . اگر قفس کاسکو تهیه کردید میتونید کف قفس روزنامه بندازید به شرطی که روزی دو بار روزنامه رو عوض کنید .
درون قفس برای میناتون آب و غذا مهیا کنید مینا آب خوردن رو زود یاد میگیره ولی خب برداشتن دانه و خوردن براش کمی سخته . تا زمانی که دیدید مینا به غذا نوک میزنه و غذا رو میتونه بخوره خودتون همون غذای جوجگی رو بهش بدید وقتی خودش به غذا خوردن افتاد شما فقط صبح ها
بهش غذای جوجگی رو بدید و بزارید بقیه روز خودش غذا بخوره .بعد از یک ماه یعنی زمانی که جوجتون ۲ ماهه شده به تدریج میوه و سبزی رو به غذای روزانه اش اضافه کنید البته دقت داشته باشید که چون دستگاه گوارش میناتون تا امروز فقط به یک نوع غذا عادت داشته غذای جدید رو باید به تدریج وارد برنامه ی غذاییش کنید تا عادت کنه بدین صورت که به فرض اگر میخوایید بهش سیب بدید برای چند بار اول دو تکه ی کوچک بیشتر بهش ندید همینطور در مورد غذاهای دیگه .
شما اکثر چیزهایی که توی خونه استفاده می کنید رو میتونید به میناتون هم بدید مثل :
برنج ، سیب زمینی پخته ، هویج ، انواع سبزی ، خرما ، موز ، گلابی و
فقط این رو به یاد داشته باشید در طول دوران نگهداری از مینا از غذاهای کم آهن استفاده کنید به دلیل اینکه آهن زیادی باعث بیماری مینا میشه .
یکی دیگر از عواملی که باعث بیماری و مرگ مینا میشه اسهاله .
شما باید دایما مدفوع مینا رو چک کنید که اسهال شدید و دایم نداشته باشه .
برای این منظور من قرصی رو به شما معرفی میکنم که اسهال مینا رو رفع میکنه و دستگاه گوارش مینا رو شستشو و ضد غفونی میکنه اون هم قرص ” یدوکینولهست که به راحتی میتونید از داروخانه تهیه کنید .
همونطور که گفتم این قرص کلا برای دستگاه گوارش مینا مفیده و شما میتونید هر از چند گاهی جدا از زمان هایی که مینا اسهال داره این قرص رو بهش بدید .
برای استفاده قرص اون رو به چهار قسمت تقسیم کنید و جلوی مینا بگیرید خودش میگیره و میخوره .خب یک بار دیگه نکات مهم رو مرور میکنیم :
- جوجه رو تا یک ماه توی کارتن و دور از باد و سرما قرار بدید .
- ظرف غذا و آب جوجه رو کاملا استریل کنید .
- غذای جوجه رو در آب جوش نرم کنید و بعد از سیر شدن جوجه باقی مانده غذا رو دور بریزید و ظرف رو بشویید .
- حتما از آب ولرم برای آب دادن به جوجه مینا استفاده کنید .
- کثیفی های روی پرهای جوجه رو با پنبه ی آغشته به آب گرم تمیز کنید .
- از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب هر سه ساعت یک بار به جوجه غذا و آب بدید ( نه بیشتر نه کمتر ) .
- از غذاهای کم آهن استفاده کنید .
- مراقب شکم ( اسهال ) مینا باشید و به محض دیدن اسهال شدید و مداوم از قرص یدوکینول استفاده کنید .
- ظرف آبتنی رو به طور روزانه در اختیار مینا قرار بدید .اگر نکاتی رو که اشاره کردم به دقت اجرا کنید جوجه شما به سلامت رشد میکنه .

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 6 PM ] [ جان نثاری ]
نگهداری از جوجه طوطی ها

آموزش نگهداری از جوجه کشی طوطی خوب دوستان امروز هم میخوام در مورد جوجه گوشتی ها حرف بزنم که بیشترین آمار مرگ در این دوره است.اگر سعی کنید از این آموزش پیروی کنید میتوانید جوجتون رو بزرگ کنید:

1)انتخاب جوجه طوطی: اولین چیز در مورد انتخاب جوجست که خیلی مهمه که جوجتون سالم باشه و مریض نباشه.........

                          

خوب چه جوجه ای سالمه.بین جوجه هایی رو که انتخاب میکنید سعی کنید درشت ترین جوجه و شیطون ترینشون رو انتخاب کنید.هرگز جوجه ای که همش چرت میزنه رو انتخاب نکنید.سعی کنید جوجتون دارای سر بزرگی باشه. سنگدون جوجتون رو چک کنید که زیاد باد نکرده باشه و بنفش نباشه . مدفوع جوجه رو حتما چک کنید که زیاد اسهالی نباشه و خون توش نباشه ( مدفوع در حالت خوب رنگ سبز تیره دارد). از گرفتن جوجه های قاچاقی خودداری کنید اونا عموما ارزون ترن و تعدادشون زیاد ترن ولی درصد مرگ اونا خیلی بالاست و اگر تا به حال جوجه نداشتید نظر من به شما انتخاب جوجه تازه دون خور است که دیگه از آب و گل افتاده و دیگر شاهد مرگش نخواهید بود و درصد مرگش 0 درصده

2)محل نگهداری طوطی: با توجه به آموزش شماره 1 شما یه جوجه ی عالی خریداری کردید پس باید بسیار مراقبش باشید.خوب الان باید در مورد این که جای جوجمون حرف بزنیم خوب شما میتوانید جوجه هم در درون کارتون و هم در درون آکواریون نگهدارید و کارتون باید ارتفاع زیادی داشته باشه تا جوجه نتونه بیاد بیرون داخل جعبه هم 3 الی 4 تا سواراخ برای رد شدن هوا بزارید و درب کارتون را ببندید.خوب شما میتوانید آکواریوم یا کارتون رو با کاغذ های خورد شده - پوشال - بریده های نازک چوب پر کنید(نکته:از گذاشتن کاغذ هایی که جوهری هستند و روغنی خودداری کنید چون ممکنه جوجتون مسموم شوند.)خوب این شد جای مناسب برای جوجتون.4

3)تغذیه ی جوجه طوطی: خوب این آموزش خیلی مهمه و حیاطی است و بیشتر جوجه ها به دلیل تغذیه ی نامناسب میمیرند و از بین میروند.

خوب شما هم میتوانید جوجتون رو با قاشق تغذیه کنید و هم با سرنگ(سر سرنگ لوله سر سرم وصل کنید تا غذا به درون چینه دان برود و جوجه دچار خفکی نشود)خوب اینا رو گفتم حالا باید بگم چی به جوجه بدهیم:

*شما میتوانید به جوجتون سرلاک مخصوص پرنده بدهید(سرلاک انسانی توصیه نمیشود)طریقه ی مصرف:
مقداری از مواد رو با آب جوشیده ولرم مخلوط کنید و مدتی صبر کن تا خنک شود و وقتی به راحتی در داخل سرنگ رود میتوانید به جوجتون بهید.

*مواد لازم برای غذا مخصوص:
10مغز تخمه خام - مقداری آرد گندم - 5مغز پسته خام - 3مغز بادوم و مقداری ارزن رو آسیاب کنید بعد با آب ولرم مخلوط کنید تا به راحتی داخل سرنگ برود.
نکته:تمامی آجیل ها باید خام باشند و بدون نمک باشن

*پوره ی میوه ها:
شما میتوانید میوه ها ( موز و سیب و گلابی و طالبی و هنونه و..) رو با آب له کنید و به جوجتون دهید و جوجتون از این میوه ها خیلی لذت میبرد.
نکته: همه ی این میوه ها رو با هم له نکنید و جداگانه له کنید و به جوجتون بدهید میتوانید موز و سیب له شده رو باهم بدید.شما میتوانید آب میوه ها رو هم بدید به جوجتون.

*غذا های تفریحی :
شما میتوانید بعضی از وقت ها از این غذا ها استفاده کنید:

آب و عسل
بیسکویت و آب

نکته : از دادن بیش از حد این غذا جلوگیری کنید.

4)نکات دیگر:

-همیشه باید دمای داخل کارتون رو چک کنید تا جوجتون مریض نشود(بهترین دما بالای 20 درجه و پایین 30 درجه)

-ار آوردن جوجه به بیرون از جعبه برای بازی کردن جوجه خودداری کنید و فقط در هنگام غذا دادن میتوانید جوجتون رو بیرون بیاورید.

-از دادن آب به جوجه خودداری کنید.

-از حموم کردن جوجه طوطی خودداری کنید.

-شما باید هر 3 تا 4 ساعت یک وعده ی غذایی به جوجهنون بدهید تا ویتامین برای رشد و بزرگ شدن رو دریافت کند.


*کپی برداری با ذکر منبع مجاز میباشد*
[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 6 PM ] [ جان نثاری ]

مرغ مینا

تیرماه و خرداد ماه برای خیلی از عشقبازان فصل فعالیت زیاد است.علی الخصوص برای کسانی که علاقه مند به نگهداری جوجه پرندگان وحشی و رام کردن آنها هستند.الان خیلی ازپرنده دوستان جوجه های خود اعم از مرغ مینا،طرقه(جل)،کاسکوو... را خریده اند.

اما آن چیزی که من را بر آن داشت تا این مطلب را بنویسم مرغ مینایی بود که پارسال خریدم و با صرف وقت بسیار برای تربیتش و گرفتن جواب خوب،در آخر فرار کرد.

اما چند نکته راجع به مرغ مینا که شاید برای خیلی از پرندگان دیگر هم صادق باشد.

1-     همانطور که در پست قبلی مرغ مینا اشاره کردم بهترین موقع برای تربیت جوجه پرنده موقعیست که پرنده گرسنه است.مخصوصاً اول صبح.علی الخصوص در مورد مرغ مینا که پرنده ایست بسیار باهوش و  کمی کینه توز.برای همین بهتر است کوتاه کردن ناخن ها،چیدن بال ها و کارهای دیگری که ممکن است باعث دلگیری پرنده شود حتی المقدور توسط شخص دیگری انجام شود یا در صورتی که میخواهید خودتان این کار را انجام دهید حداقل در موقعی که گفته شد(یعنی اول صبح یا زمان هایی که پرنده گرسنه است)باشد تا بتوانید پس از آن با دادن غذای مورد علاقه پرنده،آن را آرام کنید.

2-     مرغ مینا پرنده ای است همه چیزخوار ولی از جمله غذا های مورد علاقه آن می توان به کرم خاکی،گوشت،قند و نان بعضی دیگر از غذا های شیرین و ماکارونی اشاره کرد که می توانید از آن برای تشویق پرنده استفاده کنید.

3-     مرغ مینای شما ممکن است روی دست شما بشیند و با شما در جاهای گوناگون مثل حیاط و کوچه و...بیاید یا حتی مثل مرغ مینای من خودش به داخل ایوان و حیاط برود آنجا آب بازی و حمام کند،آفتاب بگیرد و بعد برگردد.اما این را بدانید که مرغ مینا پرنده ایست با خلق و خوی اجتماعی ولی وحشی که اگر پرید و کمی از منزل دور شد توان برگشت ندارد.برای همین سعی کنید تا 3-2سال بال های پرنده را بچینید.2 شاه پر نوک بال را برای زیبایی بیشتر باقی بگذارید.بعد از چند سال خود به خود پرنده از جایی که در آن بزرگ شده به سختی بیرون می آید.سال گذشته مرغ مینای من در یک روز پاییزی بیرون رفت و...

4-     برای کوتاه کردن ناخن ها و نوک ها باید در جایی که نور به اندازه کافی وچود دارد،سر ناخن و نوک پرنده را تا مکانی که به رگ خونی درون آنها که در نور به صورت کامل معلوم است نرسد،گرفت.

۵- خیلی از افراد برای آموزش کلمات شبها را بهترین موقع می دانند.اما در کل تشویق پرنده از هرچیز دیگر موثرتر است.

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 6 PM ] [ جان نثاری ]

سير گياهي است علفي و دائمي كه ساقه آن تا ارتفاع 40 سانتيمتر نيز مي رسد . قسمت زير زميني آن متورم و مركب از 5 تا 12 قطعه و محصور در غشاهاي نازك و ظريف برنگ خاكستري مايل به سفيد مي باشد . برگهاي آن باريك و نواري شكل برنگ سب تيره و گلهاي آن كوچك و صورتي رنگ كه بصورت يك چتر در انتهاي ساقه ظاهر مي شود .

سير وپياز رابطه اي نزديك با هم دارند كه شايد بدليل بوي بد آنها مي باشد .

نام سير در كتاب مقدس آمده ست و در مصر قديم براي موميائي مدرگان و خوش طعم كردن غذاها بكار يم رفته است . هومر شعر باستان در نوشته هاي خود از آن ياد برده است .

مردم در اروپا و اسپانيا از قبل از ميلاد مسيح آنرا مي شناختند و از آن استفاده مي كردند .

بقراط پدر علم طب در نوشته هاي خود از خواص آن ياد كرده و يكي ديگر از دانشمندان قديم 61 خاصيت مختلف براي سير قائل شده است .

سه نوع سير وجود دارد :

1-سير آمريكايي بنام Greole ناميده مي شود . اين نوع سير داراي پوست سفيد بوده و از انواع ديگر قوي تر است .

2-سير تاهيتي كه از بقيه درشت تر است و گاهي قطر آم به 8 سانتيمتر مي رسد .

حضرت محمد (ص) براي سير 70 خاصيت مختلف قائل شده اند و مي فرمايند :

از سبزي سير تا مي توانيد استفاده كنيد زيرا سير دواي هفتاد درد است اما آنكس كه سير وپياز خورده به مسجد نيايد و به مردم نزديك نشود .

تركيبات شيميايي:

سير د اراي تركيبات گوگردي مي باشد كه خاصيت ضد عفوني كننده ميكرب كشي و جرم كشي باين گياه مي دهد .

سير همچنين داراي موايد بنام آليسين ، آليساتين مي باشد كه ميكرب هاي حصبه و پاراتيفوئيد را از بين مي برد

در صد گرم سير خام مواد زير موجود است :

آب                       61 گرم

انرژي                    6 كالري

موادنشاسته اي     29 گرم

چربي                 0/2 ميلي گرم

كلسيم              30 ميلي گرم

فسفر                200 ميلي گرم

پتاسيم              530 ميلي گرم

آهن                   1/5 ميلي گرم

سديم               20ميلي گرم

ويتامين آ             20 واحد

ويتامين ب 1        0/25 ميلي گرم

ويتامين ب 2        0/8 ميلي گرم

ويتامين ث           15 ميلي گرم

خواص داروئي:

سير از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است اسانس سير كه در اثر تقطير سير با بخار آب حاصل مي شود مركب از مواد سولفوره بوده و مايعي است به رنگ قرمز نارنجي و دريا بوئي كمتر كه از خودس ير كه براي تغيير طعم غذا مصرف مي شود .

1)سير بادشكن وضد عفوني كننده است .

2)خوردن سير مصونيت  بدن را در مقابل بيماريها افزايش مي دهد .

3)سير كرم كش است .

4)سير محرك و تقويت كننده بدن است .

5) سير داروي سرمخوردگي و زكام است .

6)سير اثر خوبي در معالجه سل درد

7)سير خون را رقيق مي كند

8)سير اثر خوبي در تنگي نفس درد

9)خوردن مداوم سير لقوه ور عشه را از بين مي برد .

10)سير چون گرم و خشك است بنابراين رطوبت معده را از بين مي برد و دردهاي مفاصل را خوب مي كند.

11)سير درمان كننده دردهاي نفاصل ، سياتيك و نقرس مي باشد .

12)سير براي تقويت نيروي جنسي و افزايش توليد اسپرم در اشخاص سرد مزاج بسيار مفيد است .

13)آنهائي كه قطره قطره ادرار مي كند بايد حتما سير بخورند تا بيماري آنها درمانش ود .

14)سير زخم هاي ريه و درد معده را زا بين مي برد .

15)سير سنگ هاي كليه را شكسته و خارج مي سازد .

16)سير را با زيره بپزيد براي تقويت دندان مفيد است .

17)ماليدن سير پخته به دندان ، درد دندان را تسكين مي دهد .

18)سير را بسوزانيد وبا عسل مخلوط كنيد و ضمادي از آن درست كنيد اين ضماد براي رفع خون مدرگي زير پلك چشم مفيد است .

19)سير بعلت مدر بودن براي رفع آب آوردن انساج مفيد است .

20)براي از بين بردن ميخچه كف پا از ضماد سير استفاده كنيد .

21)جهت رفع دردهاي رماتيمسي و عصبي ضماد سير بسيار موثر است .

22)جهت ضد عفوني كردن دستگاه تنفسي در هنگام بيماريهاي مربوطه از شربت سير استفاده كنيد :

مقدر 100 گرم سير را با 200 گرم آب و 200 گرم شكر يا قند مخلوط كرده و آنرا بجوشانيد تا له شود . مقدر مصرف براي اين منظور سه قاشق سوپخوري در روز است .

23)جديدا در يكي از بيمارستان هاي آمريكا براي ضدعفوني كردن فضاي بيمارستان از سير استفاده كنيد .

24)پاستور پزشك معروف فرانسوي آزمايشات زيادي روي سير انجام داد و اثر باكتري كشي سير را تائيد كرده است .

25)سير ضد انعقاد و لخته شدن خون است .

26) در شوروي سير بنام پني سيلين معروف است و معمولا هنگاميكه آنفولانزا شبوع درد مصرف آنب الا مي رود درچندسالپ يش كه آنفلوانزا شيوع پيدا كرد مردم شوروي 500 تن سير مصرف كردند .

27)خوردن سير سلولهاي سرطاني را از بين مي برد .

28)يكي از دانشمندان آمريكايي كه در دانشگاه فلوريدا روي مرض ايدز تحققي مي كند معتقد است كه سير روي مرض ايدز اثر مثبت درد .

29)مصرف سير مقدر كلسترول خون را پائين مي آورد . مقدر LDH را كاهش مي دهد . مقدر مصرف سير براي اين منظور 30 گرم در روز است . جالب است كه با مصرف سير در چند ماه اول مقدر كلسترول ممكن است بالا رود و اين بدين علت است كه كلسترول از داخل نسوج خارج شده و داخل خون مي شود كه از آنجا دفع گردد بعد از اينكه كلسترول بحالت نرمال رسيد بايد براي نگاهدري آن روزي نصف سير خام مصرف كرد . گ

30)خوردن سير از سرطان جهاز اهضمه جلوگيري مي كند .

31)چيني ها قرن هاست كه براي پائين آوردن فشار خون از سير استفاده مي كنند .

طرز استفاده:

به مبحث نسخه پيچي گياهان دارويي براي بيماري مورد نظر مراجعه نماييد

مضرات :

سير با آنكه خواص بسياري درد بايد بحد اعتدال مصرف شود زيرا استفاده زياد از آن در بعضي اشخاص موجب سردرد ، ضعف نيروي جنسي ، ضعف چشم و  عوارض بواسير مي شود  . سي براي آنهائيكه اسهال دارند مضر است .

آنهائيكه معده ضعيف دارند و بطور كلي سيستم هاضمه آنها ضعيف است نبايد در خوردن سير افراط كنند .

كسانيكه يبوست دارند نبايد سير بخورند و براي رفع مضرات آن سير را بايد با آب و نمك پخته و كمي بان روغن بادام يا كرده اضافه كنيد تا مضر نباشد .

اشخاصي كه گرم مزاج هستند اگر مي خواهند سير بخورند طبق توصيه ابن سينا حكيم ايراني بايد سير را بپزند يا از سير ترشي استفاده كنند .

براي  پختن سير پس از پوست كندن آنرا بمدت سه دقيقه بخار دهيد . اشخاصي كه داراي فشار خون پائين هستند نيز نبايد سير بخورند و همينطور كسانيكه آلرژي دارند نبايد از سير استفاده كنند.

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 9 AM ] [ جان نثاری ]

كاهو يكي از قديميترين سبزيجات دنيا است منشاء آن در هندوستان وآسياي مركزي مي باشد . كاهو طبق مداركي كه بدست آمده از شش قرن قبل از ميلاد در ايران مصرف مي شده است و يك قرن قبل از ميلاد به روم راه يافته و غذاي مهمي براي روميان بوده است . كريستف كلمب تخم كاهو را به دنياي جديد برد بطوريكه از اوائل قرن پانزدهم ميلادي كاهو در هائيتي و باهاما كشت مي شده است . كاهو گياهي است يكساله كه داراي برگهاي پهن و دراز و سبز روش مي باشد و با طعم كمي شيرين .

انواع مختلف كاهو كه در حال حاضر در آمريكا كشت مي شود حدود 16 نوع مي باشد كه در تمام طول سال وجود دارد رويهمرفته دو دسته كاهو وجود دارد :

 1-كاهوي پرورشي و اهلي كه در سالاد استفاده مي شود كه كاهوي گرد Head Lettuce و كاهوي ايراني Romano Lettuce از انواع مهم آن است .

2- كاهوي وحشي يا كاهوي خودرو

كاهوي ايراني از نظر مواد غذايي از كاهوي گرد بهتر است . كاهوي گرد ارزش غذايي چنداني ندارد زيرا داراي مقدر زيادي الياف است كه توليد گاز و نفخ در معده مي كند .

تركيبات شيميايي:

در صد گرم كاهوي ايراني مواد زير موجود است :

آب                             94 گرم

انرژي                       18 كالري

پروتئين                     1/2 گرم

موادنشاسته اي        0/1 گرم

كلسيم                    65 ميلي گرم

فسفر                      25 ميلي گرم

آهن                        1/5 ميلي گرم

چربي                     0/2 گرم

كلسيم                   18 ميلي گرم

سديم                    10 ميلي گرم

پتاسيم                  250 ميلي گرم

ويتامين آ                500 واحد

ويتامين ب 1           0/5 ميلي گرم

ويتامين ب 2           0/08 ميلي گرم

ويتامين ب 3          0/4 ميلي گرم

ويتامين ث             10 ميلي گرم

ارسنيك                0/02 ميلي گرم

اسيد اگزاليك         0/003 ميلي گرم

كاهو ضمنا داراي مواد معدني مانند نيكل ، كبالت ،  سولفور و مس مي باشد

مواد شيميايي كاهو عبارتند از : لاكتوكاروم Lactucarum ( كه ماده اي است مخدر ) موم ، رزين ، ماليك اسيد و سوكسي نيك اسيد ، لاكتوم كاروم خواب آور و مسكن است .

از لاكتوم كاروم بعنوان داروي خواب آور و مسكن و نيز در چشم پزشكي براي گشاد كردن مردمك چشم استفاده ميشود .

از كاهو همچنين ماده اي بنام تريداس Thridace گرفته مي شود كه مسكن و ضد درد است . براي تهيه تريداس ساقه كاهو رسيده را تكه تكه كرده وشيره آنرا با فشار خارج مي سازند . اين شيره را سپس حرارت داده تا در اثر حرارت مواد آلوميني آن منعقد مي شود در نتيجه مايعي صاف بدست مي آيد . اين مايع را تحت درجه حرارت كم و در خلاء حرارت داده كه تريداس بدست مي آيد . اين مايع را مي توان خشك كرد و بصورت پودر درآورد .

خواص داروئي:

خواص گياه كاهو

كاهو از نظر طب قديم ايران سرد و مرطوب است

1)كاهو تميز كننده خون است

2)كاهو بعلت داشتن آهن خونساز است

3)ضد تورم است

4)كاهو خواب آور و آرام بخش است

5)كاهو براي ضعف اعصاب مفيد است

6) كاهو ملين و ادرار آور است

7)خوردن كاهو براي ماليخوليا مفيد است

8)كاهو زخم هاي مجاري ادرار و مثانه را درمان مي كند

9)اگر كاهو را با سكنجبين و يا سركه بخورند اشتها آور است

10)كاهو اثر ضد تشنج درد

11)درد معده را تسكين مي دهد

12)كاهو قواي جنسي را تقويت مي كند

13)براي برطرف كردن درد سينه كاهو را بپزيد و بخوريد

14)زنان شيدره اگر مي خواهند كه شيرشان زياد شود بايد كاهوي پخته بخورند

15)ورم غدد لنفاوي را برطرف مي كند

خواص تخم كاهو

تخم كاهو از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است

1-تخم كاهو مخرب و خواب آور است

2-خوردن تخم كاهو زكام را برطرف مي كند

3-تخم كاهو براي درد سينه مفيد است

4-خوردن تخم كاهو براي دستگاه ادراري نافع است و آنهائيكه قطره قطره ادرار مي كنند بايد تخم كاهو بخورند
( در حدود 10 گرم روزانه ) تا اين مرض برطرف شود .

[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 9 AM ] [ جان نثاری ]
گاو سوئیسی های گاو Braunvieh پوشیدن cowbell وضعیت حفاظتی اهلی طبقه بندی علمی انگلستان: Animalia شاخه: Chordata کلاس: Mammalia زیرطبقه: Theria Infraclass: Eutheria ترتیب نمایش: Artiodactyla نام خانوادگی: Bovidae زیرخانواده: Bovinae جنس: BOS گونه ها: B. primigenius گونه: ب ص. برج ثور، ب ص. indicus نام دوجملهای BOS primigenius Bojanus ، 1827 [1] نام شامل سه نام BOS primigenius برج ثور، BOS primigenius indicus محدوده گاو مترادف
BOS برج ثور، BOS indicus گاو (محاوره گاو)، رایج ترین نوع بزرگ اهلی ungulates . آنها عضو برجسته مدرن از زیرخانواده Bovinae ، گونه از جنس BOS ، گسترده ترین و شایع ترین مجموعا به عنوان BOS primigenius طبقه بندی شده است. گاو به عنوان دام برای گوشت ( گوشت گاو و گوساله )، به عنوان حیوانات های لبنی شیر و دیگر فرآورده های لبنی ، و به عنوان حیوانات پیش نویس (گاو در / bullocks) (کشیدن چرخ دستی ، گاوآهن و مانند آن) مطرح است. محصولات دیگر شامل چرم و کود کود و یا سوخت . در برخی از کشورها، از جمله هند ، گاوها مقدس هستند . از چند به عنوان 80 از اجداد اهلی را در جنوب شرقی ترکیه در حدود 10،500 سال پیش، [2] تخمین زده می شود که در حال حاضر 1.3 میلیارد گاو در جهان امروز وجود دارد. [3] در سال 2009، گاو اولین حیوان دام تبدیل شد به طور کامل نقشه برداری ژنوم است. [4] محتویات 1 گونه 1.1 واژه 2 اصطلاحات 2.1 مسئله اصطلاحات مفرد 2.2 اصطلاحات دیگر 3 آناتومی 4 وزن 5 گاو ژنوم 6 اهلی و دامپروری 6.1 خواب 7 اقتصاد 8 اثرات زیست محیطی 9 بهداشت 10 گاو 11 مذهب، سنت ها و فرهنگ عامه 11.1 هندو سنت 11.2 سنت های 12 در ایین و تشریفات نشانهای خانوادگی 13 جمعیت 14 همچنین ببینید 15 تبصره 16 پیوند به بیرون گونه نوشتار اصلی: Bovini BOS indicus، BOS گاو، اروپا و یا "تورین" گاو (از جمله انواع مشابه از آفریقا و آسیا): گاو در اصل به عنوان سه جداگانه گونه شناسایی شدند، گاو کوهاندار و منقرض شده BOS primigenius، aurochs . aurochs به هر دو گاو کوهاندار و گاو تورین اجدادی است. اخیرا این سه به طور فزاینده ای به عنوان یکی از گونه ها، گروه بندی با BOS primigenius برج ثور، BOS indicus primigenius و BOS primigenius primigenius به عنوان گونه است. [5] Zubron ، صلیب بین Wisent و گاو است. از عوارض ماده، توانایی گاو به اصلاح نژاد با دیگر گونه ها از نزدیک مرتبط است. افراد هیبرید و حتی نژاد وجود دارد، نه تنها بین تورین گاو و گاو کوهاندار (مانند از گاو sanga ، BOS برج ثور آفریقایی)، بلکه بین یک یا هر دو از این و برخی از اعضای دیگر از جنس BOS - گاومیش ( dzo یا yattle [6 ] )، banteng ، و گاو وحشی هندی است. مانند دورگه beefalo نژاد، حتی می تواند بین گاو تورین و هر گونه رخ می دهد گاومیش کوهان دار امریکایی ، که منجر به برخی از نویسندگان به آنها را بخشی از BOS جنس نیز در نظر بگیرند. [7] منشأ ترکیبی از برخی از انواع ممکن است واضح و آشکار باشد - برای مثال، ژنتیکی تست کوتوله لولو نژاد، تنها تورین-نوع گاو در نپال، در بر داشت آنها را به باشد ترکیبی از گاو تورین، گاو کوهاندار، و گاو نر و کوهان دار است. [8] با این حال، گاو با موفقیت نمی شود با دورتر گاو مربوط به مانند hybridized آب بوفالو یا آفریقایی بوفالو . aurochs در اصل در سراسر اروپا، در محدوده شمال آفریقا ، و آسیا. در زمان های تاریخی محدوده خود را به اروپا شد، و آخرین فرد شناخته شده در به فوت Masovia ، لهستان ، در حدود 1627 است. [9] پرورش دهندگان گاو از لحاظ ظاهری شبیه به aurochs به تمدد اعصاب با عبور از انواع سنتی گاو اهلی اقدام، ایجاد هک گاو نژاد. منشاء کلمه گاو به عنوان مدت برای حیوانات گاو منشا نیست. از قرض گرفته catel فرانسه ، خود را از لاتین caput، سر، و در اصل به معنای منقول اموال شخصی ، به خصوص دام از هر نوع، به عنوان مخالف به ملک (زمین، که همچنین شامل وحشی یا کوچک آزاد رومینگ حیوانات مانند مرغ - آنها را به عنوان بخشی از زمین فروخته شد). [10] کلمه نزدیک به " احشامی "(یک واحد از اموال شخصی) و" پایتخت "در مفهوم اقتصادی است. [11] [12] مدت جایگزین زودتر قدیمی انگلیسی feoh "گاو، اموال" (قس آلمانی : Vieh، گوتیک : faihu). گاو کلمه از طریق آنگلوساکسون مکعب (جمع او ج ȳ) و از مشترک هند و اروپایی گرم ʷ OU ها ( حالت مضاف الیه گرم ʷ مدیون) = "گاو حیوانی"، مقایسه فارسی Gâv، سانسکریت برو، ویلز buwch. [ ویرایش مورد نیاز ] جمع حالت مضاف الیه از " مکعب. ج ȳ NA "، که به جمع کهنه در حال حاضر انگلیسی، و جمع اسکاتلندی، از" گاوان "" است ". در منابع قدیمی انگلیسی مانند نسخه پادشاه جیمز از کتاب مقدس ، "گاو" اشاره دارد به دام ها، به عنوان مخالف به "آهو" که اشاره به حیات وحش. "گاو وحشی" ممکن است به ارجاع وحشی گاو و یا به گونه undomesticated از جنس BOS . امروز، هنگامی که بدون هیچ گونه مقدماتی دیگر، به معنای مدرن "گاو" استفاده می شود معمولا به گاو اهلی محدود شده است. [ نیازمند منبع ] واژگان نگاه کردن گاو یا گاو در ویکیپدیا، دانشنامه آزاد. نوعی گوساله گوشت قرمز از نژاد انگلیسی که صورت سفیدی دارد گاو نر به طور کلی، کلمات مشابه در نقاط مختلف جهان با تفاوت های جزئی در تعریف استفاده می شود. اصطلاحات اینجا شرح داده شده در تضاد تفاوت در تعریف بین بریتانیا و دیگر نقاط بریتانیا تحت تأثیر دنیا از جمله کانادا ، استرالیا ، نیوزیلند ، ایرلند ، و ایالات متحده است. [13] نر دست نخورده (به عنوان مثال، نه اخته ) نامیده می شود یک گاو نر است. گاو نر وحشی، جوان و بینام و نشان به عنوان micky در استرالیا شناخته شده است. [14] سازمان ملل متحد مارک گاو از هر دو جنس نامیده می شود ماوریک در ایالات متحده آمریکا و کانادا است. زن جوان که تا به حال گوساله (یا دو، بسته به نوع استفاده از منطقه ای) گاو است. زن جوان قبل از او تا به حال گوساله از خود [15] است و کمتر از سه سال از سن نامیده می شود یک ماده گوساله ( / ساعت ɛ F ər / HEF-ər ). [16] زن جوان که تا به حال تنها 1 گوساله است که گاهی اوقات به نام اولین تلیسه و گوساله است. گاو جوان از هر دو جنس به نام گوساله ها تا زمانی که شیر گرفته ، سپس weaners تا زمانی که آنها یک ساله در بعضی از مناطق، در مناطق دیگر، به خصوص با گاو نر، آنها ممکن است به عنوان فیدر، گوساله و یا به سادگی فیدرهای شناخته شده است. پس از آن، آنها را به عنوان یکساله ها و یا stirks اشاره [17] اگر بین یک و دو سال سن داشتند. [18] [19] یک مرد اخته در هدایت ایالات متحده نامیده می شود ، هدایت می قدیمیتر اغلب bullocks در سایر نقاط جهان نامیده می شود ، اما در شمال آمریکا این اصطلاح اشاره دارد به گاو نر جوان دزد bullocks گاو micky که شد گرفتار هستند، اخته و سپس بعد. [14] در استرالیا، اصطلاح "گاو ژاپنی" هدایت می دانه فدرال رزرو در محدوده وزن 500 تا 650 کیلوگرم که برای تجارت گوشت ژاپنی به مقصد استفاده می شود. [20] در شمال امریکا، پیش نویس گاو از دست داده تحت چهار سال کار نامیده می شود هدایت می. اخته کردن نادرست و یا در اواخر گاو نر در آن تبدیل شدن به درشت هدایت شناخته شده به عنوان یک گوزن در استرالیا، کانادا و نیوزیلند . [21] در برخی از کشورها مرد ناقص اخته شده است نیز به عنوان یک شناخته می شود می دکل . مرد اخته (گاهی اوقات زن یا در بعضی از مناطق، گاو نر) برای اهداف پیش نویس نگهداری گاو (گاو جمع) نامیده می شود ، "گاو" نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد برای اشاره به برخی از محصولات لاشه از هر گاو بالغ، مانند گاو مخفی ، گاو خونی یا گاو کبد می شود. [16] صیدی که در کمند میافتد، یک گاو یا تلیسه نزدیک به زایمان است. [22] در تمام گونه های گاو، یک زن است که دوقلوی گاو نر معمولا نابارور جزئی می شود نر و ماده ، و freemartin است . شسته و رفته (گاو شاخدار، که از آن نفت neatsfoot مشتق شده است)، گوشت (گاو نر جوان) و beefing (حیوانات جوان مناسب برای کشتار) منسوخ، اگر چه نظر سنجی، هرس کردن یا گاو به رای گذاشته میشد هنوز هم در حال استفاده برای حیوانات hornless به طور طبیعی، و یا در برخی از مناطق نیز برای کسانی که که disbudded شده اند . گاو برای مصرف انسان مطرح گاو نامیده می شوند . در صنعت گوشت گاو گاو در بخش هایی از ایالات متحده، مدت گوشت گاو (beeves جمع) است که هنوز مورد استفاده قرار گیرد برای اشاره به یک حیوان از دو جنس است. برخی از مردم استرالیا، کانادا، نیوزیلند و بریتانیا با استفاده از جانور مدت، به خصوص برای حیوانات تنها زمانی که جنس آن ناشناخته است. [23] گاو از نژاد های خاص پرورش به طور خاص برای تولید شیر گاو های شیر دوشی یا لبنی نامیده می شوند . [13] یک گاو نگهداری می شوند به ارائه شیر برای یک خانواده ممکن است به نام گاو خانه یا milker. استفاده از صفت گاو به طور کلی معمولا گاو است. اصطلاحات "گاو"، "گاو" و "گوساله" نیز توسط توسعه استفاده می شود به معنی جنس و سن و سایر حیوانات بزرگ، از جمله نهنگ ، hippopotamuses ، شتر ، گوزن و فیل همچنین ببینید: فهرست اسامی حیوانات مفرد موضوع اصطلاحات یک گله گاو گاو می تواند تنها در مورد استفاده قرار گیرد جمع و نه مفرد : آن است tantum plurale است. [24] بنابراین ممکن است به "سه گاو" و یا "برخی از گاو"، اما "یک گاو" مراجعه کنید. هیچ نوع منحصر به فرد جهانی مورد استفاده در انگلیسی مدرن از "گاو"، دیگر از جنس و سن خاص مانند گاو، گاو نر وجود دارد، هدایت و تلیسه. از لحاظ تاریخی، "گاو نر" یک اصطلاح غیر جنسی خاص گاو بالغ بود، اما معمولا این در حال حاضر تنها برای استفاده از گاو پیش نویس ، به خصوص مردان بالغ اخته. این عبارت نیز به نام گونه های دیگر مانند گنجانیده شده گاو نر مشک و "grunting گاو ( گاو نر و کوهان دار )، و در برخی از مناطق استفاده می شود به توصیف گاو محصولات خاص مانند OX-مخفی کردن و دم گاو . [25] یک برهمن گوساله "گاو" در استفاده عمومی به عنوان منحصر به فرد برای جمعی "گاو" است، با وجود مخالفت ها توسط کسانی که اصرار دارند آن را به یک دوره خاص زنان است. اگر چه عبارت «که گاو گاو است" از نقطه نظر وابسته به فرهنگ نویسی پوچ است، کلمه "گاو" آسان است به هنگام استفاده از منحصر به فرد مورد نیاز است و جنس آن ناشناخته است و یا بی ربط - هنگامی که "یک گاو در جاده ها وجود دارد". به عنوان مثال. علاوه بر این، هر گله گاو بالغ به طور کامل و یا در نزدیکی مرتع از نظر آماری به احتمال زیاد شامل بیشتر از گاو است، بنابراین این اصطلاح است که احتمالا دقیق حتی در مفهوم محدود است. به غیر از چند گاو مورد نیاز برای پرورش، اکثریت قریب به اتفاق گاو نر به عنوان گوساله اخته و گوشت را قبل از سن سه سال ذبح. بنابراین، در گله pastured، هر گونه گوساله ها یا گاو های گله معمولا از گاو با توجه به اندازه های مشخص و واضح از تفاوت های آناتومیک به وضوح قابل تشخیص است. مریام وبستر، فرهنگ لغت ایالات متحده، به عنوان یک تعریف جایگزین استفاده غیر جنسی خاص از "گاو" را به رسمیت می شناسد، [26] در حالی که کالینز، بریتانیا، یک فرهنگ لغت نمی کند. [27] محاوره ، کلی تر شرایط خاص غیر ممکن است گاو هنگامی که یک فرم منحصر به فرد مورد نیاز است مشخص کرد. استرالیا ، نیوزیلند و بریتانیا کشاورزان استفاده از اصطلاح "وحش" ​​یا "جانور گاو". "گاو" نیز مورد استفاده در انگلستان است. اصطلاح "مخلوق" در غرب ایالات متحده و کانادا ، به خصوص هنگامی که با اشاره به گاو جوان شایع است . [28] در برخی از مناطق آمریکای جنوبی (به ویژه منطقه آپالاش)، که در آن هر دو لبنی و گوشت گاو گاو در حال حاضر، یک فرد حیوانی یک بار "مخلوق گوشت گاو" نامیده می شد، هر چند که مدت در حال تبدیل شدن کهنه است. دیگر اصطلاحات صدای گاو گاو مشکلات گوش دادن به این فایل؟ به کمک رسانه ها را ببینید . گاو برای مصرف انسان مطرح « گاو » نامیده می شوند . در صنعت گوشت گاو گاو در بخش هایی از ایالات متحده، واژه «گوشت گاو» (جمع "beeves") هنوز هم به معنای قدیمی خود مورد استفاده قرار گیرد برای اشاره به یک حیوان از هر دو جنس است. گاو از نژاد خاصی است که برای شیر آنها را نگهداری می شوند " گاوهای شیری "و یا" رأس گاو شیر ده (قبلا "گاو شیرده") نامیده می شوند . جوان ترین فرزندان نر گاوهای شیری به فروش می رسد گوشت گوساله ، و ممکن است به عنوان گوساله گوشت گوساله است. اصطلاح "dogies" استفاده شده است برای توصیف گوساله یتیم در زمینه کار مزرعه در غرب آمریکا ، در «نگه داشتن آنها dogies در حال حرکت است". [29] در بعضی از نقاط، گاو نگه داری شیر برای یک خانواده نامیده می شود "گاو خانه". دیگر اصطلاحات منسوخ گاو عبارتند از «شسته و رفته" (استفاده از این جان سالم به در " neatsfoot نفت ، استخراج شده از پاها و ساق پاها گاو)، و "beefing" (مناسب حیوانات جوان برای قتل عام ) است. onomatopoeic مدت یکی از شایع ترین صداهای ساخته شده توسط گاو "کم" است، و این صدا نیز نامیده می شود درهنگام. تعدادی از صداهای دیگر ساخته شده توسط گاو، گوساله فریاد زدن و گاو bellowing می وجود دارد. bullroarer می کند، صدای شبیه به تماس ارضی ساخته شده توسط گاو می باشد. [ نیازمند منبع ] تشریح گاو باید یک معده با 4 محفظه است. آنها شکمبه ، رتیکولوم ، omasum ، و شیردان ، شکمبه بودن بزرگترین محفظه است. نگاری کوچکترین محفظه، به عنوان "لانه زنبوری" شناخته شده است. گاو گاهی اوقات مصرف اشیاء فلزی که در رتیکولوم و سوزش از اشیاء فلزی علل سپرده بیماری سخت افزار . تابع اصلی omasum را برای جذب آب و مواد مغذی را از خوراک هضم. omasum به عنوان "plies بسیاری از" شناخته شده است. شیردان است مثل معده انسان، این است که چرا آن را به عنوان "معده واقعی" شناخته شده است. کشاورزی لبنی و شیر دوشی گاو - یک بار تا حد زیادی با دست انجام می شود، اما در حال حاضر معمولا توسط دستگاه جایگزین - استثمار زیست شناسی نشخوار گاو است. گاو نشخوارکنندگان هستند ، به این معنی که آنها به دستگاه گوارش است که اجازه می دهد تا با استفاده از غذاهای غیر این صورت هضم را توسط regurgitating و rechewing آنها را به عنوان "نشخوار". نشخوار است reswallowed است و بیشتر تخصصی هضم میکروارگانیسم ها در شکمبه . این میکروب ها در درجه اول برای تجزیه سلولز و دیگر کربوهیدرات ها را به اسیدهای چرب فرار که گاو خود را به عنوان اصلی استفاده از سوخت و ساز سوخت را بر عهده دارد . میکروب ها در داخل شکمبه نیز قادر به سنتز اسید آمینه از منابع نیتروژنی ، غیر پروتئینی مانند اوره و آمونیاک است. همانطور که این میکروب ها در شکمبه تولید مثل، نسل مسن تر می میرند و خود لاشه را از طریق دستگاه گوارش ادامه. این لاشه و سپس بخشی از آن توسط گاو هضم اجازه می دهد آنها را برای به دست آوردن یک منبع پروتئین با کیفیت بالا. این ویژگی اجازه می دهد گاو بر روی رشد علف ها و دیگر پوشش گیاهی است. دوران بارداری برای یک گاو نه ماه است. گوساله نوزاد 25 تا 45 کیلو (55 تا 99 پوند) وزن دارد. رکورد جهانی برای سنگین ترین گاو نر 1740 کیلوگرم (£ 3840)، بود Chianina به نام Donetto را هنگامی که او در Arezzo نشان می دهد در سال 1955 به نمایش گذاشته است. [30] سنگین ترین هدایت هشت ساله بود 'قدیمی بن، ادم بی تجربه / نوعی گوساله گوشت قرمز از نژاد انگلیسی که صورت سفیدی دارد عبور به وزن 2140 کیلوگرم (£ 4720) در سال 1910. [31] هدایت می شوند به طور کلی قبل از رسیدن به 750 کیلوگرم (£ 1650) کشته شدند. سهام اصلاح معمولا به حدود 15 سال (گاهی به اندازه 25 سال) زندگی می کنند. قدیمی ترین گاو ثبت شده، بیگ برتا ، در سن 48 سالگی در سال 1993 درگذشت. یک تصور غلط رایج در مورد گاو (به خصوص گاو) است که آنها که رنگ قرمز (تحریک آمیز چیزی است که اغلب گفته می شود "مثل یک پرچم قرمز به گاو نر ") خشمگین هستند . این نادرست است، به عنوان گاو قرمز کور رنگ سبز است. [32] [33] افسانه به وجود آمد از استفاده از capes قرمز در ورزش گاوبازی ، در واقع، دو capes های مختلف استفاده می شود. روکش بزرگ، جریان کیپ است که سرخابی و زرد است. معروف تر muleta کوچکتر، شنل قرمز، منحصرا برای بخش نهایی، و کشنده از مبارزه استفاده می شود. این رنگ رساند که angers در گاو، بلکه حرکت پارچه ای است که موجب تحریک گاو نر و تحریک آن به اتهام نیست. داشتن دو نوع گیرنده رنگ در سلول های مخروطی در خود شبکیه ، گاو دورنگ هستند ، مانند اغلب پستانداران پستانداران دیگر غیر از زمین است. [34] [35] پستان گاو شامل 2 جفت غده پستانی است. وزن در این بخش ذکر منبع (آوریل تا سال 2012) وزن بزرگسالان گاوها همیشه در نژاد بستگی دارد. انواع کوچکتر از گاو مانند دکستر و بزرگسالان جرسی محدوده هر نقطه و بین 600 و 1000 پوند (272 کیلوگرم تا 454 کیلوگرم). نژادهای قاره بزرگ مانند Charolais، Marchigiana آبی بلژیکی بزرگسالان Chianina و به ماهی 1400-2500 پوند (635 کیلوگرم به 1134 کیلوگرم) است. گاو نژاد در بریتانیا به عنوان نوعی گوساله گوشت قرمز از نژاد انگلیسی که صورت سفیدی دارد، آنگوس و ادم بی تجربه بالغ بین 1000 تا 2000 £ (و یا 454 کیلوگرم تا 907 کیلوگرم)، گاهی اوقات بالاتر به خصوص با آنگوس و نوعی گوساله گوشت قرمز از نژاد انگلیسی که صورت سفیدی دارد. گاو نر همیشه کمی بزرگتر از گاوهای اضافی چند صد پوند است. گاو Chianina می تواند تا وزن 3300 £ (1500 کیلو)، گاو بریتانیا مثل آنگوس و نوعی گوساله گوشت قرمز از نژاد انگلیسی که صورت سفیدی دارد می تواند به عنوان کم £ 2000 (907 کیلوگرم) به عنوان مقدار به 3000 پوند (1361 کیلوگرم) وزن. دشوار است به کلی و یا متوسط ​​وزن همه گاو، زیرا انواع مختلف به طور متوسط ​​وزن. با این حال، با توجه به برخی منابع، وزن به طور متوسط ​​از تمام گاو £ 1660 (753 کیلوگرم) است. اختتامیه هدایت می پرواری به طور متوسط ​​به 1400 £ (و یا در اطراف 640 کیلوگرم)، گاوها در حدود 1600 پوند (725 کیلوگرم) و گاو به حدود 2400 پوند (1090 کیلوگرم) است. ژنوم گاو اطلاعات بیشتر: ژنوم گاو در 24 آوریل، 2009 نسخه از مجله علم، آن است که گروهی از محققان به رهبری که توسط موسسه ملی بهداشت، درمان و گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده تا به نقشه برداری از ژنوم گاو . [36] دانشمندان دریافتند که گاو در حدود 22،000 ژن، و 80 درصد از ژن های خود را با انسان مشترک است، و آنها را حدود 1000 ژن آنها با سگ ها و جوندگان به اشتراک گذاری، اما در انسان یافت نمی شود. با استفاده از این گاو "HapMap"، محققان می توانند تفاوت بین نژاد که بر کیفیت ردیابی محصول گوشت و شیر است. [37 اهلی و دامداری Longhorns تگزاس نژاد ایالات متحده گاو را اشغال نقش منحصر به فرد در تاریخ بشر ، اهلی شده از حداقل اوایل نوسنگی است. تحقیقات ژنتیکی نشان می دهد که کل سهام داخلی مدرن ممکن است از چند به عنوان 80 بوجود آمده aurochs رام می رسد بالای بین النهرین در حدود 10،500 سال پیش در نزدیکی از روستاهای Çayönü Tepesi در جنوب شرقی ترکیه و Dja'de EL-Mughara در شمال عراق است. [2] آنها برای افزایش گوشت ( گاو )، محصولات لبنی و پنهان است. آنها همچنین به عنوان استفاده از حیوانات پیش نویس و در برخی از ورزش است. برخی تصور می گاو از قدیمیترین انواع ثروت و گاو خوش آمدید در نتیجه یکی از قدیمیترین انواع سرقت. نوعی گوساله گوشت قرمز از نژاد انگلیسی که صورت سفیدی دارد که برای بازرسی کنه . گاو اغلب محدود و یا محدود در گاو له زمانی که مراقبت های پزشکی است. این حیوان جوان، دارای حلقه بینی برای جلوگیری از کودک شیر خوار، که معمولا به کمک در شیر است. گاو اغلب اجازه می دهد گله بزرگ در چمن چراندن از دستگاه های بزرگ از مراتع . پرورش دام در این روش اجازه می دهد تا با استفاده از زمین که ممکن است نامناسب برای محصولات در حال رشد است. تعاملات مشترک با گاو عبارتند از: تغذیه روزانه ، تمیز کردن و دوشش . بسیاری از شیوه های معمول پروری شامل برچسب زدن گوش ، dehorning ، بارگذاری، عملیات پزشکی ، واکسیناسیون و مراقبت از سم ، و همچنین آموزش و آماده سازی برای کشاورزی را نشان می دهد. هم وجود دارد برخی از تفاوت های فرهنگی در کار با گاو و گاو پروری از مردان Fulani مبتنی بر روش های رفتاری ، در حالی که در اروپا، گاو، عمدتا توسط روش های فیزیکی مانند کنترل نرده ها . [38] گاو پرورش دهندگان استفاده پروری به کاهش م بوویس عفونت حساسیت پرورش گزینشی و حفظ سلامت گله به جلوگیری از بیماری های همزمان است. [39] گاو، گوشت گاو، گوشت گوساله، لبنیات، چرم پرورشی و آنها معمولا کمتر استفاده می شود چرا حفاظت ، به سادگی به حفظ مرتع حیات وحش - برای مثال، در Epping جنگل ، انگلستان است. آنها اغلب در برخی از وحشی ترین مکان برای دام استفاده می شود. بسته به نوع نژاد، گاو ها می توانند بر روی تپه چرا، heaths، باتلاق ها، مورها و نیمه بیابانی زندگی می کنند. گاو مدرن تر و تجاری تر از نژادهای قدیمی تر، و پس از تبدیل تخصصی تر هستند، کمتر همه کاره است. به همین دلیل بسیاری از کوچکتر کشاورزان هنوز هم به نفع نژاد، مانند نژاد لبنی گاو جرسی . در پرتغال ، اسپانیا ، جنوب فرانسه و کشورهای آمریکای برخی از لاتین ، گاو در فعالیت استفاده می شود گاوبازی ، یک فعالیت مشابه، Jallikattu ، در جنوب هند ، در بسیاری از کشورهای دیگر غیر قانونی است. به عنوان بخشی از فعالیت های دیگر مانند سواری گاو سوار ، به خصوص در آمریکای شمالی است. با بول جهش ، مراسم مرکزی در عصر برنز Minoan فرهنگ (نگاه کنید به گاو (اسطوره) )، هنوز هم در جنوب غربی فرانسه وجود دارد . در دوران مدرن، گاو نیز وارد رقابت های کشاورزی است. این مسابقات می تواند گاو زنده یا لاشه گاو در سم و حوادث قلاب را شامل شود. از نظر مصرف غذا توسط انسان مصرف گاو کارآمد تر از دانه یا سبزیجات با توجه به استفاده از زمین کمتر است و از این رو چرا گاو مصرف مساحت بیشتر از تولید کشاورزی دیگر از جمله زمانی که بر روی غلات مطرح شده است. [40] با این وجود، گاو و دیگر گاهی اوقات اشکال از حیوانات اهلی می تواند به استفاده از منابع گیاهی در مناطق به راحتی نمی تابع به اشکال دیگر از کمک به بخش کشاورزی است. خواب اطلاعات بیشتر: خواب (غیر انسانی) زمان خواب به طور متوسط ​​یک گاو داخلی حدود 4 ساعت در روز است. [41] اقتصاد گاو نژاد لبنی اولیه، پرورش داده شده برای تولید شیر زیاد است. گوشت گاو بالغ شناخته شده است به عنوان گوشت گاو ، و که از گوساله گوساله است. قطعات دیگر حیوانات نیز به عنوان محصولات غذایی، از جمله استفاده از خون ، کبد ، کلیه ، قلب و oxtail . گاو نیز تولید شیر و گاو به طور خاص پرورش داده می شوند برای تولید مقدار زیادی از شیر است که پردازش شده و برای مصرف انسان فروخته است. گاو امروزه اساس یک صنعت چند میلیارد دلاری در سراسر جهان است. تجارت بین المللی در گوشت گاو در سال 2000 بیش از 30 میلیارد دلار بود و تنها 23 درصد از تولید جهانی گوشت گاو را به نمایندگی. (خاک رس 2004). تولید شیر، که آن هم به پنیر ، کره ، ماست و دیگر محصولات لبنی است، در ابعاد اقتصادی تولید گوشت گاو قابل مقایسه است و بخش مهمی از تامین مواد غذایی برای بسیاری از مردم جهان را فراهم می کند. پوست گاو، مورد استفاده برای چرم برای کفش ، نیمکتها و لباس ، یکی دیگر از محصولات گسترده است. گاو باقی می ماند بطور گسترده به عنوان حیوانات پیش نویس در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ، مانند هند مورد استفاده قرار گیرد . اثرات زیست محیطی همچنین نگاه کنید به: اثرات زیست محیطی تولید گوشت گاو به عنوان یک عامل موثر در افزایش انتشار گازهای گلخانه ای شده اند شناخته شده است. گزارش سازمان خواربار و کشاورزی (FAO) بیان می کند که بخش دام "مسئول 18 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای است". [42] این گزارش نتیجه گیری که، مگر اینکه تغییرات ساخته شده است، آسیب به دام مرتبط بیش از دو برابر در سال 2050، به عنوان تقاضا با افزایش تقاضا برای گوشت است. یکی دیگر از نگرانی های کود ، که اگر نه به خوبی مدیریت می تواند منجر به نتیجه نامطلوب زیست محیطی است. با این حال، کود همچنین منبع بسیار ارزشمندی از مواد مغذی و مواد آلی، زمانی که به عنوان کود استفاده می شود. [43] کود را به عنوان کود در حدود 15،8 میلیون هکتار از گندم زار ایالات متحده در سال 2006 مورد استفاده قرار گرفت، با کود از حسابداری گاو برای نزدیک به 70 درصد از کود برنامه های کاربردی برای سویا و حدود 80 درصد یا بیشتر از برنامه های کاربردی کود برای ذرت، گندم، جو، جو و سورگوم است. [44] علاوه بر این، جایگزینی کود برای کودهای شیمیایی در تولید محصول می تواند از لحاظ زیست محیطی قابل توجهی بین 43 و 88 MJ از فسیلی انرژی سوخت به ازای هر کیلوگرم نیتروژن در ساخت کودهای شیمیایی نیتروژن دار استفاده می شود. [45] یکی از تغییرات ذکر شده پیشنهاد به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تشدید صنعت دام است، چرا که تشدید منجر به زمین کمتر برای یک سطح از تولید داده شده است. این ادعا توسط مطالعات انجام شده در تولید گوشت گاو از ایالات متحده سیستم حمایت شده است، نشان می دهد شیوه غالب در سال 2007 به 8.6 درصد کمتر فسیلی مصرف سوخت، 16.3 درصد تولید گازهای گلخانه ای گاز گلخانه ای کمتر، 12.1 درصد مصرف آب کمتر و 33.0 درصد کمتر استفاده از زمین، در هر توده واحد از گوشت گاو شامل تولید می شود، نسبت به آنهایی که در سال 1977 بکار رفته است. [46] با این حال، این شماره شامل نه تنها feedlots ، اما همچنین تغذیه تولید، علوفه مبتنی بر عملیات گاو و گوساله، backgrounding قبل از گاو پرواری را وارد کنید، و حیوانات کشته شده از صنایع لبنی است. [47 ] تعدادی از گله های آمریکا در شرایط پرواری محدود نوسان نگه داشته است. از تاریخ 1 ژانویه 2002 تا ژانویه 1، 2012، قابل توجه به طور کلی روند رو به بالا یا رو به پایین در تعدادی از گله های ایالات متحده بر روی خوراک برای کشتار، که در حدود 14.046 میلیون نفر بیش از آن دوره به طور متوسط ​​وجود دارد. [48] [49] پیش از این، تعداد افزایش یافته بود. 12.453 میلیون نفر در سال 1985 بود [50] گاو در خوراک (قتل عام) شماره اطلاعات مربوط به 14.121 میلیون نفر در تاریخ 1 ژانویه 2012، یعنی حدود 15.5 درصد از موجودی حدود 90،800،000 گاو آمریکا (از جمله گوساله ها) در آن تاریخ است. از 14،121 میلیون، گاو ایالات متحده در خوراک (قتل عام) در عملیات با 1000 سر و یا بیشتر به شماره 11،9 میلیون تخمین زده می شد. [49] گاو feedlots در این دسته اندازه به تعریف قانونی "بزرگ" CAFOs ها (متناظر با تغذیه دام متمرکز عملیات ) گاو نسبت به گاوهای شیری بالغ و گوساله گوشت گوساله است. [51] تعداد قابل توجهی از فرآورده های لبنی و همچنین گاو در CAFOs ها محدود می شود. CAFOs به عنوان تعریف "عملیات های جدید و موجود است که دارای ثبات بوده و یا محدود کند و غذا یا در مجموع از 45 روز یا بیشتر در هر دوره 12-ماه حفظ کند بیش از تعدادی از حیوانات مشخص شده" [52] که در آن "محصولات، پوشش گیاهی، رشد علوفه ، و یا باقی مانده پس از برداشت و در فصل طبیعی در حال رشد بیش از هر بخش از بسیاری یا مرکز حفظ ". [53] آنها می تواند به عنوان کوچک، متوسط ​​و بزرگ شده است. تعیین چنین گاو CAFOs است، با توجه به نوع دام (گاوهای شیری بالغ، گوساله گوشت گوساله و یا دیگر) و تعداد گاو، اما CAFOs متوسط ​​تعیین شده تنها در صورتی آنها معیارهای خاصی ترشح و CAFOs کوچک هستند به تنها در یک مورد توسط بر اساس پرونده. [54] CAFO که تخلیه آلاینده های مورد نیاز برای به دست آوردن مجوز، که نیاز به برنامه ای برای مدیریت مواد غذایی رواناب، کود، مواد شیمیایی، آلودگی، و فاضلاب به موجب قانون آب پاک . [55] مقررات مربوط به CAFO اجازه گسترده مورد طرح دعوی قضایی شده اند. [56 معمول، CAFO فاضلاب و مواد مغذی کود داده می شود تا در نرخ های زراعی برای استفاده از علوفه یا محصولات زمین، و از آن است که اغلب تصور میکنند که ترکیبات مختلف فاضلاب و کود، به عنوان مثال آلاینده های آلی و پاتوژن ها، حفظ خواهد شد، غیر فعال و یا تخریب بر روی زمین با کاربرد در نرخ، با این حال، شواهد و مدارک اضافی مورد نیاز برای آزمایش قابلیت اطمینان از فرضیات است. [57] نگرانی های مطرح شده توسط مخالفان از CAFOs کرده اند خطرات ناشی از آب آلوده به علت به پرواری رواناب، [58] فرسایش خاک، انسان و در معرض تماس قرار گرفتن حیوان به مواد شیمیایی سمی، توسعه از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و افزایش در E. اشرشیاکلی آلودگی است. [59] [58] در حالی که تحقیقات نشان می دهد برخی از این اثرات را می توان با ایجاد تصفیه خانه های کاهش و کاشت محصولات کشاورزی پوشش در مناطق با شکست بزرگتر، [60] اتحادیه دانشمندان نگران گزارش در سال 2008 منتشر شد نتیجه گیری که CAFOs هستند به طور کلی هزینه های ناپایدار و وجود خارجی است. [61] تخمین زده می شود که به 935.000 گاو عملیات در ایالات متحده آمریکا در سال 2010 وجود دارد. [62] در سال 2001، EPA (آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده) شمارش 5990 گاو CAFOs پس از آن تنظیم شده است، متشکل از گوشت گاو (2200)، فراورده های لبنی (3150)، ماده گوساله ( 620) و عملیات گوشت گوساله (20). [63] از آنجا که آن زمان EPA است CAFOs های به عنوان یک اولویت اجرای تاسیس شده است. برجسته EPA اجرایی برای سال مالی 2010 اقدامات اجرایی در برابر 12 گاو CAFOs برای نقض حقوق بشر که شامل شکست برای به دست آوردن مجوز، شکست را به دیدار از نظر مجوز، و تخلیه آب آلوده نشان داد. [64] چرا توسط گاو در شدت پایین می تواند یک محیط مساعد برای بومی ایجاد گیاهان و forbs ، با این حال، در بسیاری از مناطق جهان گاو کاهش تنوع زیستی به علت چریدن بی رویه است. [65] نظر سنجی از مدیران پناه در 123 ملی پناهگاه حیات وحش در ایالات متحده شمارش 86 گونه از حیات وحش در نظر گرفته شده و اثر مثبتی بر و 82 منفی چرا پناه گاو و یا haying تحت تاثیر قرار در نظر گرفته شده است. [66] مدیریت مناسب از مراتع، به ویژه مدیریت های فشرده چرا چرخشی (MIRG) و چرا در شدت پایین می تواند منجر به کمتر از انرژی سوخت فسیلی استفاده کنید، افزایش دوباره تسخیر کردن دی اکسید کربن، آمونیاک تولید گازهای گلخانه ای کمتری به اتمسفر، کاهش فرسایش خاک، کیفیت بهتر هوا آب و آلودگی کمتر است. [61] برخی از میکروب ها در روده گاو انجام فرایند بی هوازی به نام به عنوان methanogenesis ، که تولید متان است. گاو و سایر دام منتشر می کنند در حدود 80 تا 93 TG متان در هر سال، [67] ، حسابداری برای حدود 37 درصد از تولید گازهای گلخانه ای متان، [68] و متان اضافی تخمیر بی هوازی کود در تالابهای کود و کود های دیگر ذخیره سازی سازه. [69] 100 ساله گرم شدن جهانی پتانسیل متان، از جمله اثرات ازن و بخار آب استراتوسفر، 25 بار به عنوان بزرگ که از دی اکسید کربن است. [70] اثر گاز متان در گرم شدن کره زمین است که با تغییر در متان در جو ارتباط محتوا، نه با تولید گازهای گلخانه ای. تغییر خالص در مقدار متان در جو در حدود 1 TG در هر سال، [71] و در چند سال اخیر بوده است افزایش در مقدار متان در جو وجود ندارد. [72] کاهش گزینه برای کاهش انتشار متان از نشخوارکنندگان تخمیر روده شامل انتخاب ژنتیکی، ایمن سازی، defaunation شکمبه، اصلاح رژیم غذایی و مدیریت چرا، در میان دیگران است. [73] [74] [75] در حالی که گاو علوفه فدرال رزرو در واقع تولید متان بیش از گاو دانه، بانک فدرال، افزایش ممکن است با افزایش کربن افست پس گیری مراتع، که پس گرفتن سه بار در 2 CO از گندم زار دانه استفاده می شود. [61] سلامت ادرار گاو است که معمولا در هند برای اهداف پزشکی استفاده می شود. مقطر و سپس مصرف شده توسط بیماران به دنبال درمان طیف گسترده ای از بیماری است. در حال حاضر، هیچ نوع مدرک موثقی در پزشکی است که هر اثر وجود دارد. [76] گاو در این بخش ذکر منبع (اکتبر 2008) نوشتار اصلی: گاو پیش نویس Zebus در بمبئی ، ماهاراشترا ، هند گاو (گاو مفرد) گاو به عنوان حیوانات پیش نویس آموزش دیده است. اغلب آنها به بزرگسالان، مردان اخته از نژاد های بزرگتر، هر چند زن و تمام گاو نیز در برخی از مناطق استفاده می شود. معمولا گاو است که بیش از چهار سال به دلیل نیاز به آموزش و اجازه می دهد تا آن را به اندازه طبیعی رشد می کنند. گاو برای شخم زدن استفاده می شود ، حمل و نقل ، تخلیه محموله، غلات آسیاب شده توسط زیر پا گذاشتن و یا توسط دستگاه های تأمین انرژی، آبیاری توسط پمپ های تأمین انرژی، و نقاشی واگن . گاو به طور معمول مورد استفاده قرار گرفت ترمز ماشین سیاهههای مربوط در جنگل، و هنوز هم گاهی اوقات، در کم تاثیر برش ورود به سیستم را انتخاب کنید. گاو در تیم دو در اغلب موارد استفاده می شود، جفت شدند، برای کار های سبک مانند حمل ، با جفت های اضافی اضافه شده است که قدرت بیشتری مورد نیاز است، گاهی اوقات تا در مجموع بیست و یا بیشتر است. گاو گاو بالغ آموخته است که برای پاسخ مناسب به یک سیگنال راننده یک جفت حیوان یا دستگاه اسب و درشکه '. این سیگنال ها توسط دستورات شفاهی و یا با سر و صدا (ترک شلاق) داده شده است. دستورات کلامی متفاوت است با توجه به لهجه و سنت های محلی است. در یکی از سنت در شمال امریکا، دستورات عبارتند از: [ نیازمند منبع ] Get up : walk forward Whoa : stop Back up : go backwards Gee : turn right Haw : turn left Riding an ox in Hova , Sweden . Oxen can pull harder and longer than horses . Though not as fast as horses, they are less prone to injury because they are more sure-footed. Many oxen are used worldwide, especially in developing countries . About 11.3 million draft oxen are used in Sub-Saharan Africa. [ 77 ] In India, the number of draft cattle in 1998 was estimated at 65.7 million head. [ 78 ] It has been estimated that about half the world's crop production depends on land preparation (such as plowing) made possible by animal traction. [ 79 ] Ure-Ox Religion, traditions and folklore Main article: Cattle in religion Hindu tradition In Hinduism , the cow is a symbol of wealth, strength, abundance, selfless giving and a full Earthly life. Cattle are venerated within the Hindu religion of India . [ clarification needed ] According to Vedic scriptures they are to be treated with the same respect 'as one's mother' because of the milk they provide; "The cow is my mother" ( Mahabharata ) [ 80 ] They appear in numerous stories from the Puranas and Vedas . The deity Krishna was brought up in a family of cowherders, and given the name Govinda (protector of the cows). Also Shiva is traditionally said to ride on the back of a bull named Nandi . In ancient rural India every household had a few cows which provided a constant supply of milk and a few bulls that helped as draft animals. [ citation needed ] Observant Hindus, even though they might eat meat of other animals, almost always abstain from beef, and the slaughter of cows is considered a heinous sin in mainstream Orthodox Hinduism. Slaughter of cows (including oxen, bulls and calves) is forbidden by law in several states of the Indian Union. McDonalds outlets in India do not serve any beef burgers. At one time the death sentence was imposed for killing a cow in India, [ 81 ] and as late as 1960, an individual could serve three months in jail for killing a pedestrian, but one year for injuring a cow, and life imprisonment for killing a cow. [ 82 ] Other traditions Legend of the founding of Durham Cathedral is that monks carrying the body of Saint Cuthbert were led to the location by a milk maid who had lost her dun cow , which was found resting on the spot. The Evangelist St. Luke is depicted as an ox in Christian art . In Judaism , as described in Numbers 19:2 , the ashes of a sacrificed unblemished red heifer that has never been yoked can be used for ritual purification of people who came into contact with a corpse. The ox is one of the 12-year cycle of animals which appear in the Chinese zodiac related to the Chinese calendar . See: Ox (Zodiac) . The constellation Taurus represents a bull. An apocryphal story has it that a cow started the Great Chicago Fire by kicking over a kerosene lamp. Michael Ahern, the reporter who created the cow story, admitted in 1893 that he had fabricated it for more colorful copy. On February 18, 1930, Elm Farm Ollie became the first cow to fly in an airplane and also the first cow to be milked in an airplane. The first known law requiring branding in North America was enacted on February 5, 1644, by Connecticut. It said that all cattle and pigs had to have a registered brand or earmark by May 1, 1644. [ 83 ] The akabeko ( 赤べこ ? , red cow ) is a traditional toy from the Aizu region of Japan that is thought to ward off illness. [ 84 ] The case of Sherwood v. Walker -- involving a supposedly barren heifer that was actually pregnant—-first enunciated the concept of mutual mistake as a means of destroying the meeting of the minds in contract law. [ citation needed ] The Maasai tribe of East Africa traditionally believe that all cows on earth are the God-given property of the Maasai. [ citation needed ] In herald
[ یکشنبه یازدهم تیر 1391 ] [ 8 AM ] [ جان نثاری ]
کشت و پرورش تربچه

تربچه در هر آب و هوا و خاکی می روید ، لکن در هوای گرم زود خَشَبی ( خشک و چوبی ) و پوک شده از مرغوبیت آن کاسته میشود . از نظر خاک ، زمان کشت را باید در نظر داشت ، باین معنی که برای کشت بهاره ، زمین شنی و سست بهتر از زمین رسی و شنی سخت می باشد .و هوا و خاک : تربچه در هر آب و هوا و خاکی می روید ، لکن در هوای گرم زود خَشَبی ( خشک و چوبی ) و پوک شده از مرغوبیت آن کاسته میشود . از نظر خاک ، زمان کشت را باید در نظر داشت ، باین معنی که برای کشت بهاره ، زمین شنی و سست بهتر از زمین رسی و شنی سخت می باشد . 
بعکس برای کشت انواع تابستانه در زمین های رسی و شنی و نمدار بهترین محصول بدست می آید .
روش کاشت و ازدیاد تربچه و ترب : تکثیر تربچه ، وسیله بذر می باشد.
بذر تربچه ، قرمز رنگ ، کروی شکل و نسبتا ریز است .
قوه نامیه بذر تربچه ( قدرت سبز شدن بذر ) در حدود ? سال است . 
به این معنی که بذر تهیه شده از تربچه برای کاشت بعدی حد اکثر تا ? سال قابل استفاده می باشد . ولی بهترین محصول از بذرهای جوان که حد اکثر ? ساله باشند بدست می آید . 
بذر تربچه ? تا ? روز بعد از کاشت سبز می شود .
بذر مورد نیاز برای ??? متر مربع زمین از انواع تربچه نقلی یا ریز ??? تا ??? گرم و برای انواع درشت ??? تا ??? گرم می باشد .
معمولا تربچه نقلی را به صورت نوبر می کارند . به این منظور از آبانماه به بعد تربچه را در زیر نایلون ، یا شاسی ، یا گلخانه کاشته ، در زمستان برداشت می نمایند . 
تربچه را در هوای آزاد و فضای باز می توان بجز در طول زمستان در همه فصول کاشت .
کشت تربچه ، به دو طریق خطی ( ردیف کاری ) ، دستپاش ( کرتی ) انجام می شود .
زمان کاشت تربچه ، در فضای باز بنا به سردی هوا از اول اسفند ماه تا اول آبانماه توصیه می شود 
و می توان پیاپی آن را کاشت و برداشت نمود .
میزان مصرف بذر در زمان کاشت بستگی مستقیم به دقت و توجه فردی دارد که بذر را می کارد . 
اگر به صورت فشرده کاشته شود ، مقدار بذر مورد نیاز بیشتر و اگر تُنُک و کم پُشت کاشته شود ، میزان بذر مورد مصرف کم خواهد بود . 
( تذکر : آنچه در مورد نحوه کشت و مراقبت تربچه بیان شد شامل ترب، نیز می شود . فقط فاصله بین بوته های ترب ، بیشتر از تربچه خواهد بود . 
همچنین مقدار بذر مصرفی ترب ، کمتر از تربچه ، بوده و مدت زمان سبز شدن ترب طولانی تر از تربچه خواهد بود .)
روش خطی ( ردیفکاری ) : در روش خطی ، بهتر است به ترتیبی بذرها را در شیارها قرار داد که فاصله بذرها از یکدیگر ? تا ? سانتیمتر ، فاصله شیارها از هم ?? تا ?? سانتیمتر باشند . سپس خاک اطراف شیارها را بروی بذرها بخوابانند .
روش کرتی ( دستپاش ) : در روش کرتی ، بایستی دقت شود بذرها بطور یکنواخت در زمین پخش شوند .
به این منظور می توان مقدار بذر مورد نیاز برای کاشت را با ? تا? برابر خاک نرم و یا ماسه مخلوط نموده ، توامآ در زمین پاشید . 
سپس با ماله چوبی یا شن کش روی آنها را پوشانید تا بذرها زیر خاک رفته و در معرض تابش مستقیم آفتاب و هوای آزاد قرار نگیرند . 
همچنین در دسترس پرندگان نباشند .
کود دادن : تربچه از لحاظ احتیاج به مواد غذایی و کود خیلی قانع است به نحوی که در زمینی با حد اقل مواد غذایی می توان دو نوبت متوالی در سال تربچه را کاشت . 
لکن برای برداشت محصول خوب و مرغوب تقویت زمین ضرورت دارد .
تذکر : چون تربچه معمولا پس از ?? تا ?? روز از تاریخ کاشت بذر ، قابل برداشت خواهد بود ، توصیه می شود که بذر آن را با سایر سبزیها بکارند تا زمین بخاطر کشت تربچه معطل نماند . 
به این منظور می توان تربچه را با سبزیهایی مانند : هویج درر یک زمان و یک محل کاشت . 
زیرا در حالی که تربچه برداشت می شود ، هویج شروع به رشد میکند و از زمین حد اکثر استفاده خواهد شد .
بذر گیری : برای آن که شخصا بتوان بذر خوب تهیه نمود و بذر مورد نیاز سال بعد را تامین کرد . 
از آخرین محصول پاییزه تربچه های سالمتر و خوش فرم تر را جدا کرده ، جمع آوری می نمایند و در زیر خاک خشک کنار هم به صورت ردیف می خوابانند . 
در طول زمستان آنها را به همین شکل نگهداری نموده در اسفند تا فروردین ماه بتدریج آنها را از زیر خاک خشک خارج کرده ، به فواصل ?? تا ?? سانتیمتر از یکدیگر می کارند . 
پس از مدتی شاخه گل آنها از خاک خارج شده گل می دهد . 
در تیرماه و مرداد ماه بذرآنها می رسد . پس از رسیدن بذرها ، شاخه های حامل بذرها را که در غلاف ( غلاف بذرها را در داخل خود نگهداری می کند ) قرار دارد قطع نموده و دسته می کنند و در محل خشکی که هواگیر باشد خشک می کنند . 
پس از آنکه غلاف ها خشک شدند آنها را با ملایمت و به آهستگی به زمین می زنند ( می کوبند ) تا بذرها از داخل غلاف ها خارج شوند .
آنگاه بذرها را از خاشاک جدا ساخته و در قوطی ، جعبه و یا پاکت در محل مناسبی نگهداری می کنند . 
در مورد تربچه های زمستانه بایستی از بذر تربچه های پائیزه بذر تهیه نمود


[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 3 PM ] [ جان نثاری ]
کشت و پرورش مارچوبه

مارچوبه گیاهی است چندساله، دو پایه و علفی با نام علمی aspsragus officinalist از خانواده لاله (liliaceae). مارچوبه دارای دو نوع ساقه است. اول ساقه هوایی نازک به رنگ سبز که پس از برداشت ساقه های جوان به وجود می آید و ارتفاع آن گاهی اوقات به ۵ متر نیز می رسد. دیگری ساقه های جوان است که قسمت های قابل استفاده مارچوبه را تشکیل می دهد. طول این ساقه ها بین ۵ الی ۲۵ سانتی متر متغیر است.

مارچوبه گیاهی است چندساله، دو پایه و علفی با نام علمی aspsragus officinalist از خانواده لاله (liliaceae). مارچوبه دارای دو نوع ساقه است. اول ساقه هوایی نازک به رنگ سبز که پس از برداشت ساقه های جوان به وجود می آید و ارتفاع آن گاهی اوقات به ۵ متر نیز می رسد. دیگری ساقه های جوان است که قسمت های قابل استفاده مارچوبه را تشکیل می دهد. طول این ساقه ها بین ۵ الی ۲۵ سانتی متر متغیر است. این ساقه ها از روی ریزوم ظاهر می شوند و پس از خارج شدن از خاک باید قطع گردند. مارچوبه در بسیاری از نقاط کشورمان از جمله استان های (اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی، مرکزی، فارس، کرمانشاه، دامنه رشته کوه های البرز) کشت و پرورش می یابد.
مارچوبه دارای ترکیباتی چون آسپاراژین، اینوزیت، آسپاراگوز، تاننو اسید سوکسینیک می باشد.
مارچوبه دارای خواص زیادی است:
خوردن آن دید چشم را تقویت می کند، برای تقویت نیروی جنسی مفید است، ضعف مثانه را برطرف می کند، برای تقویت قلب مفید است، تب بر است، ملین بوده و یبوست را برطرف می کند مارچوبه خونساز است و به ساختن گلبول های قرمز خون کمک می کند. برای افراد عصبی مزاج و آنهایی که مبتلا به ورم مجاری ادرار هستند و مبتلایان به رماتیسم و سنگ کلیه خوب نیست.
مارچوبه یک سبزی فصل خنک می باشد. مارچوبه بهترین رشد و بالاترین محصول را از نظر کیفیت خوب در آب و هوایی تولید می کند که زمین حاوی مارچوبه کمی یخ بزند. در مناطقی که در طول فصل رشد (تابستان) هوا گرم می شود محصول از کیفیت خوبی برخوردار نیست، چون مواد غذایی در ریشه های ذخیره ای آن اندوخته نمی گردند. در زمستان بهتر است هوا آن قدر سرد شود که قسمت های هوایی (ساقه و برگ) خزان کنند. در مناطقی مانند دزفول در استان خوزستان که زمستان یخبندان ندارند و دارای سرمای ملایم هستند توصیه می شود که قسمت های هوایی قبل از فرا رسیدن فصل زمستان از فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری سطح خاک قطع گردند. بهترین دما در طول مدت رشد بوته برای مارچوبه بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. مناسب ترین PH برای رشد مارچوبه بین ۶ تا ۷/۶ می باشد.
تذکر: ارقام مارچوبه عبارتند از: مری واشنگتن، ردینگ ژالت مارتا واشنگتن و آلت هام واشنگتن و ویکینگ. ارقام مارچوبه براساس رنگ جوانه های خوراکی به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول دارای رنگ سبز و دسته دوم سبز روشن یا مایل به سفید است.
● آماده سازی خاک
مارچوبه بهترین محصول را در خاک عمیق، حاصلخیز، خنک، آفتابگیر، قوی و با زه کشی خوب می دهد. مارچوبه در خاک های مختلف که از حیث مواد آلی غنی باشند رشد می کند و محصول می دهد ولی به طور اختصاص خاک های شتی و شنی لومی و لومی سیلتی که با مواد آلی و هوموس تقویت شوند بسیار مناسب هستند. مارچوبه درخاک های اسیدی نمی تواند رشد کند مگر آن که خاک ها به وسیله آهک اصلاح شوند.
در خاک هایی که کمی قلیایی باشند کشت با موفقیت انجام می شود و محصول می دهد. مارچوبه یک سبزی چندساله است و می تواند ۱۰ تا ۲۰ سال در زمین باقی بماند، لذا در تهیه زمین باید دقت کافی مبذول گردد.
بخصوص چنانچه هدف آن باشد که این گیاه به وسیله بذر تکثیر شود، باید زمین صاف، نرم بدون کلوخ و کاه باشد، شخم عمیق زده شود و بعد از آن کلوخ ها به وسیله دیسک یا دندانه نرم شوند و زمین تسطیح گردد. مارچوبه به هوموس و مواد آلی زیاد نیاز دارد و نسبت به کودهای حیوانی واکنش مثبت نشان می دهد، لذا قبل از کاشت مارچوبه می توان کودهای حیوانی را به زمین داد. مقدار کودهای شیمیایی نیز با توجه به مقدار مواد غذایی موجود در خاک حدود ۲۰۰ کیلوگرم ازت، ۸۰ کیلوگرم P۲۰۵، ۳۰۰ کیلوگرم K۲O برای هر هکتار در نظر گرفته می شود. کود ازته را به مقدار ۵۰ درصد در هنگام احداث پشته ها (حدود ۱۰ روز قبل از پایان برداشت محصول) و ۵۰ درصد بقیه را در تابستان به زمین می دهند. کودهای فسفاته پتاسه قبل از احداث پشته ها استفاده می شوند.
● تاریخ و فواصل کاشت
موقع انتقال نشاء اوایل بهار می باشد. عمق شیار در خزانه ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و فاصله دو شیار ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر می باشد. در زمین اصلی بوته ها به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر در ردیف هایی بین ۹۰ تا ۱۵۰ سانتی متر از یکدیگر کاشته می شوند.
● کاشت
ازدیاد مارچوبه به دو روش رویشی و جنسی صورت می گیرد. در کشت مستقیم بعد از آماده کردن زمین، زمین به جوی و پشته تبدیل می گردد. عرض پشته بین یک تا یک ونیم در نظر گرفته می شود. سپس بذور در ته جوی کاشته می شوند. بهتر است به منظور سرعت بخشیدن به سبز شدن بذر، بذور قبل از کاشت به مدت ۲۴ ساعت در آب خیسانده شوند آنگاه شیارهایی به عمق یک سانتی کمتر در کف جوی ها ایجاد کرده و بذور را در شیارهای آنها می کاریم و به وسیله خاک سبک و مرطوب آنها را می پوشانیم. تا سبز شدن بذر، چوب ها مرطوب نگه داشته می شوند و آبیاری باید به روش بارانی صورت گیرد. مدت جوانه زدن بذر طولانی می باشد و به عواملی مثل دما و رطوبت خاک بستگی دارد و شاید بین ۱۵ تا ۴۰ روز متغیر باشد. بوته ها در فاصله ۱۰ سانتی متر تنک می شوند و به تدریج که گیاه رشد می کند، روی بوته و اطراف آن خاک نرم همراه با کود حیوانی پوسیده داده می شود.
بدین ترتیب در سال اول بوته رشد کامل می نماید و محصولی برداشت نخواهد شد. میزان بذور مورد نیاز در کشت مستقیم بین یک تا دو کیلوگرم در هکتار می باشد. روش مرسوم و متداول کشت مارچوبه تهیه خزانه و انتقال بوته های یک ساله به محل اصلی می باشد. در این روش باید سعی شود که در هنگام انتقال بوته ها به محل اصلی به ریشه ها صدمه نرسد. در هنگام تهیه خزانه باید دقت شود که زمین کاملا آماده و با کودهای حیوانی و شیمیایی تقویت شده باشد.
زمین به شیار تبدیل می شود. عمق شیار ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و فاصله دو شیار ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود، بذور در ته شیار کاشته می شوند و با رشد بوته ها روی آنها خاک داده می شود. بدین ترتیب بوته ها در سال دوم آماده انتقال به محلی اصلی می گردند. موقع انتقال نشاء اوایل بهار است. در هنگام انتقال ابتدا زمین اصلی به جوی و پشته تبدیل می شود. سپس بوته ها به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از یکدیگر در روی ردیف هایی که ۹۰ تا ۱۵۰ سانتی متر از یکدیگر فاصله دارند کاشته می شوند. بوته های آماده شده در خزانه را تاج (Crown) می گویند. نحوه انتقال تاج به محل اصلی بدین ترتیب می باشد که در اوایل بهار در ته جوی ها کود حیوانی پوسیده همراه با ماسه و خاک نرم به عمق ۵ تا ۷ سانتی ریخته می شود. سپس تاج های یک ساله در ته جوی ها روی کود پوسیده طوری قرار داده می شوند که فاصله آنها از یکدیگر حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد.
ریشه های بوته روی خاک نرم پخش می گردند. سپس روی ریشه ها به وسیله خاک و کود پوشیده می شود. به تدریج که تاج شروع به رشد می کند اطراف بوته ها و روی آنها خاک و کود قرار داده می شود. بنابراین تا آخر فصل رشد جوی ها از خاک و کود پر می گردند. بدین ترتیب بوته مارچوبه در سال اول، رشد کافی کرده ولی هیچ گونه برداشت محصول صورت نمی گیرد. شاید در سال دوم تعداد کمی اسپی یر (spear ساقه های هوایی که نسبتا ضخیم بوده و قابل خوردن می باشند) تولید و برداشت شود. برداشت اصلی از سال سوم شروع می گردد. معمولا مقدار تاج آماده شده از یک هکتار خزانه برای کاشت حدود ۱۰ هکتار زمین اصلی کفایت می کند. در هنگام انتقال تاج های یک ساله باید دقت شود که تاج های ضعیف حذف شود زیرا محصول کمتری می دهند تاج های دوساله و یا سه ساله برای انتقال مناسب نیستند.
● داشت
چون مارچوبه یک سبزی چندساله است بنابراین مراقبت های ویژه لازم دارد. با علف های هرز به شدت باید مبارزه شود. این مطلب در مورد علف های هرز چندساله جدی تر است، در غیر این صورت علف های هرز به طرق مختلف ریشه، ریزوم، غده و بذر، ایجاد مزاحمت می کنند و مبارزه با آنها مستلزم هزینه سنگین می باشد. لذا هنگام آماده کردن زمین، استفاده از انواع علف کش ها توصیه می شود. نرم کردن زمین در اوایل بهار یکی دیگر از کارهایی است که در مورد مزرعه مارچوبه باید انجام گیرد. بدین جهت در اوایل بهار به منظور مبارزه با علف های هرز و نرم کردن سطح خاک با دیسک سبک، زمین دیسک زده می شود. بدین ترتیب چنانچه قسمت های هوایی بوته ها از سال قبل باقی مانده باشند، از بین خواهند رفت. چنانچه می خواهیم کود شیمیایی به زمین بدهیم باید این کار در هنگام دیسک زدن صورت گیرد. برای این منظور مقدار ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار از کودهای کامل توصیه می شود.
به منظور سفید کردن ساقه های مارچوبه در اوایل بهار پای بوته و روی آن با کود پوسیده و خاک نرم پوشیده می شود. این کار در سطح وسیع با ماشین آلات انجام می گیرد. اگر در آخر فصل به زمین کود شیمیایی داده شود بهتر است آن را با خاک مخلوط و بین ردیف ها پخش کرد. مزرعه مارچوبه باید مرطوب و نم دار باشد از این رو آبیاری باید مرتب صورت گیرد. این مساله در مناطق خشک اهمیت بیشتری دارد. بوته مارچوبه مورد حمله حشرات زیادی قرار می گیرد. از مهمترین آنها سوسک مخصوص بوته مارچوبه می باشد. از بیماری های مارچوبه بیماری زنگ مارچوبه است که برای مبارزه باید از ارقام مقاوم استفاده نمود. جمع آوری بوته های آلوده و سوزاندن، راه دیگر برای مبارزه با آن است.
● برداشت
معمولا برداشت مارچوبه از سال سوم شروع می شود یعنی دو سال بعد از انتقال تاج آن به محل اصلی اگر کاشت، داشت و نگهداری مزرعه به خوبی انجام گیرد، شاید در سال دوم تعداد کمی از محصول قابل برداشت باشد ولی بهتر است در سال دوم محصول برداشت نشود. در این صورت بوته ها قوی شده و مواد غذایی در اندام های زیرزمینی تاج ذخیره می گردد و در طی این مدت به بوته فرصت داده می شود که رشد ریشه هایش کامل گردد و به این ترتیب بوته برای سال سوم آماده بهره برداری می شود. قاعدتا برداشت از سال سوم آغاز می گردد. برداشت وقتی شروع می شود که طول بخشی خوراکی بین ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر باشد که آن را می توان از روی سطح خاک و یا از ۲ تا ۵ سانتی متری زیر خاک قطع نمود. این کار باید را با دقت انجام شود که به ساقه هایی که هنوز از خاک خارج نشده اند، صدمه ای وارد نشود. برداشت مارچوبه از اوایل بهار شروع شده و ۶ الی ۸ هفته به طول می انجامد.
چنانچه عمل برداشت بیشتر ادامه یابد، مواد غذایی در ریشه های متورم ذخیره نمی شود و بوته برای سال آینده ضعیف باقی می ماند و به منظور سفید کردن بخش خوراکی باید در اوایل بهار روی ساقه به وسیله خاک پوشانده شود. هنگام برداشت می توان خاک های اطراف را عقب زد و سپس به برداشت اقدام کرد. بهتر است بعد از برداشت مارچوبه بلافلاصله مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار آنها را شسته، دو طرف ساقه را به اندازه کمتر از یک سانتی متر قطع می کنند و به صورت آب پز یا پخته شده به مصرف می رسانند. در شرایط مناسب دمای ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد و با رطوبت نسبی ۷۰ تا ۸۰ درصد می توان مارچوبه را برای چند ماه نگهداری کرد.

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
آزو کمپوست

کمپوست مخلوطی از مواد آلی مختلف خصوصاً آزولا بوده که توسط میکروارگانیسمها در یک محیط گرم، مرطوب و با تهویه مناسب تهیه شده و مواد و عناصر غذایی خود را در خاک به شکل قابل جذب در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

آزو کمپوست   AZO COMPOST   

کمپوست مخلوطی از مواد آلی مختلف خصوصاً آزولا بوده که توسط میکروارگانیسمها در یک محیط گرم، مرطوب و با تهویه مناسب تهیه شده و مواد و عناصر غذایی خود را در خاک به شکل قابل جذب در اختیار گیاه قرار می‌دهد.فواید استفاده از کمپوست:

• در ایجاد کشاورزی پایدار مناسب است و از کاهش محصول جلوگیری کرده و باعث افزایش آن می‌گردد.

• ذخیره کننده بزرگی از عناصرو آب بوده و به این ترتیب اعتماد و دلگرمی کشاورزان با استفاده از آن در مزارع بیشتر می‌شود و قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• باعث بهبودی ساختمان خاک شده و عملیات شخم را آسانتر می‌کند همچنین قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• هوموس و مواد آلی خاک را افزایش داده و بعضی از ویتامین‌ها، هورمونها و آنزیمهای مورد نیاز را تأمین می‌کند که این مواد نمی‌توانند بوسیله کودهای شیمیایی تأمین گردند. بنابراین در خاکهای با کمبود مواد آلی بسیار مفید و مناسب می‌باشد.

• در جلوگیری از تغییر اسیدیته خاک همانند یک بافر عمل می‌کند.

• وقتی که در هنگام مرحله کمپوست شدن درجه حرارت به 60 درجه یا بیشتر می‌رسد، عوامل پاتوژن و بیماریزا، تخم انگلها، بذور علفهای هرز را از بین برده و آنها را نابود می‌کند.

• کمپوستی که کاملاً آماده شده و رسیده باشد، براحتی با خاک در حال تعادل قرار می‌گیرد و تهویه خاک را بهبود می‌بخشد.

• کودهای اضافه شده را براحتی و با جلوگیری از تلف شدن و هدر روی در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

• بسیاری از عناصر‌و مواد غذایی پر‌مصرف‌و ‌کم‌مصرف را که در‌خود داشته است در خاک آزاد کرده‌و در اختیار‌گیاه قرار می‌دهد.

• وزن مخصوص ظاهری خاک را به شدت کاهش داده و بنابرای برای خاک سنگین و رسی بسیار مناسب و مفید است.

• چون ظرفیت نگهداری عناصر در سطح آن زیاد می‌شود، بنابراین در کاهش عناصر و مواد غذایی گیاه در خاکهای سبک و شنی بسیار مناسب و مفید است.

•  آزولا گیاهی مفید برای شالیزار می‌باشد در صورتیکه رشد مناسب و معقولی در منطقه داشته باشد. ولی اقلیم و شرایط منطقه و همچنین افزایش آلودگی آبها در منطقه به عناصر مختلف خصوصاٌ ازت و فسفر باعث رشد زیاد‌و بی‌رویه آن شده است بطوریکه امروزه تهدیدی بسیار جدی برای شالیزارها، استخرها، آب‌بندانها و تالابها شده و رشد برنج و جمعیت آبزیان را در معرض خطر قرار داده است.

 

رایس کمپوست   RICE COMPOST

کمپوست مخلوطی از مواد آلی مختلف خصوصاً آزولا بوده که توسط میکروارگانیسمها در یک محیط گرم، مرطوب و با تهویه مناسب تهیه شده و مواد و عناصر غذایی خود را در خاک به شکل قابل جذب در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

فواید استفاده از کمپوست:

• در ایجاد کشاورزی پایدار مناسب است و از کاهش محصول جلوگیری کرده و باعث افزایش آن می‌گردد.

• ذخیره کننده بزرگی از عناصرو آب بوده و به این ترتیب اعتماد و دلگرمی کشاورزان با استفاده از آن در مزارع بیشتر می‌شود و قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• باعث بهبودی ساختمان خاک شده و عملیات شخم را آسانتر می‌کند همچنین قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• هوموس و مواد آلی خاک را افزایش داده و بعضی از ویتامین‌ها، هورمونها و آنزیمهای مورد نیاز را تأمین می‌کند که این مواد نمی‌توانند بوسیله کودهای شیمیایی تأمین گردند. بنابراین در خاکهای با کمبود مواد آلی بسیار مفید و مناسب می‌باشد.

• در جلوگیری از تغییر اسیدیته خاک همانند یک بافر عمل می‌کند.

• وقتی که در هنگام مرحله کمپوست شدن درجه حرارت به 60 درجه یا بیشتر می‌رسد، عوامل پاتوژن و بیماریزا، تخم انگلها، بذور علفهای هرز را از بین برده و آنها را نابود می‌کند.

• کمپوستی که کاملاً آماده شده و رسیده باشد، براحتی با خاک در حال تعادل قرار می‌گیرد و تهویه خاک را بهبود می‌بخشد.

• کودهای اضافه شده را براحتی و با جلوگیری از تلف شدن و هدر روی در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

• بسیاری از عناصر‌و مواد غذایی پر‌مصرف‌و ‌کم‌مصرف را که در‌خود داشته است در خاک آزاد کرده‌و در اختیار‌گیاه قرار می‌دهد.

• وزن مخصوص ظاهری خاک را به شدت کاهش داده و بنابراین برای خاک سنگین و رسی بسیار مناسب و مفید است.

• چون ظرفیت نگهداری عناصر در سطح آن زیاد می‌شود، بنابراین در کاهش عناصر و مواد غذایی گیاه در خاکهای سبک و شنی بسیار مناسب و مفید است.

• مقدار کاه تولید شده برای هر هکتار شالیزار حدود 1 تا 5/1 تن برآورد می‌گردد.  این مقدار کاه در سالهای اخیر پس از کمباین در شالیزارها رها شده و با آزاد کردن نیترات، باعث آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی منطقه شده که به شدت برای انسان و دام خطرناک است.

•  آزولا گیاهی مفید برای شالیزار می‌باشد در صورتیکه رشد مناسب و معقولی در منطقه داشته باشد. ولی اقلیم و شرایط منطقه و همچنین افزایش آلودگی آبها در منطقه به عناصر مختلف خصوصاٌ ازت و فسفر باعث رشد زیاد‌و بی‌رویه آن شده است بطوریکه امروزه تهدیدی بسیار جدی برای شالیزارها، استخرها، آب‌بندانها و تالابها شده و رشد برنج و جمعیت آبزیان را در معرض خطر قرار داده است.

 
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
مراحل پرورش کرم ابريشم

کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین

بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه

ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند.

اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگرکشورها

یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم

اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وکرم های ابریشم به

خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند.عمل پروراندن کرم ابریشم

نوغانداری نامیده می شود یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی متر

می رسد او یک کارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم

ابریشم تنها پیله ای می تند که می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت

کرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم کیلونخ ابریشم خام تولید

شود

کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین

بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه

ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند.

اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگرکشورها

یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم

اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وکرم های ابریشم به

خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند.عمل پروراندن کرم ابریشم

نوغانداری نامیده می شود یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی متر

می رسد او یک کارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم

ابریشم تنها پیله ای می تند که می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت

کرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم کیلونخ ابریشم خام تولید

شود

.امروزه بیشترنخ ابریشم به وسیله چین وهندوستان تولید می شودهرسال60000 تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس –

روتختی – پرده و دیگر فراورده ها

می شود .این یک صنعت بزرگ است مخصوصا در چین ده میلیون کشاورز

چینی کرم ابریشم پرورش می دهند .دردنیاانواع مختلفی ازکرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرارمی گیرد

حتی نوعی از کرم ابریشم پیله را با همکاری کرم دیگری می تند و نخ دو

لایه تولید می کنند.اگر چه نخهای مصنوعی مانند نایلون و پولیستر وجوددارند که محکمتر وارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اماابریشم

به یک کالای تجملی تبد یل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه

و احساس عالی است.مراحل پرورش کرم ابریشم :تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول

می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت

به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه

سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها از

تخم تیره رنگ می شوند


کرم جوان :کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است

که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته

می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است

سنین 1و2و3 را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.کرم بالغ:

سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول

می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند

جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با

گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

عادت غذایی کرم ابریشم :

کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری

را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم

دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است در

اوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم

ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی

(کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری

از مواد آفت کش باشند.یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به

عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد.

سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته

شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب

اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.
تشکیل پیله:ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس از

جفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد که طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم

3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده

می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی

می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به

ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم

ابریشم انجام می شود.


کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کند

پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب

طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله

می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد.


اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه

ابریشم خام به کار می روددو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا

بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود . ازشفیره کرم ابریشم

برای تهیه غذای ماهی – لوازم دارویی و آرایشی می شود.


باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است 300تا 900 متر

باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که

ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می آید.


در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه های بالغ فقط به اندازه مورد نیاز

اجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته

می شوند برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود.پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد.

عمر پروانه بالغ مد ت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی

برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
پرورش جوجه گوشتي بدون استفاده از آنتي بيوتيک

امروزه پرورش جوجه گوشتی بدون استفاده از آنتی بیوتیک مقرون به صرفه نیست.صنعتی شدن پرورش طیور اگرچه راهکارهایی از قبیل ریشه کنی بیماری ها ، امنیت زیستی و واکسیناسیون را در جهت کنترل و پیشگیری بیماری ها بکار برده است اما با محصور کردن پرندگان در یک مکان خطر انتقال بیماری ها را افزایش داده است.آنتی بیوتیک ها نیز سهم مهمی در برنامه های پیشگیری دارند.

امروزه پرورش جوجه گوشتی بدون استفاده از آنتی بیوتیک مقرون به صرفه نیست.صنعتی شدن پرورش طیور اگرچه راهکارهایی از قبیل ریشه کنی بیماری ها ، امنیت زیستی و واکسیناسیون را در جهت کنترل و پیشگیری بیماری ها بکار برده است اما با محصور کردن پرندگان در یک مکان خطر انتقال بیماری ها را افزایش داده است.آنتی بیوتیک ها نیز سهم مهمی در برنامه های پیشگیری دارند.
با توجه به در معرض قرار گرفتن پرندگان به عوامل عفونی کشنده آیا می توان بدون استفاده از آنتی بیوتیک همچنان یک منبع پروتئینی ارزان قیمت داشته باشیم؟
ابزارهای متفاوتی که بتواند استفاده از آنتی بیوتیک را کاهش دهد در دست بررسی است اما هنوز به مرحله تجاری نرسیده است.
مقاومت آنتی بیوتیکی مسئله جدی دیگری است که با محدود کردن و استفاده بهتر از آنتی بیوتیک ها و آگاهی از فارماکوکنتیک داروها رفع خواهد شد.
مقدمه:
از سال ها قبل صنعت طیور نقش مهمی در تامین نیازهای تغذیه ای بشر داشته است.سال ها قبل تولید جوجه 25/2 کیلو گرم 90 روز زمان می برد، درحالیکه از سال 1999 این زمان به 41 روز کاهش یافته است.این تغییرات مستلزم اصلاح ژنتیک ، تغذیه بهتر و روش های مدیریتی کنترل بیماری ها می باشد.
صنعتی شدن پرورش طیور ، رشد مناسب ، کاهش ضریب تبدیل غذایی و کاهش فضای پرورش را به دنبال داشته است اما همین مسئله می تواند سبب انتقال سریع بیماری ها گردد.با توجه به این مسئله و این که بسیاری از عوامل عفونی در منطقه اندمیک هستند، پیشگیری به خصوص درسنین پایین تر الزامی است.
ضد کوکسیدیوزها که به جیره طیور اضافه می شود در جلوگیری از کوکسیدیوز موثر است.همچنین جهت پیشگیری از سایر عوامل عفونی مثل انتریت نکروتیک ار آنتی بیوتیک استفاده می شود.در آزمایشی جوجه ها ی گوشتی سه روزه علیه کوکسیدیوز واکسینه شدند و در طول دوره پرورش با یک جیره بدون دارو تغذیه شدند.در جوجه هایی که دارو دریافت نکرده بودند در 10 روزگی مرگ و میر به علت انتریت نکروتیک افزایش یافت.با تجویز پنی سیلین مرگ و میر کاهش یافت.در کل میزان مرگ و میر8/11 درصد بود در حالیکه در یک دوره ی 6 هفته ای انتظار 5/1-2 درصد تلفات را داریم.بنابراین با افزایش موارد انتریت نکروتیک استفاده از آنتی بیوتیک های داخل آب ضرورت می یابد.
استفاده از آنتی بیوتیک جهت پیشگیری دوز درمانی داروها را افزایش می دهد بنابراین در هنگام بیماری استفاده از دوزهای بالای آنتی بیوتیک منجر به کاهش کیفیت گوشت و ضررهای اقتصادی می شود.
راه های کاهش بیماری در پرندگان:
الف) ریشه کنی:
بیماری هایی که انتقال عمودی دارند باید ریشه کنی شوند.در حال حاضر برنامه ریشه کنی برای سالمونلا گالیناروم(s.gallinarum)، پلوروم(s.pullorum)، مایکوپلاسما گالیسپتیکوم (m.gallisepticum)و سینوویه(m.synovia) و ملاگریدیس (m.meleagridis) در نظر گرفته شده است.M.synovia بندرت در گله های تخم گذار مطرح است.گله هایی که از لحاظ این نوع سالمونلاها مثبت هستند باید حذف شوند و چون این برنامه از سال 1997 اجرا می شود هیچ مورد انسانی ناشی از آلودگی تخم مرغ به سالمونلا انتریت وجود ندارد.
ب) پیشگیری:
روش های مختلفی برای پیشگیری از بیماری ها و جود دارد از جمله کاهش بار میکروبی محیط پرورش.برای این منظور از سیستم all in_all out استفاده می کنند.یعنی پرندگان همسن در یک مکان نگهداری می شوند و در یک زمان هم برای کشتار از سالن خارج می شوند.بعد از خالی شدن سالن وسایل شسته و ضدعفونی می شوند.تعویض آبخوری و دانخوری ها ، امنیت زیستی(بیوسکوریتی) و مکانیزه کردن سیستم های تهویه و بستر مناسب می تواند در کاهش بار میکروبی سالن موثر باشد.
ج) واکسیناسیون:
آنتی بادی های مادری تنها تا 2 هفته می تواند جوجه ها را در مقابل بیماری ها محافظت کند. بیماری های ویروسی با واکسیناسیون قابل پیشگیری است.به عنوان مثال جوجه های تخم گذار در هچری علیه مارک واکسینه می شوند .همچنین علیه کوکسیدوز واکسن وجود دارد که ایمنی بالایی ایجاد می کند.با این حال در برخی بیماری ها مانند برونشیت به دلیل پدیده نوترکیبی و ایجاد سروتیپ های جدید ، واکسن راه موثری در جهت پیشگیری از بیماری نمی باشد و واکسن تنها می تواند از تلفات بالا جلوگیری کند.
د) آنتی بیوتیک:
آنتی بیوتیک در صنعت طیوربیشتر جهت پیشگیری استفاده می شود.بسیاری از جوجه ها در 18 روزگی جنینی یک دوز آنتی بیوتیک تزریقی مان ceftiofur و جنتامایسین دریافت میکنند.عامل مهم عفونت بند ناف رطوبت در طی ساعت های ائلیه پس از هچ می باشد.زمانی که بند ناف بدرستی بسته نشود و بدنبال آن با یک سطح آلوده در تمکاس قرار گیرد عفونت بند ناف شکل می گیرد. بنابراین جوجه های یکروزه جهت جلوگیری از عفونت بند ناف یک دوز آنتی بیوتیک دریافت می کنند.
در طی دوره رشد ضدکوکسیدیوز به جیره اضافه می شود که علاوه بر پیشگیری از کوکسیدیوز مشوق رشد نیز می باشد.آنتی بیوتیک virginamycin نیز مشوق رشد می باشد که در برخی مرغداری ها استفاده می شود.جهت جلوگیری از انتریت نکروتیک نیز از آنتی بیوتیک استفاده می شود.
زمانی که در سالن شروع بیماری را با علایم گوارشی و تنفسی می بینیم بدون توجه به عامل از آنتی بیوتیک از طریق آب یا غذا استفاده می کنیم.از طرفی دوز دارویی بر حسب آب مصرفی و یا خوراک روزانه کل گله محاسبه می شود، بنابراین کل گله آنتی بیوتیک دریافت می کنند.در سیتم های ریلی و nipple به ندرت پس از درمان شستشو صورت می گیرد در این صورت بعد از دوره درمانی مقداری آنتی بیوتیک از طریق آبخوری ها به جوجه ها می رسد.دوز موثر دارو توسط هر شرکت تععین می شود که برای رسیدن به درمان باید چندین روز درمان ادامه یابد.اما رسیدن به غلظت ممانعت کننده(MCI) در درمانها ی گروهی مانند دادن دارو با آب یا غذا مشکل است.
از طرفی اطلاعات راجع به فارماکوکنتیک داروها کم است،اینکه با چه دوزی، چه موقع و تا چه زمانی به دوز موثر دارو در خون می رسیم هنوز مورد بحث است.برای مثال آیا می توان با دوز بالا اما در یک دوره کوتاه به دوز موثر آنتی بیوتیک در خون برسیم؟
راه های کاهش مصرف آنتی بیوتیک:
1) یکی از راه های کاهش مصرف آنتی بیوتیک کاهش بار میکروبی در محیط پرورش می باشد.این عمل با مواد شیمیایی و پروبیوتیک ها صورت می گیرد.
در سالهای اخیر جهت کاهش باکتری های E.coli و سالمونلا در آب از مواد شیمیایی کاهش دهنده PH استفاده می کنند.متاسفانه این محصولات گران قیمت و کوتاه اثر می باشند.
استفاده از حذف رقابتی یک راه جانبی جهت کاهش استفاده ار آنتی بیوتیک ها محسوب می شود.استفاده از میکروفیلر غیر بیماریزای دستگاه گوارش (پروبیوتیک) می تواند از تکثیر عوامل پاتوژن جلوگیری کتد.
2) راه دیگر استفاده از واکسن داخل آب است که بداخل آب اسپری می شود و با عوامل پاتوژن رقابت می کند.
3) راه دیگر که هنوز در حال بررسی است، مکمل های غذایی مثل آنزیم ها، اسیدهای ارگانیک و اولیگوساکاریدهای غیر قابل هضم می باشد.برای مثال اولیگوساکاریدهای خوراکی کبد را جهت ترشح پروتئین متصل به مانوز تحریک می کند که به عوامل پاتوژن متصل می شود و سیستم ایمنی را تحریک می کند.اولیگوساکاریدها باید در یک دوز مناسب و به صورت پیوسته در جیره وجود داشته باشند اما این برنامه هنوز مطمئن نیست و هزینه های زیادی در بر دارد.
4) راه دیگر، شناسایی نقاط بحرانی انتقال عوامل بیماریزا می باشد.این عوامل می تواند از طریق کشتارگاه، هچری، انبار غلات و آب و غذا منتقل شود.بنابراین سلامت این محیط ها می تواند در کاهش بار میکروبی و در نتیجه کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها موثر باشد.
نتیجه:
استفاده از آنتی بیوتیک می تواند سبب مقاومت آنتی بیوتیکی در انسان ها هم شود.اگرچه انتقال مقاومت از باکتری های حیوانی به انسان کم است اما نمی توان از این مسئله براحتی گذشت.استفاده از آنتی بیوتیک در بیماری های ویروسی نا به جا است بنابراین اگر بتوان با امنیت زیستی از کمپله شدن عوامل ویروسی جلوگیری کرد، دیگر احتیاجی به استفاده از آنتی بیوتیک نخواهیم داشت.همچنین با تهیه پروفایل شیمیایی در آخر دوره پرورش می توان به عوامل خطر ساز محیط پی برد و اقدامات مدیریتی و واکسیناسیون را بر اساس آن ها تنظیم کرد.اینکه از کدام سویه ی واکسن و در چه سنی واکسیناسیون صورت گیرد بر اساس این برنامه ها تنظیم می گردد.این برنامه خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد و به صورت غیر مستقیم می تواند مصرف آنتی بیوتیک در صنعت طیور را کاهش دهد.بیوسکوریتی یا امنیت زیستی مهم ترین عامل در کاهش بروز بیماری ها و در نتیجه کاهش مصرف آنتی بیوتیک می باشد.
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
تکنيکهاي توليد نهال سالم (قسمت اول )

مهمترین مسئله در احیاء و جنگلکاری کاشتن نهال می باشد . برای رسیدن به هدفهای پیش بینی شده در تولید و کاشت نهال و بیشترین اهمیت را کیفیت بذری که کاشته می شود و عوامل کاشت به عهده دارند .

1_ مقدمه:
مهمترین مسئله در احیاء و جنگلکاری کاشتن نهال می باشد . برای رسیدن به هدفهای پیش بینی شده در تولید و کاشت نهال و بیشترین اهمیت را کیفیت بذری که کاشته می شود و عوامل کاشت به عهده دارند .
 اساسی ترین کار درشروع جنگلکاری در تولید و استقرار نهال خواهد بود  و با توجه به اینکه جنگلکاری پر هزینه و بسیار پر زحمت می باشد لذا باید نهال مناسب که از بذر مناسبی تولید شده باشد به عرصه کاشت منتقل شود . برای تشریح اهمیت موضوع ضرورت تولید بذر مناسب  و عواملی را که در کاشت نهال دخالت دارند مختصراً توضیح می دهیم.
امروزه نسبت حجم ریشه به سابقه به عنوان شاخص برای تعیین کیفیت نهال به کار می رود علاوه بر این عوامل دیگری مانند قطریقه و سیستم ریشه ای مطلوب مورد نظر می باشد و درتعیین نسبت زنده مانی نهال موثر خواهد بود . هنگامی این شرایط فراهم خواهد شد که تکنیکهای مختلف مانند هرس ریشه ، باز کاشت کردن ، آبیاری کردن ، کود دادن و سایر عوامل دیگر به موقع انجام شود .
بخصوص داشتن اطلاعاتی در مورد مبداء بذر خصوصیات ژنتیکی بذر و نهال ضروری است .
اگر تولید نهال ونهال کاری بدون آگاهی از مبداء از مبداء و ژنتیک بذرانجام شود امکان دارد که این نهال کاری در قدمهای اولیه مستقر شود ولی این عمل موقتی بوده و ممکن است بعداً با شکست روبرو شود . بهر حال مبداء و ژنتیک بذر باید روشن و مشخص باشد و مهمترین عامل استقرار بعدی نهال و درصد زنده مانی نهالکاری کاشته شده خواهد بود .
در این مقاله تحت این شرایط و اصول اساسی در مورد تکنیک های تولید نهال در نهالستان اطلاعاتی دراختیار خوانندگان قرار خواهد گرفت .
   
2- تکنیکهای کاشت :
1-2- انتخاب محوطه بذرکاری :
بسترهای کاشت وبازکاشت در واقع بسترهایی هستند که نهالستان به منظور بذرکاری و انتقال   نونهال ها آمده می شوند برای کاشت گونه ای حساس محل کاشت در قسمتهای محافظت شده تغییرات جوی درنهالستان انتخاب می شود . به طوریکه نور خورشید صبح به آن نتابد و قسمت خواص فیزیکی باعث افزایش مواد غذایی خواهد شد . برای خاکهای شنی درصد مواد آلی مناسب    2 % و برای خاکهای سنگین 3% توصیه می شود .
درصورتیکه درصد مواد آلی کمتر از مقادیر ذکرشده باشد خواص فیزیکی و ساختمان خاک نامناسب بوده و مواد غذایی آن کم می باشد . البته متقابلاً درصورت زیاد بودن درصد مواد آلی نسبت ازت به کربن بهم خورده و این نسبت بالاتر از نسبتی خواهد بود که مناسب فعالیت میکروارگانیسم های خاک میباشد . دراین صورت فعالیت آنها افزایش پیدا کرده و ازت زایدی آزاد شده و باعث کاهش فسفر درخاک می شود . بهمین دلیل باید تجزیه خاک قبل از اضافه کردن مواد به خاک انجام شود ومقدار عناصری که به خاک باید اضافه نمود بر اساس گونه ای که تحت کشت خواهد شد تعیین  شود .
 
2-2- آماده کردن بستر کاشت :
بذر پاشی و جوانه زدن بذر موقعی آسان خواهد بود . که بستر بذر کاملاً تسطیح شده و از شنهای درشت و باقیمانده گیاهان و کلوخه های سخت پاک شده باشد . بستر بذر یا وسیله کارگر آماده میشود و یا با استفاده ازماشین آلات مخصوص مهیا می شود . سطح بستر بذر میبایست کاملاً صاف بوده و امتداد آن در یک خط مستقسم باشد ، رعایت این مساله برای انحام عملیات مکانیزه کاملاً ضرورت دارد . معمولاً عرض 20/1 مترو فاصله بین بستر های بذر یا راهرو 40 سانتیمتر در نظر گرفته می شود . طول بستر های بذر تابع طول قطعه می باشد .
اختلاف ارتفاع بستر بذر یا راهروها در شرایط معمولی 10 سانتیمتر و درشرایطی که مساله زهکشی خاک مطرح باشد 25- 30 سانتیمتر در نظر گرفته می شود . شیب طولی بسترهای بذر نباید بیشتر از 3 درصد باشد .
شرایط زهکشی در سطح خاک و عمق خاک ، فرسایش و برآورد اقتصادی در سیستم آبیاری نکات مهمی هستند که در طراحی روشهای آبیاری در  بسترهای بذر میبایست در نظر گرفته شود .
در شرایط زهکشی نامناسب بسترهای بذر در امتداد شیب استقرار پیدا میکنند و در شرایطی که خطر فرسایش به وسیله جریانهای سطحی و بارش وجود دارد  بسترهای بذر در امتداد خطوط کشوری احداث خواهد شد . موقعیکه شرایط زهکشی و سایر شرایط مناسب باشد بسترهای بذر باید عمود بر جهت باد قرار گیرند .
 
3-2- ضد عفونی کردن بستر بذر :
گاهی ضرورت دارد که بستر های بذر علیه آفات  و بیماریهای مختلف و علف های هرز بذرکاری شده از سرمای بهاره و یخ زدگی سطح خاک درامان باشد . قسمتهایی از نهالستان که ذکر شده برای کاشت و بازکاشت سوزنی برگان مناسب است و کلاً باید به این نکته توجه داشت :
در اراضی زیر کشت سال قبل کاشت بذر مناسب نیست و قطعاتی که به صورت آیش زیر کود سبز قرار داشته است مناسب تر می باشد . خاکهای ماسه ای لومی مناسبترین قطعه نهالستان برای بذرکاری است و درصورتیکه چنین قطعه ای در دسترس نبود می توان با اضافه کردن ماسه و کمپوست و پیت نسبت به اصلاح خاک اقدام نمود مساله حاصلخیزی در انتخاب قطعه مهمترین مساله میباشد و لی در خاکهای بسیار حاصلخیز نیز نهالها رشد قدی کرده و ریشه ها توسعه مطلوب را پیدا نمیکنند و این ریشه ها قادر به تغذیه نهال درمرحله استقرار در زمین اصلی نخواهند بود . یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت شود زهکشی خوب خاک بستر کاشت میباشد زیرا درصورت ضعیف بودن زهکشی ریشه ها خواهند پوسید . بادگیر نبودن قسمتهای انتخاب شده نیز یکی از عوامل موثر خواهد . به هر حال در صورتیکه قطعه دیگری وجود ندارد باید به وسیله بادشکن های مصنوعی یا بادشکن سبز محافظت شود .
 
4-2- آماده کردن خاک برای کاشت :
قطعات انتخاب شده برای آماده سازی بستر کاشت میبایست به خوبی شخم خورده و به وسیله روتیواتورودیسک کلوخ ها خورد شده و خاک زیرین نیز شکسته شده و تسطیح شود . این عمل جند بار قبل از کاشت باید انجام شود . برای رسیدن به این هدف قطعات مورد نظر اگر برای کشف پائیزه آماده میشوند در مرداد ماه و اگر برای کشت بهاره آماده میشوند در پائیز عملیات مربوطه انجام شده در صورتیکه در قطعات مربوطه کود سبز کشت شده باشد در بهار پس از گل دادن باید برگردانده شده و 2 تا 3 بار شخم بفاصله 2 ماه و حداقل سه نوبت این کار انجام شود .
برای کشت سوزنی برگها خاکهای سندی لوم یالومی سند مناسبترین بسترهای کاشت هستند .
نسبت سیلت و خاک رس در نهالستانها 25-10% برای سوزنی برگها و 35% برای پهن برگها توصیه میشود . خاکهای سنگین تغذیه را کاهش داده و جلوی توسعه خوب نهال را میگیرد ، برای استفاده از چنین خاکهائی ماسه و مواد مختلف آلی میبایستی بمصرف برسد.
بهمین منظور برای تغییر بافت خاک با اضافه کردن ماسه و مواد آلی و شخم و مخلوط کردن یکنواخت آن تا عمق 30 سانتیمتر عملیات انجام شود . مواد آلی که به مصرف خواهند رسید عبارت خواهد بود تا عمق 30 سانتیمتر عملیات انجام شود . مواد آلی که به مصرف خواهند رسید عبارت خواهد بود از کود کمپوست ف خاک پیت ، کود حیوانی و کود سبز . این مواد ضمن بهبود نماتورها ضد عفونی شوند . برای گرفتن نتیجه بهتری از عملیات ضد عفونی کردن ، بذر کاری معمولاً پس از هوادهی خاک به معمل میآید . کلیه عملیات آماده سازی بستر بذر میبایست قبل از ضد عفونی کردن انجام شود . در بازار چند نوع ضد عفونی کننده شیمیائدی وجود دارد که همه آنها اثر مشابه دارند ، نام بعضی از آنها بشرح زیر است :
الف – CP- chorapicrin
ب – DKTT- molhyl isoihlocynatc
ج – MBR- methyl bromide
 
5-2- نگهداری بذر :
پس از جمع آوری بذور تحویل شده به نهالستان ها امکان استفاده یک باره از آنها در نهالستان وجود ندارد . در این صورت اضطراراً بذور باید در ظروف در بسته در حرارت 4 درجه سانتیگراد نگهداری نمود . در صورتی که بخواهیم مدت طولانی تری بذر را نگهداری کنیم رطوبت نسبی 7-10% و در 15 درجه سانتیگراد به مدت 4 تا 5 سال قابل نگهداری هستند .
بذور جنگلی که دارای پوشش سخت هستند ماننند کاج بادامی ، پیسه آ و لاریکس را میتوان حداقل بمدت 5 سال با رطوبت 8% در ظروف دربسته در حرارت 4 درجه سانتیگراد نگهداری نمود . در صورتی که بخواهیم مدت طولانی تری بذر را نگهداری کنیم رطوبت باید کمتر از 6% باشد .
بذور درختان افرا ، زبان گنجشک ، نمدار ، توسکا و ممرز ، آکاسیاونارون در شرایط طبیعی تا یکسال قابل نگهداری و ذخیره هستند ، برای نگهداری برای مدت طولانی تر ظروف دربسته با رطوبت      7- 20% و حرارت 4 درجه سانتیگراد بذر را نگهداری مینمایند .
بذر خیلی از درختان و بوته ها در هفته های اول یا ماههای اول قادر به جوانه زدن نیستند و حتی اگر شرایط اپتیمم را برای جوانه زدن فراهم کنیم جوانه نخواهند زد . دو دلیل برای اینکار وجود دارد، اولین دلیل پوشش سخت بذر میباشد که به عامل خارجی موسوم است و دومین دلیل که عامل داخلی یا فیزیولژیکی میباشد ممکن است به چنین یا آندوسپرم دانه مربوط باشد.
الف – موقعیکه پوسته بذر سخت باشد هوا واکسیژن قادر به رسیدن به چنین نیستند و چنین قادر به آمدن از پوسته بذر نیست . برای رفع این اشکال ممکن است بذر استراتیفیه نمود و یا بمدت معینی بذر را در آب جوش قرار دارد یا در اسید سولفوریک قرار داده و نهایتا، از روشهای مختلف خراش بذر استفاده نمود . برای از بین بردن عامل جلوگیری کننده از جوانه زدن 12 تا 24 ساعت بذر را در آب جوشیده نگاه میدارند ، این روش برای اقاقیا سیاه بکار میرود .
ب ) در خیلی از گونه های درختی عدم جوانه زدن بعلت عدم رشد کافی چنین یا دوره خواب و استراحتی باشد که چنین به آن نیاز دارد . مخصوصاً در پهن برگها علت جوانه زدن سخت بذر بهمین دلیل میباشد . چنین گونه هائی عبارتند از : بلوط ، زبان گنجشک ، ممرز ، افرا و غیره . برای جوانه زنی مطلوب بذرها باید ا ستراتیفیه شوند .
در بعضی گونه ها اندوسپرم سخت بوده و مخصوصاً در شرایطی قرار دارد که قادر به تغذیه چنین نیستند نمدارو ممرز گونه هائی هستند که جزو این گروهند . برای شکستن عواملی که مانع جوانه زدن این گونه بذرها هستند با روش سرما دادن استراتیفیه نمود .
 
6-2- پوشش دادن پوسته بذر و ضد عفونی کردن قبل از کاشت :
در بسیار از بذرهای سوزنی برگ بمنظور جلوگیری از خسارت پرونده ها و جوندگان وسایر حیوانات بدر را آلوده میسازند . سم تیرام و دورزیان دو نوع از این سموم هستند که مورد استفاده قرار بهت کشتن حشرات مضرو پرندگان و پستانداران کوچک میباشند . در ترکیه از تیرام که به آن پومارسول فورت اضافه شده است استفاده میشود .  به این منظور 800 گرم از پومارسول فورت با 42 گرم پودر آلومینیوم و 1 لیتر آب با 15 کیلوگرم بذر آماده  میشوند و بعداً به این مخلوط 5/7 گرم سم آلدرین اضافه میشود که علیه کرم سفید ریشه موثر است.
 
7-2- بذر کاری
به دو روش زیر در نهالستانها بذر کاری انجام میشود :
الف – بذر کاری به صورت درهم
ب – بذر کاری ردیفی
در روش اول بذر ها بصورت درهم روی بستر پاشیده میشوند ولی در سیستم بذر کاری ردیفی بذر در ردیف های آماده شده کاشته میشوند . در بذر کاری درهم در همه سطح بستر بذر نهال دیده میشود ولی در بذر کاری ردیفی نهال فقط در ردیفها میروید . انتخاب یک یاز دو روش ذکر شده تابع محل نهالستانها و هدفهای تولید و نوع گیاه و ظرفیت تولید نهالستان بستگی دارد .
در کشت درهم بیشترین تعداد نهال از هر متر مربع تولید خواهد شد . رشد نهال بیشتر و وزن نهال تولیدی بیشتر از روش ردیفی خواهد بود . همینطور تعداد جوانه های توسعه یافته و رشد کرده در این سیستم میباشد. سیستم ریشه در این سیستم توسعه یافته تر از تولید نهال بصورت خطی میباشد.
مهمترین مسئله در این روش مشکل مبارزه با علف هرز و نگهداری و مراقبت و جلوگیری از بادگردگی زمین در اثر سرما و یخبندان میباشد .
در روش کشت خطی مبارزه با علف هرز ، سله شکنی ، نهال کنی و شمارش نهال بسیار ساده تر از روش در هم میباشد . در این شرایط بذرها روی خطوط کاشت خیلی راحت تر پوشش بذر را پس از جوانه زنی بازکده و رشدمی نمایند . تعداد نهال و اندازه نهال در این روش کمتر و کوتاه تر از روش قبلی است .
معمولاً تعداد ردیفها را در پهن برگها 5 ردیف و در سوزنی برگها 7 ردیف در بستر های بذر در نظر گرفته میشود ( در نهالستانهای سازمان جنگلها و مراتع کشور سوزنی برگها در 5 ردیف و پهن برگها در 4 ردیف کشت میشوند ) . در سوزنی برگها فاصله ردیفها 17-15 سانتیمتر و برای پهن برگها  24-20 سانتیمتر در نظر گرفته میشود . خطوط کاشت باغلطک کاشت روی بستر کاشت مشخص میشوند . خطوط کاشت باید مستقیم و هم عمق باشند بذرها بوسیله کارگر یا بذر پاش پاشیده میشود . میزان بذر مشخص و مساوی در هر ردیف باید کاشته شود پس از بذر کاری بذر ها باید به وسیله مود مختلف پوشش داده شود . هدف اصلی ایجاد رطوبت کافی برای جوانه زدن بذر و جلوگیری از خطرات سرما و گرمای ناگهانی و حفظ بذر در مقابل طدمه پرندگان و حیوانات ، فرسایش و باد میبادشد . موادر که برای پوشش بذر استفاده میشود میتواند از ماسه رودخانه ای ، خاک پیت ، خاک اره یا سیلت استفاده شود . بسته به بافت خاک مخلوطی از مواد ذکر شده نیز قابل مصرف است پس از مرحله پوشش بذر ، پوشش پخش شده توسط غلطک دیگری کوبیده میشود. پس از این مرحله با آبیاری مرحله بذر کاری خاتمه مییابد .
 
8-2- عمق کاشت
عمق کاشت بر حسب ضخامت اپتیمم پوشش بذر متفاوت است ، عمق کاشت در صوت بزرگی بذر قابل افزایش است . در بذور کوچک فقط اقاقیا را میتوان عمق تر کاشت . بذر بلوط شاه بلوط ، فندق ، گردو و درمقایسه با بذر پیسه آ و انواع کاج ها ، آبیس و گونه های مختلف سدروس میتوان عمق تر کاشت . بعضی اوقات جنس پوشش بذر در عمق کاشت موثر است .
در صورتی که پوشش بذر نرم و سنگین در اختیار داشته باشیم میتوان بذر را عمیقتر در این سیستم گسترده میباشد. سیستم ریشه در این سیستم توسعه یافته تر از تولید نهال بصورت خطی میباشد .
مهمترین مسئله در این روش مشکل مبارزه با علف هرز و نگهداری و مراقبت و جلوگیری از بادگردگی زمین در اثر سرما و یخبندان میباشد. در روش کشت خطی  مبارزه با علف هرز ، سله شکنی ، نهال کنی و شمارش نهال بسیار ساده تر از روش درهم میباشد. در ایین شرایط بذرها روی خطوط کاشت خیلی راحت تر پوشش بذر را پس از جوانه زنی باز کده و رشد مینمایند . تعداد نهال و اندازه نهال در این روش کمتر و کوناه تر از روش قبلی است.
معمولاً تعداد ردیفها را در پهن برگها 5 ردیف و در سوزنی برگها 7 ردیف در بسترهای بذر در نظر گرفته میشود ( در نهالستانهای سازمان جنگلها و مراتع کشور سوزنی برگها در 5 ردیف و پهن برگها در 4 ردیف کشت میشوند ). در سوزنی برگها فاصله ردیفها 17-15 سانتیمتر و برای پهن برگها 24-20 سانتیمتر در نظر گرفته میشود . خطوط کاشت با غلطک کاشت روی بیتر کاشت مشخص میشوند . خطوط کاشت باید مستقیم و هم عمق باشند، بذرها بوسیله کارگر یا بذر پاش پاشیده میشود . میزان بذر مشخص و مساوی در هر ردیف باید کاشته شود پس از بذر کاری بذرها باید به وسیله مواد مختلف پوشش داده شود. هدف اصلی ایجاد رطوبت کافی برای جوانه زدن بذر و جلوگیری از خطرات سرما و گرمای ناگهانی و حفظ بذر در مقابل صدمه پرندگان و حیوانات، فرسایش و باد میباشد . موادر که برای پوشش بذر استفاده میشود میتواند از ماسه رودخانه ای، خاک جنگلی، خاک پیت، خاک اره یا سیلت استفاده شود . بسته به بافت خاک مخلوطی از مواد ذکر شده نیز قابل مصرف است . پس از مرحله پوشش بذر پوشش پخش ده توسط غلطک دیگری کوبیده میشود . پس از این مرحله با آبیاری مرحله بذر کاری خاتمه مییابد .
   
8-2- عمق کاشت
عمق کاشت بر حسب ضخاخت اپتیمم پوشش بذر متفاوت است، عمق کاشت در صورت بزرگی بذر قابل افزایش است. در بذور کوچک فقط اقاقیا را میتوان عمیق تر کاشت. بذر بلوط شاه بلوط ، فندق، گردو در مقایسه با بذر پیسه آ و انواع کاج ها، آبیس و گونه های مختلف سدروس میتوان عمیق تر کاشت . بعضی اوقات جنس پوشش بذر در عمق کاشت موثر است .
در صورتی که پوشش بذر نرم و سنگین در اختیار داشته باشیم میتوان بذر را عمیقتر کاشت باید این نکته را در نظر داشت که رعایت عمیق کاشت در میزان نهال تولیدی بینهایت موثر میباشد . در صورتی که در اثر رعایت نکردن عمق کاشت نهالی تولید نشود جای تعجب نخواهد بود .
در بذر کاری بذرها نبایدعمیق تر از بلندترین طول بذر کاشته شوند
این نکته رل بزرگی در تولید بیشتر نهال بعهده دارد. البته در همه موارد این شعار حاکم نیست .
عمق کاشت بعضی از گونه ها بشرح زیر میباشد :
گونه                                                                                  عمق کاشت
نارون، توسکا، چنار، صنوبر، توس                                             5/1-2 میلیمتر
کاج جنگلی، پیسه آ، دوگلاس، کاج حلب                                    15-5 میلیمتر
کاج بروسیا، آبیس، سدروس، کاج         نیگرا                             15-10 میلیمتر
کاج بادامی                                                                        15-20 میلیمتر
بلوط، شاه بلوط                                                                       35 میلیمتر
راش                                                                                     30 میلیمتر
نمدار، افرا، ممرز                                                                      15 میلیمتر
زبان گنجشک                                                                         30 میلیمتر
اقاقیا، شاه بلوط هندی                                                            40 میلیمتر
   
9-2- زبان بذرکاری:
عملاً همه بذرها در هر فصل از سال قابل کاشت هستند ولی به موجب فصل بذرکاری کشت را بهاره یا پائیزه می نامند که اصطلاحاً کشت تابستانه یا پائیزه و کشت زود بهاره یا کشت دیر بهاره گفته میشود . پس از رشد بذر و رسیدن آن طبیعی ترین روش کاشت آن در همان زمان است ولی عملاً همیشه این روش ممکن نیست بخصوص گونه هائی که بذر آن ها در زمستان میشود .
بذرها پس از جمع آوری استراتیفیه شده برای نارون و در مورد توس کاشت بذر باید پس از رشد بذر انجام شود. برای نارون در اواسط اردیبهشت و توس در اواخر خرداد میباشد. گونه هائی که بذر آنها در پائیز میرسد و روی خاک می افتد بذر کاری باید در پائیز انجام شود از جمله سدروس، آبیس البته بعضی از آنها به سختی جوانه می زنند مانند دوگلاس ، نمدار و راش .
پس از جمع آوری بذر در پائیز بذر هایئی مانند بلوط و گردو و برگ نو و شاه بلوط و افرادی شبه چناری در پائیز کاشته میشوند در کشت پائیزه باید از بذرکاری در خاکهای سنگین و مرطوب اجتناب نمود .
در غیر اینصورت بستر بذر در اثر یخبندان ناگهانی صدمه دیده و توسط حیوانات نیز صدمه خواهد خورد.
در بعضی نهالستان ها درترکیه معمولاً زمان اصلی کاشت در فروردین میباشد . البته کشت در این تاریخ بستگی به امکانات و شرایط آب و هوائی دارد. کشت زود بهاره مخصوص بذور سوزنی برگها که نیاز به طول دوره رویش طولانی تری دارد میباشد.
 
10-2- تراکم بذر :
تراکم بذر مهمترین مسئله در بدست آوردن ماگزیمم نهال در واحد سطح میباشد . بهمین دلیل تعیین میزان بذری که کاشته میشود از اهمیت خاص برخوردار است .
در بذرکاری تراکم نهالیها باریک با رشد کم و با توسعه کم ریشه ها همراه میباشد که در نتیجه نهال در شرایط خشک منحل زنده ماندن را نخواهد درشت در ضمن در این روش خطر دمپینگ آف با لامیرود.
بین تراکم بذر و وزن نهال تولیدی در واحد سطح نسبت مستقیم و اختلاف معنی دار وجود دارد . در کشت تراکم وزن نهالها کمتر از بذرکاری تنک میباشد . در کشت تراکم تعداد نهالهای قابل کاشت و قابل کاشت کاهش پیدا میکند . البته علاوه بر معایب بالا در بذرکاری تراکم مقداری از بذر ها نز از دست میرود ، بذوری که به زحمت تهیه شده و قیمت بالائی برای آن پرداخت میشود . البته همانطور که بذرکاری تراکم هزینه تنک کردن را افزایش میدهد بذرکاری تنک هم زمین نهالستان را هدر داده و باعث کاهش محصول میشود . کوتاهی  کردن در رعایت میزان بذر باعث مسئولیت خواهد شد.
مقدار بذری که در هر متر مربع باید کاشته شود بر اساس گونه و روش کاشت ( خطی یا سراسری ) و انرژی جوانه زدن بذر متغیر میباشد .
همچنین در کشت خطی عرض خطوط و تعداد خطوط در میزان بذر موثر خواهد بود . بنابراین مشخص کردن بذر یکنواخت مقدور نیست . میزان مصرف بذر در هر متر مربع بر اساس برنامه کاشت در هر سال مشخص میشود برای داشتن ایده دو فرمول و روش پیشنهاد میشود.
 
 
الف) استفاده از فرمول
 
این فرمول برای کشت سرتاسری در نظر گرفته شده است :
p  بذر لازم در هر متر مربع به کیلوگرم
A سطح بذر کاری بر حسب متر مربع
D تعداد نهال مورد انتظار از هر متر مربع
G قوه نامیه بر حسب درصد
S تعداد بذر در هر کیلوگرم
Y درصد نهال قابل انتظار از هر کیلوگرم بذر
T خلوص بذر برحسب درصد
 
 
ب) استفاده از فرمول
برای اندازه گیری بذر مصرفی در هر متر طول بستر در نظر گرفته شده است :
N میزان بذر مورد نیاز جهت کشت در هر متر طول بر حسب کیلوگرم
D تعداد نهال مورد انتظار در هر متر طول
G درصد جوانه زدن
Y درصد نهال قابل انتظار از هر کیلوگرم بذر
   
11-2- بازکاشت :
انتقال و کاشت نونهال را که در مکان اولیه رشد کافی نکرده و مقداری از رشد خود را کرده است در مکان دیگری غیر از مکان اولیه بازکاشت گویند. برای کاشت نهال در عرصه های مورد نظر در شرایط مختلف نیازمند نهال با ریشه های قوی میباشیم معمولاً چنین نهال هائی در بستر های کاشت بعمل نمی آیند ، زیرا با توجه به تراکم نهال در بستر کاشت ریشه توسعه و رشد کافی نمی نماید . نهال زمانی چنین رشدی خواهد داشت که فضای بیشتر و مواد غذائی بیشتر و خاک وسیعتری در اختیار داشته باشد.
مسلماً کاشت نهالهای بازکاشتی قوی در عرصه ها جنگلکاری برای مبارزه با علفهای هرز با قدرت رشد زیاد از مهمترین و ضروری ترین برنامه هاست .
در ترکیه سن کاشت معمولاً یکسال برای سوزنی برگهای سریع الرشد و 1تا 2 سال برای پهن برگها میباشد. در بستر های بازکاشت ممکن است که سوزنی برگها 1 تا 5  سال معطل شوند و پهن برگها 1 تا 2 سال باقی بمانند.
دوباره بازکاشت کردن در مورد گونه های Aescolos و چنار نتیجه بهتری دارد . معمولاً بازکاشت بهاره در تابستان انجام میشود . برای بازکاشت سوزنی برگها بهترین فصل قبل از شروع رشد بهاره و برای پهن برگها پائیز میباشد . برای نتیجه گیری بهتر از بازکاشت این عمل در ساعات ابری و گرفته روز یا صبح زود یا آخر وقت بعد از ظهر در ساعات خنک تر روز انجام شده آماده کردن بستر باز کاشت مشابه بستر کاشت میباشد فقط خاک بستر بازکاشت باید سبک تر از بستر کاشت باشد .
فاصله نونهال ها در بازکاشت برای سوزنی برگها و پهن برگها متفاوت است،فاصله بر اساس سن نو نهال و ماشین آلات مورد استفاده متفاوت خواهد بود .
برای نو نهالهای سوزنی برگ 1و 2 ساله فاصله بین ردیف ها 20-5/22 سانتیمتر و برای پهن برگها 40-20 سانتیمتر در نظر گرفته میشود . فاصله بین نونهال ها روی ردیف ها برای سوزنی برگها 5/12-5/7 سانتیمتر و برای پهن برگها 40-10 سانتیمتر مناسب است . اگر مدت زمان توقف نهال در بستر بازکاشت بیش از دو سال باشد عرض و فضای مورد نیاز هر نونهال باید اضافه شود . بازکاشت با ماشین یا کارگر انجام میشود .

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
آموزش پرورش خيار گلخانه اي (درختي)

خیار گیاهی است از گیاهان گلدار، از رده دولپه ای ها، از گیاهان یکساله جالیزی، از خانواده کدوئیان(Cucurbithacae) و از جنس Cucurbita با نام علمی(Cucumis sativus). ریشه ان نسبتاً سطحی است و برای کاشت آن باید خاک سطح الارض کاملاً آماده و غنی از مواد غذایی باشد.

اسکلت گلخانه :
اسکلت بخشی از گلخانه است که پوشش پلاستیکی یا شیشه ای را نگه میدارد. اسکلت گلخانه باید محکم و سبک بود و در عین حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان سایه کمتری داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بیشتر با آهن گالوانیزه و یا آلومینیم می سازند و در بعضی موارد از چوب هم استفاده میشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن آسانتر است، ولی این اسکلتها زود می پوسند و در ضمن برای استحکام بیشتر باید از قطعات چوبی ضخیمتری استفاده کرد که این امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه می گردد.

در حال حاضر دو نوع گلخانه رواج دارد:

 1- گلخانه دو طرفه   2- گلخانه کوآنست

در گلخانه های دو طرفه دیوارهای جانبی عمودی هستند و سقف آنها حالت مثلثی دارد. در گلخانه کوآنست از کمانهای لوله ای یا چوبی (بیشتر لوله های فولادی) استفاده می شود در این روش کمانها را که دارای قوسی حدود 180° هستند بموازات هم و بفواصل مشخص (1.5-3.5 m) در زمین فرو می کنند و کمانها بوسیله تیرهای افقی که در امتداد طولی گلخانه قرار دارند بهم اتصال می یابند و مستحکم می شوند. فاصله تیرهای افقی که بطور موازی در روی کمانها قرار گرفته و اولین کمان را به آخرین کمان وصل می کنند، 100-150 cm است. به این ترتیب یک فضای درونی بزرگ و واحد بوجود می آید. برای پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستیک استفاده می کنند. بدین منظور در فواصل بین لوله های افقی و بفاصله 25-30cm سیمهای گالوانیزه به موازات لوله های افقی نصب می کنند که برای پوشش پلاستیکی سطح مناسبی بوجود می آورند و پس از پوشاندن گلخانه با پلاستیک تعدادی از همین سیمها روی پوشش پلاستیکی نصب می شوند تا پوشش گلخانه مستحکم تر شود.

 

در هنگام ساخت گلخانه باید نکات زیر را در نظر گرفت:

1. اگر سطح گلخانه خیلی وسیع باشد کنترل درجه حرارت و تهویه آن مشکل می باشد. لذا بهتر است سطح کشت در واحدهای کوچک و جداگانه 300-500 m2 تفسیم شود.

 

2.   ارتفاع داربستی که بوته های خیار به آن بسته می شود حدودm  2 است. بنابراین ارتفاع دیواره های جانبی گلخانه باید حداقل 2 m باشد

3.   شیب سقف باید به اندازه ای باشد که استحکام کافی داشته باشد و آب باران و برف را روی خود نگه ندارد. از طرفی اگر ارتفاع خیلی باشد فضای اضافه گلخانه بیشتر شده و هزینه گرم کردن آن افزایش می یابد. لذا شیب را باید حدود 25-30% گرفت. البته در گلخانه کوآنست بدلیل انحنای سقف این مشکل تا حدود زیادی رفع می شود.

 

4.  در بعضی مواقع لازم است که هوای گلخانه را خارج کنیم و چون هوای گرم سبک است و معمولاً زیر سقف می ایستد بهتر است در سقف گلخانه دریچه هایی تعبیه شود که در مواقع لازم این دریچه ها باز شده و هوای گرم خارج شود. در گلخانه های کوآنست باز و بسته کردن این دریچه ها مشکل است. لذا در دیواره های جانبی گلخانه و به فاصله 1-1.5 m از سطح زمین دریچه هایی را جاسازی می کنند و در مواقع لزوم آنها را باز می کنند. در ضمن در دو انتهای گلخانه و در نزدیکی سقف دو پنکه (فن) قرار می دهند که هوای گرم زیر سقف را خارج کنند.

 

5.   برای اینکه در هنگام ورود به گلخانه با باز کردن در ورودی هوای گلخانه بطور ناگهانی عوض نشود بعد از در ورودی یک اتاقک کوچک تعبیه می شود که ابتدا وارد این اتاقک می شویم و سپس به در اصلی گلخانه می رسیم و با باز کردن آن وارد فضای گلخانه می شویم.

 

6.   در محاسبات گلخانه ها معمولاً وزن برف را در نظر نمی گیرند. چون برف در اثر گرمای گلخانه آب می شود. ولی در مناطقی که خطر ریزش برف سنگین وجود دارد باید پس از بارش گلخانه را گرم کنیم این برف سریعاً آب شود. در غیر اینصورت و بخصوص در گلخانه های دوطرفه خطر خوابیدن سقف وجود دارد.

7. معمولاً گلخانه های دو طرفه که دارای دیواره های جانبی عمودی هستند در برابر باد به شکل مانع عمل می کنند و لذا بادهای شدید به آن خسارت میزنند. ولی گلخانه های کوآنست به دلیل قوسی شکل بودن جریان باد را ملایم می کنند. به علاوه گلخانه های کوآنست به دلیل انحنایی که دارند برف و باران را روی خود نگه نمی دارند و آب را به راحتی جاری می کنند. لذا در بیشتر نقاط جهان استفاده از گلخانه های کوآنست عمومیت بیشتری یافته است.

 

خاک مناسب برای خیار درختی:

خاک مورد استفاده در گلخانه های کشت خیار بایستی دارای بافت سبک (Sandy loam) بوده و از نفوذپذیری خوبی برخوردار باشد. این نوع خاک هر چه از نظر داشتن هوموس تقویت گردد کاشت خیار در آن دارای عملکرد بهتری خواهد بود. تقویت خاکهای سبک را می توان با کودهای حیوانی تامین نمود.

اگر خاک قابل استفاده کمی سنگین باشد می توان با اضافه کردن مقداری شن شسته عاری از آهک و گچ به همراه کمپوست بطوریکه از نظر مصرف میزان مورد نیاز جنبه اقتصادی جنبه اقتصادی داشته باشد آنرا اصلاح نمود. همچنین در صورت نفوذپذیری کم آب یا زه دار بودن خاک می توان از لوله های مشبک  پلی اتیلن و نصب در زیر پشته های خاک نیز استفاده نمود. این روش میتواند زهکشی لازم را برای خاک تامین نماید. خاکهای نسبتاً سنگین و یا خاکهایی که  دارای نمک زیاد باشند اصلاً مناسب نمی باشند زیرا تهویه، آبشویی و ضدعفونی اینگونه خاکها بسیار مشکل می باشد و مطمئناً به رشد ریشه نیز صدمه می زند.

تجربه خیارکاری در خاکهای سبک بیابانی (سرخه) که املاح آهکی و گچی در حداقل باشد و درصد شن آن بیش از 50% باشد نشان داده است که اینگونه خاکها بهترین بسترها بوده و در آن محصول خوبی تولید شده است. در انتخاب بسترهای خاکی چنانچه بستر زیرین (بیش از عمق 25 cm) آنها سخت و غیرقابل نفوذ باشد بایشتی با استفاده از زیرشکنهای مناسب این لایه شکسته شود و یا از کاشت خیار صرفنظر نمود.

PH مناسب بستر خاکی6.5-7.5  و EC کمتر از 3000µmos/cm (3 دسی زیمنز بر متر) می باشد. قابلیت جذب عناصر به وسیله PH بستر محیط ریشه تعیین و مشخص می شود. در PH پائین نسبت عناصر قابل جذب و محلول آهن، منگنز و آلومنیوم بیشتر بوده و در نتیجه همه آنها باعث تثبیت و غیر قابل استفاده شدن فسفر می شود.همچنین میزان کلسیم، منیزیم، گوگرد و ملیبدن قابل استفاده نیز در PH پائین کاهش می یابد. از طرفی مقدار فسفر، آهن، منگنز، روی، مس و بر در PH بالا محدود می شود.

سایر بسترها:

بسترهای خاکی همراه با مواد دیگر: اینگونه بسترها توده هایی از کاه و کلش و پیت، کمپوست و از این قبیل می باشند که روی پشته ها قرار می گیرند و یا با خاک پشته ها مخلوط می گردند. در این بسترها ریشه ها به خوبی توسعه       پیدا می کنند و گرمای محیط ریشه و Co2 لازم نیز به میزان کافی تولید میگردد. ازجمله این بسترها کاه پوسیده روی پشته ها است.

در اینگونه بسترها هر ردیف آن بوسیله بسته های کاه پرس شده پوشیده میشود. بدین طریق که پهنای بسته ها روی زمین و عرض آنها در امتداد یکدیگر قرار گرفته باشند. در هر 1000 m2 حدود 10 Ton کاه و به تعداد 560 بسته کاه 18 Kg مصرف می گردد. برای آماده سازی اینگونه بسترها برای هر بسته حدود 30 Lit آب مورد نیاز است. کودهای شیمیایی مورد نیاز برای هر کیلو کاه مجموعه ای از کودهای زیر است که بطور یکنواخت روی توده کاهها پخش میشوند.

7gr نیترات آمونیوم 26% 7gr آهک

7gr سوپر فسفات تریبل

7gr نیترات پتاسیم

4.5gr سولفات منیزیم

آنگاه در چند نوبت و به میزان 2-3 Lit برای هر بسته روی آنها به آهستگی آبیاری شود. در این زمان دمای گلخانه نبایستی از 15° c پائینتر رود. با این وصف بعد از مدتی دمای توده کاه به 38° c می رسد. در این روش استفاده از کاه گندم برای واریته های خیار طولانی رشد و کاه جو بای خیارهای با طول رشد کوتاه استفاده می شود.

بسترهای آبکشت: بسترهایی که صرفاً از محلول مواد غذایی کامل استفاده میشود و نیازی به خاک نمیباشد و فقط از نگهدارندهای واسطه ای مثل بسته های حاوی پشم سنگ و یا پیت خالص و یا ماسه و شن شسته که روی بتن تعبیه شده اند می توان استفاده نمود. در این سیستم ها هزینه های ضدعفونی قابل توجه نمی باشد ولی تأمین انواع مواد غذایی مورد نیاز بطور مداوم نیاز به اصلاح و کنترل دارد، ضمن اینکه نگهداری بوته در این گونه بسترهای سست باعث افزایش هزینه ها می گردد. در این روش ریشه ها به خوبی توسعه پیدا نمی کنند و گرمای لازم و Co2 مورد نیاز در محیط ریشه نیز بوجود نمی آید.

 

مشخصات بوتانیکی خیار:

خیار گیاهی است از گیاهان گلدار، از رده دولپه ای ها، از گیاهان یکساله جالیزی، از خانواده کدوئیان(Cucurbithacae) و از جنس Cucurbita با نام علمی(Cucumis sativus). ریشه ان نسبتاً سطحی است و برای کاشت آن باید خاک سطح الارض کاملاً آماده و غنی از مواد غذایی باشد. ریشه آن یکساله و گاهی هم دائمی است. ساقه آن علفی و به رنگ سبز روشن، آبدار و دارای پوست نازک و کرکهای ریزی است که از ساقه منشعب می شوند. طول بوته خیار با توجه به هرسی که انجام می شود مکن است به بیش از 6 m برسد که نگهداری بوته ها در گلخانه بوسیله پیچاندن آن به دور نخهای ضخیم و همچنین پیچیده شدن پیچکها به دور نخها که نگهداری بوته ها را محکم می نماید امکانپذیر است. در واریته های معمولی برگها نسبتاً کوچک در واریته های بکرزا یا پارتنوکارپیک برگها بزرگتر، پنجه ای شکل و به رنگ سبز روشن بوده و بریدگی های کم عمق، برگ را به پنج قسمت یا Lobe که غالباً به شکل مثلث هستند، تقسیم می کند. دمبرگ آن بلند، آبدار، قطور، و رگبرگها مشخص و روشنتر از خود برگ هستند. میوه خیار از لحاظ گیاهشناسی شفت بشمار میرود یعنی میوه ای است گوشتی که برون بر آن نازک، میانبر آن گوشتی و خوراکی و درون بر آن غشائی و سخت است.

رشد رویشی ریشه این گیاه در مقایسه با اندامهای هوایی آن بسیار ضعیفتر میباشد ولی در محل یقه و حتی قسمتهایی از ساقه که با خاک تماس حاصل مینمایند ریشه های نابجا تولید می کند، همچنین ریشه ها بیشتر در قسمتهای قابل تهویه سطح خاک رشد کرده و انتشار می یابند که در این رابطه ضرورت تهیه یک بستر تقریباً سبک از نظر بافت خاک و قابل تهویه معلوم می گردد.

محل پیدایش میوه روی ساقه دو حالت دارد:

1.     خیارهایی که روی ساقه اصلی و در زاویه برگها تولید می شوند.

خیارهایی که روی ساقه فرعی تولید می شوند که دراینصورت ساقه های جانبی به هرس منظم احتیاج دارند.

مشخصات بذر خیار گلخانه ای[1]:

برای پرورش خیار در گلخانه صرفاً باید از بذور پارتنوکارپیک استفاده کرد و از کاشت بذور معمولی در گلخانه اجتناب کرد. لازم به ذکر می باشد که پارتنوکارپیکی عبارت است از تشکیل و رشد میوه بدون تلقیح تخمکها. این پدیده به نحوی گسترده در سبزیجات خانواده کدوئیان بخصوص خیار بروز میکند. در واریته های معمولی گلهای نر و ماده جدا از هم بوده و گلهای نر زودتر از گلهای ماده ظاهر می گردند. ولی در عوض واریته های پارتنوکارپیک گل نر وجود نداشته و گلهای ماده بدون عمل گرده افشانی و لقاح تولید میوه میکند.

در این نوع خیار نیازی به گرده افشانی نیست و میوه بصورت پارتنوکارپیک تشکیل می شود، لذا چنانچه حشراتی از بیرون گلخانه گرده گل بوته دیگر خیارهای هوایی را به روی گل ماده بوته خیار داخل گلخانه بنشانند خیار تولیدی از کیفیت ظاهری پائین تر برخوردار خواهد بود.

در بعضی از واریته های خیار داربستی طول میوه ممکن تا 50 cm برسد که با توجه به ذائقه و بازارپسندی مصرف کنندگان ایرانی هم اکنون واریته هایی کشت می گردد که طول میوه آنها حداکثر به 30 cm برسد.

میوه این نوع خیار دارای پوستی خوراکی، بدون تخم و بدون ایجاد نفخ میباشد. بذر خیار گلخانه ای معمولاً با روشهای علمی و بسیار پرهزینه ژنتیکی تولید می شود و به همین دلیل قیمت آن بسیار گران بوده و بصورت عددی بفروش می رسد. این بذرها در هوای آزاد بخوبی نمی تواند بخوبی گلخانه میوه تولید کند زیرا در اثر تلقیح با گرده سایر ارقام، تولیدی یکنواخت نداشته و میوه آن از شکل اصلی خود خارج شده و بدفرم و بدشکل می شود.

خیار پارتنوکارپیک دارای ارقام متعددی است که بسیاری از آنها فاقد شکل و رنگ و اندازه مورد پسند بازار ایران است. بنابراین از بین واریته های  متعددی که به بازار عرضه می شوند باید انواعی را که برای کاشت در ایران مناسبند انتخاب نمود. واریته هایی از قبیل دومینوس جی.آر.اس[2]، دومینوس جی.آر.اچ[3]، هیلارس [4]9811، سینا، بیلانکو، خیار دولاب و خیار اصفهان در ایران نتایج چشمگیر و مرغوبیت بی سابقه ای نشان داده اند. چند واریته از خیارهای بلند اروپایی مانند سندرا[5] نیز در ایران آزمایش شده که طول آنها به 35-40 cm میرسد. اگرچه بذر پارتنوکارپیک بسیار گران بوده و هزینه کاشت و نگهداری نسبتاً بالایی دارد ولی با توجه به عملکرد بالا و قیمت گران خیار گلخانه ای، نه تنها این هزینه ها جبران می شوند بلکه سود سرشاری هم نصیب تولید کنندگان می گردد.

برای انتخاب بذر خیار درختی بهتر است از بذرهایی استفاده گردد که بیش از 6 ماه از تولید آنها گذشته باشد زیرا بذر خیار دوره خواب کوتاهی دارد که در آن ایام ممکن است جوانه نزند، ضمن اینکه گذشت بیش از دو سال نیز از نظر قوه نامیه مناسب نمی باشد.

تلخی موجود در میوه های خیار در اثر ماده ای بنام کوکوربیتاسین که در ته آنها وجود دارد و در ریشه ساخته می شود اما در خیارهای هیبرید گلخانه ای دیده نشده و یا خیلی به ندرت اتفاق افتاده است.

 

[1]- Seed Specification

[2]_ Dominus J.R.S

[3] _ Dominus J.R.H

[4] _ Hillares 9811

[5] _ Sandra

 

دانیتو بذری تک گل و رویال بذری چند گل است که قابل کاشت در اکثر فصول سال است.

 نسیم فقط برای کاشت در تابستان و مناطق گرم کشور مثل یزد قابل استفاده است این بذر بذری پر گل و کم برگ است.

مراحل مختلف کشت خیار درختی:

 

تهیه زمین:

تهیه زمین به نجو مطلوب برای کشت بذر اهمیت دارد. زمین خیار باید با شخم عمیق برگردانده شود و همانطوریکه در مبحث کوددهی قبل از کاشت توضیح داده شد با کودهای لازم تقویت شود.

بوته های خیار را می توان یک ردیفه و یا دو ردیفه کاشت ولی کشت دو ردیفه متداول تر است. فواصل بین ردیفها و بوته ها به عوامل زیادی از قبیل عرض گلخانه، محل تیرکها و ستونها و... بستگی دارد. ولی در نهایت باید فواصل را طوری تنظیم کرد که تراکم در واحد سطح از حد معینی تجاوز نکند در غیراینصورت بروز انواع بیماریها و کمبودها در اثر انبوه بودن شاخ و برگ اجتناب ناپذیر است. چراکه با افزایش شاخ و برگ، دریافت نور برای تمام بوته ها یکسان نخواهد بود. معمولاً فواصل را طوری تعیین می کنند که تراکم متوسط بوته ها 2.5-3 بوته در متر مربع باشد. البته خیارهای بلند اروپایی حدود 1.5-2 بوته در متر مربع هم کافی است.

فواصل کاشت:                                        

فواصل کاشت در سیستم آبیاری جوی و پشته: عرض جوی 40-50cm و عرض پشته حدود 100cm است. بوته ها در دو طرف جوی و 5cm دورتر از لبه جوی کشت می شوند.

با توجه به فواصل گفته شده، فاصله ردیفها در دو طرف جوی 50-60cm و در دو طرف پشته 90cm خواهد بود. فاصله بوته ها در روی هر ردیف 40cm میباشد.

باید دقت کرد که فاصله ردیفها در دو طرف پشته ها از 90 cm کمتر نشود. زیرا در غیر اینصورت نور کافی به بوته ها نمی رسد و رفت و آمد مشکل میشود.

 

فواصل کاشت در سیستم آبیاری قطره ای: در آبیاری قطره ای جوی وجود ندارد و بجای آن یک لوله پلاستیکی که در فواصل معینی دارای سوراخ می باشد برای آبیاری استفاده می شود. ردیفهای خیار در دو طرف لوله آبیاری قطره ای بفاصله 50-60 cm کاشته میشوند و از این دو ردیف تا دو ردیف بعدی90cm فاصله منظور می شود. در آبیاری قطره ای بجای جوی از یک نوار برجسته خاک که سطح آن حدود 6-10 cm از سطح پشته بالاتر است ایجد می شود و لوله آبیاری در وسط این نوار خاک قرار می گیرد. عرض نوار خاک برجسته حدود 70 cm است و بوته ها از هر طرف 10 cm داخل نوار گذاشته میشوند.

البته فواصل گفته شده همیشه ثابت نیستند و در نقاط مختلف بنابر نظر کارشناسان و تولید کنندگان ممکن است تغییراتی داشته باشند. اکثراً تصور میشود که هر چه تعداد بوته خیار در واحد سطح بیشتر باشد میزان محصول نیز به همان نسبت افزایش می یابد. البته این رابطه تا حد معینی درست است ولی همانطوریکه قبلاً هم گفته شد چنانچه تعداد بوته ها از حد مطلوب بیشتر شود انبوهی شاخ و برگ مانع رسیدن نور شده و موجب کاهش کیفیت میوه و توسعه بیماریها می گردد و در ضمن در مقدار برداشت نیز تأثیر می گذارد.

در کشت پائیزه که به علت در پیش بودن سرما رشد بوته نسبتاً محدود است توصیه می شود که تراکم بوته را 10% بیشتر می گیرند و در کشت بهاره که هوا رو به گرمی می رود و بوته ها رشد بهتری دارند تراکم مناسب 10% کمتر از حد متوسط می باشد.

پوشش خاک:

در آبیاری قطره ای روی خاک را با یک لایه پلاستیک (پلی اتیلن) می پوشانند و دو طرف نوار پلاستیک را حدود 10 cm زیر خاک می کنند. سپس در محل کاشت بذر روی پلاستیک یک بریدگی مثلثی شکل ایجاد کرده بذر را زیر بریدگی می کارند. بوته خیار بعد از سبز شدن از محل بریدگی پلاستیک خارج می شود و بقیه قسمتهای خاک زیر پوشش پلاستیک محفوظ می ماند.

پوشش پلاستیک شفاف معمولی باعث حفظ رطوبت و حرارت خاک می شود. در شرایط عادی درجه حرارت خاک زیر پوشش بطور متوسط 4-5° c از خاک بدون پوشش بیشتر است. در نتیجه ریشه ها بهتر رشد کرده و نمو خیار تسریع می کنند.درصورتیکه از نوار پلاستیک مشکی یا قهوه ای رنگ برای پوشش    پشته ها استفاده شود از رشد علفهای هرز نیز جلوگیری شده و هزینه وجین بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]

نقش تعرق در جذب آب از ریشه

 

تعرق باعث می‌شود که پتانسیل آب برگ به پتانسیل آب ریشه کاهش یابد. حوالی ظهر اختلاف پتانسیل آب ‌برگ نسبت به ریشه به بیشترین مقدار خود می‌رسد. در این هنگام سرعت و شدت جذب آب توسط ریشه نیز بیشترین مقدار را دارا است. اگر منحنی تعرق و منحنی جذب آب در ساعات مختلف شبانه روز را با هم مقایسه کنیم خواهیم دید که تغییرات هماهنگی را نشان می‌دهد. یعنی هر چقدر تعرق بالاتر باشد به همان اندازه هم شدت جذب آب نیز بالاتر است. زمانی که تعرق صورت می‌گیرد، پتانسیل آب ریشه منفی تر از خاک است و پتانسیل برگ منفی‌ تر از ریشه و پتانسیل جو منفی تر از برگ است.

 


در نتیجه جریان آبی از خاک به طرف اتمسفر ، از طریق گیاه برقرار می‌شود که باعث انتقال مواد محلول مورد نیاز گیاه همراه با صعود آب می‌شود. هر گاه پتانسیل آب جو افزایش یابد و جو از آب اشباع شود، جذب آب توسط سیستم ریشه‌ای و انتقال شیره خام در آوندهای چوبی به حداقل رسیده و یا متوقف می‌شود. در موقع شب نیز که روزنه‌ها بسته‌اند، تعرق به حداقل می‌رسد و انتقال شیره خام نیز تقریبا متوقف می‌شود. تعرق در واقع باعث ایجاد یک فشار منفی می‌شود که می‌تواند صعود شیره خام را حتی تا ارتفاع بیش از 100 متر در درخت غول موجب شود.

 

 

مکانیسم تعرق در برگها

 

 

واکوئلهای تمام یاخته‌های زنده برگ پر از آب هستند. همچنین پروتوپلاسم و دیواره یاخته نیز از آب اشباع است. آب از راه آوندهای چوبی رگبرگها به برگ می‌رسد. آب دیواره‌های مرطوب یاخته‌های بخار شده به جو درونی فضاهای بین یاخته‌ای وارد می‌شود. این حالت ممکن است از هر سطحی که مرطوب باشد، به جو پیرامون رخ دهد. فضاهای بین یاخته‌ای شبکه ، ارتباطی درونی با ساختار بعدی برگ ایجاد می‌کند که بوسیله بخار آب اشباع می‌شوند و یاخته آخری بخار آب را در هوایی که کمتر اشباع شده ، پخش می‌کند. تعرق روزنه‌ای از طریق تبخیر سطحی دیواره‌های یاخته‌ای که در محدوده فضاهای بین یاخته‌ای قرار دارند و همچنین از بخار آبی که از فضاهای بین یاخته‌ای از طریق روزنه وارد می‌شود، انجام می‌گردد.

 

اهمیت تعرق

 

 

نیروی مکشی ایجاب شده در صعود شیره خام کمک می‌نماید.با تاثیر بر روی فشار انتشار ، بطور غیر مستقیم پدیده انتشار در یاخته‌ها را کمک می‌کند.در جذب آب و مواد کانی توسط ریشه‌ها موثر است.در تبخیر آب اضافی کمک می‌کند.نقش مهمی در انتقال مواد غذایی از قسمتی به قسمت دیگر گیاه دارد.دمای مناسب جهت برگها را حفظ می‌کند. با تاثیر بر باز و بسته شدن روزنه‌ها ، بطور غیر مستقیم در فتوسنتز و تنفس اثر می‌کند.در پراکندگی انرژی اضافی دریافت شده از خورشید توسط گیاهان موثر است.

 

عوامل موثر بر تعرق

 

رطوبت نسبی

 

هر قدر رطوبت نسبی جو بیشتر با‌شد، میزان تعرق کمتر خواهد بود. زیرا پتانسیل آب جو در این حالت افزایش می‌یابد. اگر رطوبت نسبی جو به حالت اشباع برسد، تعرق متوقف می‌شود. رطوبت نسبی جو به شدت از دمای محیط متاثر است.

 

دما دما علاوه بر اثری که روی رطوبت نسبی دارد در شرایط طبیعی افزایش دما تا 25-30 درجه سانتیگراد باعث افزایش شدت تعرق شده و از این درجه به بعد باعث کاهش تعرق می‌شود. علت این پدیده آن است که افزایش دما تا 30 درجه سانتیگراد در بعضی از گونه‌ها مانند پنبه ، توتون و قهوه باعث باز شدن روزنه‌ها و پس از آن باعث بسته شدن روزنه‌ها می‌شود. در شمعدانی حتی در 35 درجه سانتیگراد نیز روزنه باز باقی مانده ، در نتیجه تعرق ادامه می‌یابد.

 

باد و جریان هوا

 

 

باد باعث تجدید هوا در مجاورت بافتها شده و شدت تعرق را افزایش می‌دهد. ولی شدید بودن آن باعث بسته شدن روزنه‌ها و کاهش تعرق می‌شود. از طرف دیگر باد با به حرکت در آوردن برگها ، خروج بخار آب

 

از برگها را آسان می‌کند.

 

روشنایی

در بسیاری از گیاهان شدت تعرق در تاریکی تقریبا صفر است و روشنایی باعث افزایش شدت تعرق می شود. علت آن باز شدن روزنه‌ها در روشنایی است. زیرا نزدیک به 99% تعرق از طریق روزنه‌ها صورت می‌گیرد. در بعضی از گیاهان مانند گیاهان گوشتی (تیره کاکتوس) روزنه‌ها در روز بسته و در شب بازند. به همین دلیل میزان تعرق این گیاهان در شب بیشتر از روز است.

 

 

عوامل ساختاری

 

سطح اندام هوایی :

 

سطح اندام ، بویژه برگها در تعرق اهمیت فوق العاده دارد. ریزش برگها هنگام پاییز و زمستان در درختان خزان شونده مناطق معتدل و به هنگام تابستان در گیاهان مناطق نیمه خشک ، بطور قابل ملاحظه‌ای از شدت تعرق می‌کاهد. همچنین وجود خار یا برگهای بسیار کاهش یافته در گیاهان مناطق خشک موجب کاهش شدت تعرق می‌شود.

 

 

آرایش بافتهای برگ :

 

 

آرایش بافتهای برگ در تعرق موثرند. بافت نرده‌ای برگ در گیاهان مناطق خشک همیشه فشرده تر از بافت نرده‌ای گیاهان مناطق مرطوب است و کوتیکول آنها ضخیم می‌باشد. حتی گاهی بافتهای بیرونی آنها چوب پنبه‌ای و یا چوبی می‌شود که این امر به مقدار زیاد از میزان تعرق می‌کاهد.

 

 

تعداد و وضع روزنه‌ها :

 

تعداد و وضع روزنه‌ها از عوامل اصلی تعرق به شمار می‌آید. همیشه نوعی رابطه مثبت بین تعداد روزنه‌ها و شدت تعرق وجود دارد. در بعضی گیاهان ساختار تشریحی خاص روزنه‌ها باعث کاهش شدت تعرق می‌شود. مانند کریپت روزنه‌ای در گیاه خرزهره که فرورفتگی‌های پر از کرک در سطح زیرین برگ هستند و روزنه‌ها در ته آنها قرار درند.

 

مواد شیمیایی باز دارنده تعرق

 

موادی مانند مومهای پلی وینیل و الکلهای سنگین که بتوانند از راه تاثیر بر یاخته‌های روزنه‌ای موجب بسته شدن روزنه‌ها شوند و یا مستقیما روزنه‌ها را مسدود کنند، مواد باز دارنده تعرق نام دارند. مشاهده شده است که هنگام کاهش تعرق ، فتوسنتز نیز همزمان با آن کاهش می‌یابد. زیرا به هر نحو که مانع خروج بخار آب از روزنه‌ها شویم، ورود CO2 به داخل برگ و در نتیجه فتوسنتز کاهش می‌یابد.

 

روشهای اندازه گیری تعرق

 

روش وزن کردن

 

 

در این روش از دست دادن ، یا با توزین تمام گیاه و یا شاخه‌ای از آن اندازه گیری می‌شود.

 

جمع کردن و توزین بخار آب حاصل از تعرق

 

با این روش می‌توان میزان تعرق به مقدار کم را در گیاهان که در هوای بسته و هوای آزاد رشد می‌کنند، اندازه گرفت. در روش هوای بسته گیاهی را با گلدان در زیر سرپوش می‌گذارند که در آن ظرف کوچکی حاوی مقدار کلرید کلسیم (CaCL2) با وزن مشخصی قرار دارد. افزایش وزن کلرید کلسیم ، مقدار آب خارج شده از گیاه را معلوم می‌کند. در روش هوای آزاد ، گیاه در محفظه‌ای قرار دارد که هوای مرطوب از آن عبور می‌کند.

 

هوای مرطوب پس از ورود به محفظه از یک طرف از داخل ظرفی حاوی کلرید کلسیم بی آب عبور می‌کند. رطوبت آن بوسیله کلرید کلسیم جذب می‌گردد و از طرف دیگر از بخش واجد گیاه نیز عبور می‌کند و سپس وارد ظرف دیگری می‌شود که محتوی کلرید کلسیم است. با توجه به اینکه وزن کلرید کلسیم قبل از شروع آزمایش تعیین شده است، می‌توان مقداری از آب خارج شده از گیاه را که بوسیله کلرید کلسیم جذب گردیده ، تعیین کرد. ضمنا با عبور دادن هوای آزاد و مرطوب ، شرایط طبیعی گیاه نیز رعایت شده است.

 

روش لیزیمتری

 

این روش برای اندازه گیری مقدار تعرق یک پوشش گیاهی بکار می‌رود. برای این منظور پوشش گیاهی را در ظرفهایی به ابعاد دو متر یا بیشتر به نام لیزیمتر که پر از خاک و پوشیده از گیاه‌اند و در داخل زمین جای می‌گیرند، قرار می‌دهند و با دستگاه پیزوالکتریک وزن لیزیمتر را تعیین می‌کنند. اندازه گیری در مورد مجموعه آب خارج شده از گیاه و خاک است و این اتلاف آب را تبخیر - تعریق گویند. در قسمت زیرین لیزیمتر ظرفی برای جمع آوری فاضلاب قرار دارد.

 

 

 

 

 

روش حجم سنجی یا پوتومتری (آشام سنجی)

 

 

در این روش فرض بر این است که میزان آب جذب شده ، تقریبا برابر با میزان تعرق یا آب دفع شده از گیاه است. شاخه پر برگ ، گیاهی را در زیر آب قطع کرده و در ظرف پر از آب آشام سنج (پوتومتر) قرار می‌دهیم. ظرف آشام سنج دارای دو راه خروجی است که یک لوله مویینه مدرج و یک مخزن آب است. پس از اندازه گیری میزان تعرق ، تمام دستگاه با شیری که جریان آب را از منبع به ظرف کنترل می‌کند، از آب پر می‌شود تا دستگاه کاملا از هوا خالی گردد. پس یک حباب هوا را به درون لوله موئین وارد می‌کنند. در طی تعرق حباب هوا که در طول لوله مویین حرکت می‌کند، نشان دهنده جذب آب توسط گیاه است و می‌توان میزان حرکت آن را اندازه گرفت. روش آشام سنجی برای مطالعه تاثیر عوامل محیطی مثل دما ، نور ، هوا و غیره بر روی تعرق روش مناسبی است.

 

 

روش کلرید کبالت

 

 

اساس این روش استفاده از کاغذ آغشته به کلرید کبالت (CoCL2) است (تهیه شده با محلول 3% کلرید کبالت). این کاغذ اگر خشک باشد، آبی رنگ است و وقتی مرطوب گردد، صورتی رنگ می‌شود. هنگام آزمایش ، رنگ کاغذ ابتدا آبی است و به تدریج صورتی رنگ می‌شود و میزان تغییر رنگ آن معیاری برای اندازه گیری تعرق است.

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]

(اسدی و همکاران، 1384). این محصول یک سوم سطح زیر کشت غلات دنیا را اشغال کرده است و تأمین کننده 25 تا 60 درصد کالری 7/2 میلیارد نفر از جمعیت جهان می باشد و بیش از 90 درصد برنج دنیا در آسیا تولید و مصرف میشود. برنج، گیاهی است که نسبت به دیگر گیاهان تحت آبیاری، بیشترین سطح زیر کشت را دارا است. بیش از 80 درصد منابع آب شیرین در قاره آسیا برای اهداف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که نیمی از کل این آب صرف تولید برنج می شود ((Dawe et al, 1998.در ایران نیز، کشاورزی بزرگترین متقاضی آب است، بطوریکه حدود 93 درصد از آب قابل استحصال، سالانه در این بخش استفاده می شود لذا، لازم است که توجه ویژه ای به نحوه بکارگیری این منابع و برنامه ریزی دقیقی برای استفاده بهینه از منابع آبی موجود، ولی محدود برای کشت پایدار صورت گیرد. همانطور که ذکر شد نیاز آبی برنج از سایر غلات بیشتر است و مقدار آن تابع عوامل متعدد نظیر رقم، اقلیم و حتی نوع کشت است. کمبود منابع آبی و پایین بودن راندمان آبیاری در مزارع برنج، لزوم استفاده بهینه و افزایش بهره وری از منابع موجود را می طلبد (اسدی و همکاران، 1383). روش مرسوم آبیاری برنج در مناطق برنج خیز ایران، غرقاب دائم با ارتفاع مناسب آب در تمامی طول فصل رویشی است (اسدی و همکاران، 1383). محیط رشد برنج به دلیل نیاز آبی فراوان آن را از دیگر نباتات متمایز می سازد، بطوریکه علاوه بر آبیاری در مرحله داشت؛ مقدار قابل توجهی از آب آبیاری قبل از نشاءکاری جهت تهیه و آماده سازی زمین و غرقاب نمودن آن و نیز تعداد دیگری در طول دوره رشد محصول بطور مستمر به صورت نفوذ عمقی مصرف می شود (Glecik, 1993). استفاده از این روش آبیاری موجب مصرف بیش از اندازه آب و پایین آمدن کارآیی مصرف آب آبیاری میگردد. بنابراین لازمه کشت آن مدیریت صحیح آبیاری می باشد، چرا که کمبود آب در شرایط فعلی و بحران آینده آب در ایران واقعیت انکار ناپذیری می باشد که تنها با اتخاذ تمهیداتی بر پایه یافته های علمی قابل کنترل خواهد بود (عبدی، 1384).
آینده تولید برنج به فعالیت ها، اتخاذ و گسترش استراتژی هایی بستگی دارد که آب را در برنامه ریزی های آبیاری بطور مؤثری استفاده نماید. این چنین استراتژی ها و فعالیت هایی برای دیگر قسمت های جهان نیاز مهم است. فعالیت های اجرایی برای تأمین آب در ایران دارای سابقه طولانی است که وجود سدها و شبکه های آبیاری در شالیزارهای کشور مؤید این نکته می باشد. بنابراین به نظر می رسد استفاده بهینه از آب در کشوری چون ایران که از نظر اقلیمی دارای وضعیت خشک تا نیمه خشک است از اهمیت بخصوصی در گسترش و توسعه فعالیت های کشاورزی برخوردار است (عبدی، 1384).

آبیاری و اهمیت آن در برنج
آبیاری شالیزار از مهمترین عملیات هایی است که باید در زراعت برنج انجام شود، چون برنج گیاهی است متحمل به غرقابی. وجود آب سبب انتقال مواد مختلف از ریشه به ساقه، برگ و دانه ها شده و در نتیجه موجب تهیه مواد خشک می گردد. مقدار آب مورد نیاز برای برنج بستگی به روش کاشت، ابعاد کرتها، تراکم بوته ها، مقدار مصرف مواد تقویت کننده، نوع بافت خاک، شرایط اقلیمی، شرایط اکولوژیکی و رقم مورد کاشت داشته و بطور کلی در ارقام زودرس نیاز آبی کمتر و در ارقام دیررس نیاز آبی بیشتر است (اخوت و وکیلی، 1376).
برنج در طول دوره رشد خود بطور متوسط به 35000-30000 متر مکعب نیاز دارد. این مقدار آب باید در هنگام پنجه زنی، تشکیل خوشه، گلدهی به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار گیرد. اگر در مرحله تشکیل خوشه و گلدهی آب و رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار نگیرد، عمل تلقیح به خوبی انجام نشده و برنج به دست آمده دارای عملکرد پایینی خواهد بود، زیرا در رطوبت کم دانه های گرده نمی توانند به تخمدان نفوذ نمایند و در نتیجه تلقیح انجام نگرفته، دانه های پوک تولید می شوند.

مقدار مصرف آب در مراحل مختلف رشد برنج
بطور کلی برنج در مراحل مختلف رشد خود به مقادیر متفاوتی آب نیازمند است.
1. مرحله آماده کردن زمین: میزان آب مصرفی در حدود 7000-1000 متر مکعب در هکتار متفاوت است.
2. مرحله جوانه زنی و رشد بذر در خزانه: مقدار 60-45 متر مکعب آب برای آماده کردن خزانه و 120-75 مترمکعب برای آبیاری بذور جوانه دار از زمان بذرپاشی در خزانه تا پس از 40-30 روز.
3. مرحله رشد رویشی: در هفته اول پس از نشاکاری عمق آب 6-5 سانتیمتر و پس از آن در زمان پنجه دهی به 3-2 سانتیمتر کاهش می یابد.
4. مراحل رشد زایشی: در این دوره عمق آب در کرت بایستی در حدود 4-2 سانتیمتر حفظ گردد.
5. مراحل رسیدن: عمق آب باید در این دوره حدود 2-1 سانتیمتر بوده و پس از زرد شدن بوته های برنج به وجود آب نیازی نیست.

عوامل مؤثر در مقدار مصرف آب شالیزار
عوامل متعددی در مقدار مصرف آب در شالیزار مؤثرند. بافت و نوع خاک یکی از عوامل تأثیرگذار می باشد. به طور کلی زمین های رسی و سنگین دارای نیاز آبی کمتر، ولی شالیزارهای با خاک شنی احتیاج به آب بیشتری دارند زیرا خاکهای شنی دارای خلل و فرج زیادتری هستند، بعلاوه میزان تبخیر آب در این خاکها بیشتر است. تراکم علفهای هرز نیز در مقدار نیاز آبی می تواند تأثیر مهمی داشته باشد؛ بطوریکه هرچه میزان تراکم علفهای هرز در شالیزار بیشتر باشد به همان نسبت میزان مصرف آب توسط این علفهای هرز زیادتر شده و نیاز آبی را افزایش می دهند. دمای هوا نیز از عوامل دیگر مؤثر بر مقدار مصرف آب است که هر چه درجه حرارت هوا بیشتر باشد میزان تبخیر آب از مزرعه بیشتر شده، مقدار آب افزایش خواهد یافت (اخوت و وکیلی، 1376).

روشهای آبیاری برنج
1- آبیاری به روش غرقابی دائم:
که خود به دو روش غرقابی راکد و غرقابی جاری تقسیم می شود. در روش غرقابی راکد، مصرف آب نسبت به غرقابی جاری کمتر بوده، انتقال مواد غذایی نیز کمتر است. در روش غرقابی جاری راندمان آبیاری کم بوده و انتقال مواد غذایی بیشتر است اما در اراضی که نفوذپذیری خاک زیاد است با استفاده از این روش می توان از تجمع مواد سمی جلوگیری نموده و درجه حرارت خاک را تنظیم نمود. از مزایای غرقابی دائم، هزینه کمتر در کنترل علف هرز و نظارت کمتر در آبیاری می باشد.
2- آبیاری به روش تناوبی:
در این روش، پس از غرقاب نمودن زمین، آبیاری قطع شده و تا زمانی که زمین به مرحله ترک خوردن نرسد آبیاری مجدد صورت نمی پذیرد. از مزایای این روش صرفه جویی در مصرف آب، کاهش مشکلات ناشی از عدم زهکشی، تهویه خاک و خروج گازهای سمی می باشد. با استفاده از روش فوق تا 30 درصد در مصرف آب صرفه جویی شده و عملکرد محصول نیز افزایش می یابد.

زمان بحرانی حساسیت برنج به کمبود آب
گیاه برنج در دو مرحله از دوران رشد خود به نوسانات رطوبتی حساس است که عبارتند از:
1. بلافاصله پس از نشاءکاری که تنش رطوبتی می تواند گیاه را بطور کامل از بین ببرد
2. در مرحله خوشه دهی و گلدهی (2 هفته قبل تا 1 هفته بعد از ظهور خوشه جوان) که تنش رطوبتی در این مرحله منجر به افزایش پوکی دانه می گردد. خسارت در این مرحله شدیدتر از مرحله ابتدایی رشد رویشی (مرحله اول) بوده و اثر بیشتری در کاهش عملکرد دارد (سلیمانی و امیری، 1384).

تنش رطوبتی و اثرات آن بر برنج
تحقیقات نشان داده است که کاهش عملکرد محصول نه تنها به به شدت و مدت تنش رطوبتی بستگی دارد بلکه به زمان وقوع آن در مراحل مختلف رشد نیز مرتبط است. بنابراین برای یک رقم مشخص برنج لازم است اثرات قطع آب و خشکاندن از نظر شدت و مدت خشکاندن و نیز در مرحله خشکاندن مورد ارزیابی قرار گیرد ( سعادتی و فلاح، 1376).
گیاه در 20 روز قبل از خوشه دهی و تا حدود 10 روز بعد از خوشه دهی به استرس آب حساس است. در این میان نباید رطوبت نسبی را از نظر دور داشت، زیرا اثر خشک کنندگی هوا عامل عمده ای است که احتیاجات آبی گیاه را تحت تأثیر قرار می دهد. رطوبت نسبی اثر قابل ملاحظه ای بر تبخیر و تعرق و بنابراین نیاز آبی گیاهان دارد.
رطوبت نسبی زیاد، کمبود رطوبت خاک را جبران و رطوبت نسبی کم، کمبود رطوبت خاک را بیشتر نمایان می سازد. هرچه رطوبت نسبی کمتر باشد، تبخیر و تعرق زیادتر و راندمان مصرف آب کمتر خواهد بود. درصورتیکه رطوبت خاک کافی باشد، رطوبت هوای نسبتاً کم، جهت تشکیل بذر در بسیاری از گیاهان رزاعی مناسب است. رطوبت نسبی در طول دوره زندگی گیاه برنج بخصوص در زمان گلدهی بسیار مؤثر است. بطوریکه مناسبترین رطوبت هوا برای گل دادن 80-70 درصد بوده و در رطوبت کمتر از 40 درصد و بیشتر از 95 درصد، گلدهی متوقف می شود. علت توقف گلدهی در رطوبت نسبی زیاد، به دلیل جدا نشدن دانه های گرده از پرچمها و در رطوبت نسبی بسیار کم به دلیل پسآبیدگی زیاد دانه های گرده و یا کلاله، اثر سوئی بر تلقیح (Fertilization) بجای می گذارد.
در آزمایشی، رقم IR20 در شرایط مزرعه در فصل خشک کشت گردید و چهار رژیم تنش بر آن اعمال گردید، در حالتی که تنش رطوبت نبود (غرقاب) عملکرد 6 تن در هکتار، در حالتی که تنش اولیه اعمال شد (آبیاری برای مدت 30 روز از شروع تشکیل خوشه ها تا درست بعد از گلدهی انجام نشد) عملکرد 2/1 تن و بالاخره در حالتی که تنش دیر ادامه داده شد (آبیاری بعد از تشکیل خوشه ها انجام نشد) عملکرد 8/0 تن در هکتار بود. این موضوع حاکی از آنست که مراحل پنجه زنی و شروع تشکیل خوشه ها به تنش زیاد حساس هستند.
در آزمایش دیگری ملاحظه گردید که پتانسیل آب 15 سانتی بار برای کاهش عملکرد کافی است. محققین ملاحظه کردند هنگامیکه پتانسیل آب خاک 2- سانتی بار یا کمتر بود، تعداد پنجه ها کاهش یافت. با کاهش رطوبت خاک، متوسط تعداد برگها در هر گیاه افزایش یافته ولی سطح هر برگ تا حدود 50% کاهش می یابد و در نتیجه 60 روز پس از نشاءکاری وزن خشک بخشهای هوایی کم می شود. در آزمایشی که روی رقم IR5 صورت گرفت، این رقم که به مدت 34 روز رشد معمولی داشت، تحت تنش قرار داده شد و تنش آب منجر به کاهش جذب CO2 و سرعت فتوسنتز گردید. نتایج تحقیقات در جهان نشان می دهد که بسته به شرایط اقلیمی و خاکی متفاوت ضرورت ندارد که گیاه برنج در تمام مراحل رشد غرقاب دائم باشد، بلکه در بعضی از مراحل رشد می توان آن را تحت تأثیر تنش آب در حد کاهش ارتفاع آب ایستابی در کرت و خشکاندن در حد اشباع قرار داد بدون اینکه عملکرد محصول کاهش یابد.

راندمان مصرف آب در برنج
در زراعت برنج نسبت به سایر زراعت ها، اصولاً راندمان مصرف آب اندک است و میزان آب مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم برنج نسبت به سایرین بسیار بیش از معمول می باشد (ملکوتی و کاووسی، 1383)، بطوریکه برنج 3-2 برابر بیشتر از سایر غلات مهم مانند گندم و ذرت آب مصرف می نماید (Virk et al, 2004). در مطالعه ای که به منظور تعیین نیاز آبی برنج انجام شد، گزارش گردید که راندمان مصرف آب کمتر از 30 درصد می باشد.
در یک مزرعه برنج، تعادل آبی بصورت زیر می باشد:
• آبی که به صورت آبیاری وارد سطح مزرعه می شود.
• آبی که از طریق بارندگی وارد سطح مزرعه می شود.
• آبی که به صورت تبخیر از سطح مزرعه کاسته می شود.
• آبی که به صورت نشت از پروفیل خاک خارج می شود.
• آبی که به صورت زهکش سطحی از کرت ها خارج می شود.

همانطوری که ملاحظه می گردد برای افزایش راندمان مصرف آب در این زراعت از طرفی و کاهش آلودگی های ناشی از ورود زه آب آلوده به مواد شیمیائی به آبهای زیرزمینی و سطحی، باید تلاش کرد تا تلفات آب را کاهش داد. یکی از کارهای معمول در امر آماده سازی مزرعه جهت کشت برنج عملیات لت زدن (Puddling) مزرعه می باشد. مزرعه را یک یا دو بار شخم سطحی می زنند و در حالیکه زمین اشباع از آب می باشد با وسایل ماشینی آن را تراز می نمایند. در طول این عملیات که تا عمق 15 سانتیمتری خاک مؤثر می باشد، ذرات ریز خاک موجب انسداد خلل و فرج درشت خاک شده و از طریق هدایت آبی خاک به شدت کاهش می یابد. چون یکی از دلایل عمده تلفات آب، نشت عمقی آن می باشد. از این طریق، می توان از تلفات عمقی کاست.
در صورتیکه خاک مزرعه سنگین باشد و سطح آب زیرزمینی نزدیک به سطح خاک باشد، تلفات آب از طریق نشت حدوداً یک میلی متر در روز خواهد بود و اگر خاکی دارای بافت سبک باشد، میزان این تلفات، ده میلی متر یا بیشتر می باشد؛ که در این صورت امکان نگهداری خاک مزرعه به حالت اشباع کاری مشکل است.
علاوه بر بافت خاک که در میزان تلفات عمقی (Leaching Losses) آب شالیزار نقش عمده را ایفا می نماید، ارتفاع آبی که روی سطح خاک می ایستد نیز نقش بسزایی دارد. اگر ارتفاع آب روی سطح خاک 5-2 سانتیمتر باشد، میزان نشت آب از پروفیل خاک، 20 میلیمتر در روز می باشد اما اگر ارتفاع آب روی سطح خاک، صفر بشود (خاک در حالت اشباع دائم) میزان نشت آب از پروفیل خاک 9 میلیمتر در روز می شود (Tabbal et al, 1992). کرتهای مزرعه برنج توسط مرزهای کوچکی به ارتفاع 15 سانتیمتر از یکدیگر جدا می شوند، چون مزرعه دائم دارای یک بار آبی به ارتفاع تقریباً 5 سانتیمتر یا بیشتر می باشد، امکان خروج سطحی آب از کرت ها وجود دارد که درز و ترک های موجود در بدنه این بندهای کوچک گلی و نیز آبزیان موجود در مزرعه مانند آب دزدک به این امر کمک می نمایند. از طرف دیگر بیش از 50 درصد آب از مزارع به صورت زهکشی سطحی از آن خارج و از دسترس گیاه خارج می شود (ملکوتی و کاووسی،1383).

بطور کلی به منظور افزایش بهره وری مصرف آب می توان روشهای زیر را پیشنهاد نمود:
- توسعه کشت ارقام پرمحصول
- بهبود مدیریت زراعی (استفاده از تکنیک های IPM، مدیریت تغذیه، کنترل آفات و تکنولوژیهای دیگر)
- تغییر تاریخ کاشت و استفاده مؤثر از آب باران
- کاهش آب در زمان آماده سازی زمین
- تغییر در روش های کشت و کار برنج
- استفاده چرخه ای از آب
- کاهش مصرف آب در طول رشد گیاه
- استفاده از روش آبیاری متناوب به جای آبیاری غرقاب دائم (Facon, 2006).

مدیریت مصرف آب در شالیزار
برنج از نظر اکولوژیکی و دامنه زیستی در رابطه با رطوبت در بین گیاهان زراعی دارای خصوصیت منحصر به فردی از نظر روابط با آب است. از آنجا که آب یکی از عناصر حیاتی در زندگی برنج محسوب می شود و از طرفی، آب مهمترین جزء برای تولید پایدار در مناطق برنج خیز می باشد، کاهش سرمایه گذاری در مسائل زیربنایی آبیاری، رقابت برای بدست آوردن آب را افزایش می دهد (Facon, 2006). بنابراین ضروری است که با مدیریت صحیح آب، بهره وری مصرف آب را افزایش داد.
بطور کلی مدیریت آب دارای اهداف زیر می باشد:
1- بهره برداری حداکثر از آب باران و منابع آبی موجود
2- انتقال آبهای اضافی از مزرعه (زهکشی)
3- به حداقل رساندن تلفات آب در مزرعه
4- تنظیم و اندازه گیری مقدار آب اضافی در مزرعه

اثرات مدیریت آب را می توان به صورت زیر بررسی نمود:
- اثر مدیریت آب بر عملکرد محصول: تحقیقات نشان داده است که حداکثر محصول زمانی به دست خواهد آمد که خاک شالیزار در شرایط غرقاب و یا اشباع باشد ولی در بعضی از مراحل رشد خشکاندن کم و تدریجی خاک باعث افزایش عملکرد شده است، به شرطی که خاک از مرحله تشکیل خوشه اولیه تا مرحله رسیدن در حد اشباع و یا غرقاب باشد (سلیمانی و امیری، 1384).
- اثر مدیریت آب بر مشخصات فیزیکی گیاه: ارتفاع گیاه برنج مستقیماً تحت تأثیر عمق آب در کرت قرار دارد بطوریکه ارتفاع گیاه با افزایش عمق آب در کرت افزایش یافته و در نتیجه موجب کاهش مقاومت گیاه در برابر باد و باران خواهد شد که حطر ورس را افزایش می دهد و این موضوع در مورد ارقام پابلند نظیر طارم حائز اهمیت است. تولید پنجه در بوته با عمق آب در کرت نسبت عکس دارد، بطوریکه با افزایش عمق آب ایستابی در کرت تعداد پنجه در بوته کاهش می یابد. عمق آب در کرت در مقدار شاخص برداشت نیز اثر می گذارد و افزایش عمق آب موجب کاهش این شاخص می گردد.
- اثر مدیریت آب بر جذب عناصر غذائی: در آزمایشی مشاهده شد که میزان جذب عناصر غذایی ماکرو و میکرو در آبیاری به صورت اشباع در مرحله رشد رویشی و یا آبیاری بصورت تناوبی در مرحله رشد رویشی در مقایسه با آبیاری بصورت غرقاب دائم در برنج طارم افزایش خواهد یافت (سعادتی و توسلی، 1384). در صورت نفوذپذیری زیاد خاک در شرایط غرقاب، مواد غذائی از منطقه ریشه شسته شده و بطرف پائین انتقال می یابند.
- اثر مدیریت آب بر شرایط فیزیکی خاک: اثرات آب بر روی وضعیت زهکشی اراضی شالیزار به عنوان یکی از فاکتورهای فیزیکی خاک دارای محاسن و معایبی می باشد. بطور کل عدم وجود زهکش مناسب در شالیزار باعث ایجاد سمیت در خاک خواهد شد. سمیت های ناشی از شرایط بد زهکشی می تواند بصورت بیماریهای گوناگون فیزیولوژیکی مانند بیماری آکاگاره، برونزینگ و آکیوشی (در ژاپن) ظاهر شود. با انجام زهکشی و خشکاندن به موقع می توان اکسیژن را به داخل خاک هدایت نموده و گازهای سمی ناشی از احیاء آهن و منگنز را از منطقه ریشه دور نمود.
- اثر مدیریت آب بر کنترل بیماریها: با مدیریت صحیح آب و جلوگیری از انتقال آب از کرتی به کرت دیگر می توان از انتشار بیماریهای قارچی کاست.
- اثر مدیریت آب بر کنترل در مصرف کود: با انجام آبیاری صحیح، مواد غذائی مورد نیاز برنج به سهولت در دسترس گیاه قرار خواهند گرفت.
- اثر مدیریت آب بر کنترل علفهای هرز: کنترل عمق آب در مراحل اولیه رشد برنج می تواند اثرات عمده ای در کنترل علفهای هرز داشته باشد، بطوریکه اگر علفهای هرز بیش از حد رشد نمایند، کنترل آنها از طریق مدیریت آب مشکل می گردد. اسکارداسی و همکاران (2006) در بررسی مدیریت آب بر رشد علفهای هرز برنج نشان دادند که در صورت ارتفاع زیاد آب در داخل کرت، رشد علفهای هرز کاهش یافته و یا متوقف شد در حالیکه عمق کم آب رشد علفهای هرز را افزایش داد. بعلاوه زهکشی دیر (30-20 روز بعد از نشاءکاری) رشد علفهای هرز را در مقایسه با غرقاب دائم بیشتر نمود. کنترل علفهای هرز از طریق مدیریت آب باید در مرحله بحرانی رشد علفهای هرز انجام گردد (در فاصله زمانی نشاءکاری تا 25 روز بعد از آن).

استفاده بهینه آب در جهت جلوگیری از مصرف بی رویه آن
طبیعی است که کشت برنج در شرایط غرقابی دائم و باعمق ایستابی 7-2 سانتیمتر در کرت در تمام طول دوره رشد در مقایسه با شرایط غیر غرقابی و بدون آب ایستابی در کرت، شرایط مناسبی برای رشد گیاه برنج می باشد چون با این روش آبیاری نه تنها آب و عناصر غذایی کافی در اختیار گیاه قرار خواهد گرفت و بویژه از نظر کنترل علفهای هرز نیز خیلی مؤثر است. اما این روش آبیاری وقتی امکانپذیر است که آب کافی، مناسب و مطمئن و ارزان در اختیار باشد ولی با توجه به اینکه در شرایط ایران، رشد سریع اقتصادی کشاورزی ناشی از برنامه های پنج ساله و نیز رشد افزایش جمعیت، تقاضا برای آب بیشتر در حال افزایش است، لذا تأمین آب کافی برای نسلهای آینده با توجه به منابع آبی محدود ناشی از شرایط گرم وخشک آن با مشکل مواجه خواهد شد (سعادتی، 1377).
بنابراین ضرورت دارد که ضمن حفظ آبهای موجود از خطر آلودگی، با اعمال مدیریت صحیح در مصرف آب، از آب موجود در همه زمینه ها بخصوص در کشاورزی استفاده بهینه گردد (سعادتی، 1377). امروزه از روشهایی که استفاده آب توسط کشاورزان را بهینه می کند، استفاده از سدهای خاکی، بند های انحرافی، ایستگاههای پمپاژ جهت انحراف آب رودخانه ها به سمت مزارع و کشتزارهاست تا بتواند مایحتاج خود را تأمین کند. با توجه به اینکه روشهای سنتی نمی تواند بهره برداری بهینه از آب را به دنبال داشته باشند لذا روشهای نوین می توانند این مشکل را برطرف کرده و میزان بهره وری و کارایی را افزایش دهند (عبدی، 1384).
یکی از راههای بهینه کردن مصرف آب در کشت برنج جلوگیری از مصرف بی رویه آن در طول دوره رشد می باشد (سعادتی، 1377). برای جلوگیری از مصرف بی رویه و صرفه جویی در مصرف آن، شناخت مرحله حداکثر نیاز آبی برنج و زمان بحرانی گیاه نسبت به کمبود آب و اثرات میزان مصرف در هر یک از مراحل رشد برنج ضروری می باشد (سعادتی، 1377). بعلاوه استفاده از روش نوین آبیاری در کشت برنج نه تنها موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود بلکه منجر به افزایش عملکرد محصول، کاهش آلودگی خاک و آب و بهبود تهویه خاک می شود.

روش نوین آبیاری برنج، راه حل ساده مقابله با خشکسالی در شالیزار
همانطور که ذکر شد روش مرسوم آبیاری برنج در مناطق شمالی کشور غرقاب دائم با ارتفاع مناسب آب در تمامی طول فصل رشد این گیاه است. کمبود روز افزون منابع آبی که منجر به کاهش سهم کشاورزی و سرازیر شدن این منابع به بخشهای دیگر مثل شرب و صنعت می شود ما ار ناجار می سازد تا از منابع موجود با بالاترین راندمان استفاده نماییم.
یکی از راهکارهای موجود برای کاهش مصرف آب در کشت برنج تغییر روش مرسوم آبیاری غرقاب دائم به روش آبیاری تناوبی با دور مناسب آن رقم می باشد. ایجاد غرقاب دائم در آبیاری برنج نه تنها یک ضرورت نیست بلکه در مناطق خشک و نیمه خشک که حصول کارایی مصرف آب بالاتر، حائز اهمیت فراوان است، مقرون به فایده آن است که با پذیرش هزینه مدیریتی، با کاهش زمان یا مقدار آبیاری در مصرف آب صرفه جویی نماییم. اگر چه گاهی این قطع آب و تنش خشکی متعاقب آن باعث کاهش عملکرد برنج می شود، ولی در بعضی از مواقع اعمال مدیریت صحیح آبیاری و خشک کردن محیط ریشه تأثیری در کاهش عملکرد آن ندارد و حتی کاهش قطع آب با دور مناسب آن رقم باعث افزایش عملکرد دانه برنج نیز می شود. با اعمال مدیریت مناسب کاربرد آب و اعمال دور مناسبی از آبیاری می توان بدون ایجاد تنش آب و تبعات آن شامل کاهش عملکرد و اجزاء عملکرد و یا با درصد قابل قبولی از آن به میزان زیادی در مصرف آب صرفه جویی نمود. با همه این اطلاعات، لازم به ذکر است بدانیم که در صورت عدم وجود مدیریت مناسب و اعمال دور آبیاری بدون مطالعه موجب کاهش رطوبت خاک از حد مناسب و در پی آن کمتر شدن رشد گیاه، عملکرد، تأخیر در رسیدگی، رشد علفهای هرز، ایجاد ترک در سطح مزرعه، افزایش آب مصرفی در داخل مزرعه می شود و تأثیر بر راندمان کاربرد کود را شاهد خواهیم بود.
در طول سالهای 1990 پژوهشگران IRRI راهکارهای مؤفقیت آمیزی را در افزایش بهره وری آب مورد آزمایش قرار دادند که استفاده از این روشها به میزان 35 درصد راندمان مصرف آب را افزایش داد اما با کاهش عملکرد دانه همراه بود (Tabbal et al, 2002, Bouman and Tuong, 2001, Lu et al, 2000). به منظور دستیابی به عملکرد مطلوب همراه با افزایش راندمان مصرف آب، روش جدید آبیاری متناوب معرفی گردید. آزمایشات انجام شده در چین و فیلیپین، ذخیره آب با استفاده از این روش را 30-13 درصد اعلام نمودند (Cabangon et al, 2001, Belder et al, 2002). تابال و همکاران (1992) گزارش کرده اند که می توان در مرحله ای از مراحل رشد و یا در تمام مرحله رشد رطوبت خاک را در حد اشباع نگهداشت و از این طریق در مصرف آب برنج صرف جوئی کرد. باید توجه داشت که در این روش دو عامل استفاده از ارقام نامناسب و مدیریت ناقص علفهای هرز می تواند موجب کاهش عملکرد دانه شود (Shi et al, 2002, Tabbal et al, 1992).
نتایج حاصل از تحقیقات در ایران نیز نشان داده است که اعمال دور آبیاری تناوبی با دور مناسب در مقایسه با آبیاری غرقابی دائم هیچ گونه کاهش عملکردی را در پی نداشته و حتی در بعضی مواقع منجر به افزایش عملکرد گردید. ضمن اینکه با اعمال این روش آبیاری می توان در مواقع خشکسالی به میزان زیادی در مصرف آب مزرعه صرفه جویی نمود. آب صرفه جویی شده در این سالها می تواند برای استفاده در اراضی بدون آب بخصوص اراضی پایین دست به کار رود (اسدی و همکاران، 1383). نتایج تحقیق سعادتی (1377) در بررسی اثر تنش آب در مراحل مختلف رشد برنج بر روی عملکرد و تع�
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
 خاکشناسی (Soil Science) دانش مطالعه و طبقه بندی خاک، بر اساس خصوصیات فیزیکی (مانند بافت یا ساختمان)، شیمیایی (مانند هدایت الکتریکی محلول خاک و میزان سدیم موجود) و زیستی آن است.

 

 


خاکشناسی (Soil Science) دانش مطالعه و طبقه بندی خاک، بر اساس خصوصیات فیزیکی (مانند بافت یا ساختمان)، شیمیایی (مانند هدایت الکتریکی محلول خاک و میزان سدیم موجود) و زیستی آن است.دانش خاکشناسی خاک را به عنوان ترکیب طبیعی بسیار پیچیده، که از هوازدگی فیزیکی و بیوشیمیایی بوجود آمده مورد بررسی قرار می‌دهد. یک پدولوژیست خاک را به عنوان یک ترکیب مطالعه می‌کند و کاربردهای آن را مد نظر قرار نمی‌دهد. خاکشناسی به ما کمک می‌کند بهترین کاربرد ممکن را برای خاک‌های مناطق مختلف تعیین نماییم، از آن حفاظت کنیم و کیفیت آن را افزایش دهیم. علاوه بر این، خاکشناسی شیوه‌های کشت بدون خاک گیاهان (کشت هایدروپونیک) را نیز در بر می‌گیرد. پژوهشگران رشته خاکشناسی با بررسی مواد و شرایط مورد نیاز زندگی گیاهان، امکان رشد گیاه در محیط‌های بدون خاک را فراهم می‌کنند.
کارشناسان خاکشناس میزان مواد غذایی موجود در خاک‌های مناطق مختلف را بررسی می‌کنند و بهترین راه افزایش میزان مواد مورد نیاز و کاهش آثار سوء موادی که میزان آن از حد طبیعی بیشتر است را بیان می‌کنند و در صورتیکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود باشد، راه حل‌های ترکیبی (مانند کود فسفات آمونیوم) ارایه می‌دهند.
خاکشناسان می‌توانند با شیوه‌های غیر عادی، مثلاً با اضافه نمودن گچ به خاک سدیمی و شستشوی مداوم آن، ساختار شیمیایی و با شخم مناسب و اضافه نمودن کودهای گیاهی به خاک، ساختار فیزیکی آن را بهبود بخشند. آنها گیاهان و جاندرانی را که می‌توانند باعث بهبود کیفیت خاک از نظر شیمیایی یا فیزیکی شوند را براساس نوع خاک پیشنهاد می‌کنند. مثلاً برای خاک‌هایی که دارای کمبود نیتروژن هستند شبدر یا یونجه پیشنهاد می‌کنند و برای خاک‌هایی که به شدت فشرده شده‌اند ولی ساختار شیمیایی مناسبی دارند کرم خاکی پیشنهاد می‌کن
شاخه‌های دانش خاکشناسی

دانش خاک‌شناسی خاک هارا از دو جنبه تحت بررسی می‌دهد و بر همین اساس به دو رشته تقسیم می‌شود.

 1. -پدولوژی یا خاک‌پژوهی خاک‌ها را به عنوان مواد طبیعی بسیار پیچیده، که از هوازدگی فیزیکی و زیست‌شیمیایی بوجود آمده مورد بررسی قرار می‌دهد. یک پدولوژیست خاک را به عنوان یک ترکیب مطالعه می‌کند و کاربردهای آن را مد نظر قرار نمی‌دهد.
 1. -ادافولوژی خاک را به عنوان محیط زیست، رشد و نمو گیاهان مورد بررسی قرارمی دهد. ادافولوژیست‌ها ویژگی‌های خاک را از نقطه نظر حاصلخیزی مورد بررسی قرار می‌دهند.

رشته دانشگاهی خاکشناسی

خاکشناسی یکی از شاخه‌های رشتهٔ کشاورزی است. این رشته با رشته‌های مهندسی شیمی و مهندسی عمران نیز رابطهٔ نسبتاً نزدیکی دارد. مهندس خاکشناس علاوه بر تسلط بر دانش شیمی (شیمی عمومی، شیمی آلی، زیست‌شیمی، شیمی تجزیه و خصوصاً شیمی خاک)، دارای دانش فنی کافی در زمینهٔ نقشه برداری و بررسی تصاویر هوایی و تصاویر ماهواره‌ای هم می‌باشد.
گرایش‌های مهم رشته خاکشناسی

دانش خاکشناسی دارای گرایش‌های تخصصی متعددی می‌باشد. تعدادی از گرایش‌های خاکشناسی در مقطع کارشناسی و تعدادی از آنها در مقطع کارشناسی ارشد قابل انتخاب است.
گرایش‌های مقطع کارشناسی (گرایش در دانشگاه‌های مختلف متفاوت بوده و دانشجو ملزم به پذیرش آن است):

 1. -خاکشناسی محض
 2. -خاکشناسی محیط

گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد (گرایش بر اساس موضوع پایان نامه تعیین می‌شود):

 1. -شیمی خاک
 2. -فیزیک خاک
 3. -بیولوژی خاک
 4. -آلودگی خاک
 5. -حاصلخیزی خاک
 6. -فرسایش خاک امیدوارم به درد بچه های گل 88بخوره
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
انواع کودهای شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی
هر نوع موادی که جهت تقویت خاک و بالا بردن حاصلخیزی آن که چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی باعث افزایش عملکرد محصول می شود کود گفته می شود.
کودها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از کودهای شیمیایی ، کود آلی و کود بیولوژیک.
کودهای شیمیایی:
تاریخچه:
تولید این نوع کودها، در کشاورزی و ازدیاد تولید محصولات زراعی انقلابی را به وجود آورد. طی مرور زمان تولید این کودها رو به فزونی گذاشته و از آنجا که علاوه بر این که این کود ها باعث ازدیاد محصول می‌گردد باید این را هم در نظر داشت که، این کودها صدمات زیادی را به خاک، موجودات زنده و اکوسیستم وارد می‌نمایند.
ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف حاوی یک عنصر، بسیار متفاوتند. این تفاوتها بر مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کوددهی و اثر بخشی کودها تاثیر بسیار مهمی دارند. بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیائی قبل از انتخاب و یا مصرف آنها ضرورت دارد.
کودهای شیمیایی به دو دسته که برخی جزء عناصر پر مصرف گیاه یا ماکرو المنت و برخی نیز جز عناصر کم مصرف گیاه ( میکرو المنت ) میباشد تقسیم می شود.
عناصر پر مصرف (ماکرو) شامل: ازت - فسفر - پتاس - کلسیم - منیزیم
عناصر کم مصرف (میکرو) شامل : آهن - روی - منگنز - مس - بور
کود های شیمیایی بر اساس نوع عنصر تقسیم بندی می کنند. به عنوان مثال کودهای ازتی، فسفری و پتاسیمی دارای یک یا دو عنصر هستند .اگر یک کود همه عناصر را با هم و به نسبت متناسب داشته باشد اصطلاحاً کود کامل نامیده می شود.
کودهای شیمیایی در کارخانجات کود سازی تهیه می شوند. اساس تولید کودهای شیمیایی واکنش زیر است:
واکنش هابر _ بوش N2+3H2 ______________ 2 NH3
N2 از هوا و H2 از گاز متان و CH4 تأمین می شود. یعنی N2+3H2 در حضور دما و فشار کاتالیزور مناسب تبدیل به 2NH3 (مولکول) می شود.
آمونیاکی که طی این واکنش تولید می شود یک کود ازت است. کود ازته با ٨٢ درصد نیتروژن یا ازت در خیلی از کشورها مستقیماً به عنوان کود در خاک تزریق می شود و در ایران امکانات برای مصرف آن کم است. آمونیاک به عنوان ماده اولیه می تواند برای تولید سایر کودهای ازته مورد استفاده قرار گیرد.
اگر NH3 را با مولکول 3o2 ترکیب کنیم کود اوره تولید می شود که از پر مصرف ترین کودهای شیمیایی است.
اگر NH3 را با H2SO4 ترکیب کنیم کود فسفات آمونیوم تولید می شود که از بهترین کودها برای شرایط خاک های قلیایی است، یعنی کودی است دارای خاصیت اسیدی و بسیار مطلوب و مناسب برای شرایط خاک ایران.
خواص کودهای شیمیایی ازته
یکی از کودهای مصرفی، کود اوره است. کود اوره که به کود شکری نیز معروف است در سطح جهان از پر مصرف ترین و ارزان ترین کودهای شیمیایی ازتی است. کود اوره ٤٦ درصد ازت دارد و حلالیتش در آب خیلی خوب است و به همین دلیل در خاک برای تهیه محلول های کودی و محلول پاشی بر روی گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.
در محلول پاشی روی گیاه ممکن است که کود اوره دارای مقداری ماده سمی بیوره باشد که این ماده نباید از یک مقدار مشخص بیشتر باشد.
مشکلی که در ارتباط با کود اوره وجود دارد این است که به دلیل حلالیت زیادش شستشویش در خاک خیلی زیاد است. یعنی اگر آب آبیاری یا بارندگی زیاد و خاک شنی باشد به راحتی این کود در خاک شسته می شود.
کود مهم دیگر، کود سولفات آمونیوم است. این کود ٢١ درصد ازت و ٢٤ درصد گوگرد دارد و اسیدزا بوده و بهترین کود برای شرایط خاک های ایران است. کود سولفات آمونیوم به دلیل پائین بودن درصد ازت آن نسبتاً گران است. کود نیترات آمونیوم از کودهای مهم دیگر است که از ترکیب آمونیاک و اسید نیتریک تولید می شود.
ویژگی این کود آن است که دارای هر دو نوع منبع ازتی گیاه یعنی نیترات و آمونیوم است. و یکی از معایبش آن است که به راحتی رطوبت هوا را جذب می کند و دانه های کود بهم چسبیده و تشکیل کلوخه می دهند و دیگر آنکه اشتعال زا است. یعنی اگر ضربه یا فشاری به کود وارد شود آتش می گیرد و مشکل آتش سوزی به وجود می آید.
یکی دیگر از کودهای ازتی مشهور و معروف کود اوره با پوشش گوگردی است. حلالیت کود اوره بالاست و امکان شستشویش زیاد بوده و دانه های کود اوره بر روی آن یک پوشش گوگردی ایجاد می کنند.
به این کود اصطلاحاً کند حل می گویند. یعنی کود SU به تدریج ازت خود را آزاد می کند و شستشو و تلفات کود خیلی کمتر بوده و از این نظر می تواند کود مناسبی باشد ولی نسبت به کود اوره معمولی گران است و برای گیاهان زینتی و برای شرایطی که امکان آب شویی زیاد بوده یا محصولاتی که از نظر اقتصادی با صرفه است می تواند کود مناسب و مفیدی باشد.
کدام کود ازتی برای مصرف توصیه می شود؟
انتخاب کود ازتی می تواند به چند پارامتر وابسته باشد. یکی از این ها قیمت کود است. همانطور که گفتیم کود اوره نسبت به کود سولفات آمونیوم خیلی کود ارزان تری است. کود ٤٦ درصد ازت و کود سولفات آمونیوم ٢١ درصد ازت دارد.
شرایط خاک نیز می تواند عامل تعیین کننده ای برای انتخاب کود باشد. اگر خاک خیلی قلیایی و PH آن بالا باشد با مصرف کود سولفات آمونیوم تا حدودی PH را کاهش می دهیم.
جدول خواص کودهای شیمیایی ازتی مهم
١)سولفات آمونیوم: کود سولفات آمونیوم دارای ٢١ درصد ازت و ٢٣ درصد گوگرد است. این کود اسید زا و مناسب خاک های آهکی بوده و نسبتاً گران و کمی مقاوم به شستشو می باشد.
٢)کود اوره ٤٦ درصد ازت دارد. این کود اسید زا نیست و مناسب بیشتر خاک ها بوده، ارزان و رایج ترین کود ازتی ایرانی است.
٣) کود نیترات آمونیوم ٢٦ درصد ازت دارد. این کود اسید زا نیست و مناسب برای چغندر قند بوده و نسبتاً گران و حساس به شستشو می باشد.
٤) کود فسفات آمونیوم ١٧ درصد ازت و ٢٦ درصد ایدرید فسفریک دارد. کود فسفات آمونیوم نسبتاً اسید زا و دو منظوره بوده و قیمت مناسب داشته و کمی مقاوم به شستشو می باشد.
٥) کود اوره فرم ٢٦ درصد ازت دارد. این کود نسبتاً اسیدزا و مناسب چمن بوده، گران و خیلی مقاوم به شستشو می باشد.
٦) کود اوره با پوشش گوگرد ٣٥ درصد ازت دارد. اسیدزا و مناسب خاک های سبک و مقاوم به شستشو بوده و قیمت آن مناسب است.
از مزایای کودهای شیمیایی، بهای ارزان، کاربرد سهل و آسان، درآمد کاذب کوتاه مدت (بدون توجه به استهلاک سرمایه اصلی یعنی خاک و موادآلی آن) است. شیوع بیماریها و آفات متعدد مثلاً شیوع آتشک گلابی در باغهای گلابی کرج و قزوین، نماتد در مزارع چای و حتی شانکر مرکبات در جنوب کشور عمدتاً زاییده مصرف نامتعادل کودها می باشد.
نظرات بانک جهانی درباره مصرف کودهای شیمیایی در ایران می تواند موید مصرف نامتعادل کود در کشور باشد که به شرح زیر می باشد:
درتوزیع نابرابر کودهای شیمیایی، بخش خصوصی جایگاهی ندارد (تقویت بخش خصوصی و فراهم آوردن امکان رقابت فعالانه، ایجاد یک محیط تجاری و حقوقی صحیح و اتخاذ یک خط مشی پایدار و فعال از جانب دولت برای تقویت مشارکت بخش خصوصی)، نظام قیمت گذاری سبب اسراف در مصرف کود شیمیایی می شود،‌ عدم توازن بین کودشیمیایی در دسترس و کودشیمیایی مورد نیاز، ضعیف تحقیق در کاربرد کود، تجارب سایر کشورها در کنترل مصرف کودشیمیایی می تواند به مصرف کود در کشور کمک کند که در زیر به دو مورد اشاره می شود: در انگلستان تولید گندم در هر هکتار در حدود 5/7 تن تثبیت شده و تولید بیشتر از آن را وزارت کشاورزی صرفاً به خاطر مسایل زیست محیطی ممنوع نموده است. در بلژیک غلظت نیترات در زه ‌آب مزارع اندازه گیری شده و اگر غلظت آن از غلظت نیترات رودخانه بیشتر باشد، با دادن اخطار و با جریمه، مقدار کود مصرفی زارع را کاهش می دهند.
امروزه در دنیا تلاش بر آن است که برای تولید محصولی بهتر، سالم‌تر و همچنین آسیب رساندن کمتر به محیط زیست این نوع کودها را به صورت بهینه مصرف نمایند.
در مصرف این نوع کودها باید دقت زیادی شود چون بعضا به دلیل قدرت دوزهای بالای مواد موثره اثرات منفی بر روی گیاه می‌گذارند. کودها از لحاظ کیفی باید در سطح قابل قبولی باشد و برای آنکه معلوم گردد کود مورد استفاده از کیفیت لازم برخوردار است و همچنین مقدار مورد نیاز و فهمیدن دیگر خصوصیات باید آزمایشهای ذیل را روی آن انجام داد:
* تعیین کیفیت کود
* تعیین میزان کود مصرفی در کشاورزی
* تعیین عناصر تشکیل دهنده کود
* تعیین میزان آلایندگی کود ها از نظر پارامترهای زیست محیطی در خاک و آب
در آزمایشگاه آنالیز کود انواع آزمایشهای شیمیایی (آلی، معدنی) میکروبیولوژی و برخی پارامترهای فیزیکی بر روی انواع کودها انجام می‌گیرد تا بتوان کود را مورد بررسی قرار داد.
کود آلی (ارگانیک):
هر ماده آلی که بوسیله میکروبها قابل تجزیه باشد می تواند بعنوان کود آلی به کار رود. اما کودهای آلی مختلف از نظر کیفیت و دوام در خاک و قیمت بسیار متفاوتند. توجه گردد که تامین مواد غذایی گیاه از طریق اضافه کردن مواد آلی به خاک گران تمام می شود. ارزش اصلی کودهای آلی به علت تغییرات فیزیکی است که در خاک ایجاد می کنند. کودهای آلی را می توان به سه گروه کودهای حیوانی، کود سبز و کمپوست تقسیم نمود.
1)کود حیوانی:
کود حیوانی در حقیقت از فضولات حیوانات تهیه می‌شود که بیشتر از کود گوسفند و گاو و اسب و یا مرغ تشکیل می‌شود . کود حیوانی به علت دارا بودن حجم وسیعی از مود آلی و غذایی باقی مانده که برای غنای خاک بسیار مفید می‌باشد در طول تاریخ همواره مورد توجه کشاورزان بوده است .کود انسانی نیز در رده کودهای حیوانی به حساب می‌آید. در بعضی کشورها از جمله ایران از مدفوع انسانی به عنوان کود در مزارع کشاورزی استفاده می‌شود.
کاربرد:
کود اسبی
اسب مقدار زیادی علف هرز می خورد و غذای خود را نرم و پودر نمی کند و در نتیجه تعداد از بذور علف هرز سالم از دستگاه گوارش آن عبور می کنند و به همین علت کود اسبی بذر علف هرز زیادی دارد. برای گیاهان اسید دوست کود اسبی مناسب می باشد. کود اسبی نسبت به کودهای گاوی و مرغی درصد ازت بیشتری دارد. سرعت قابلیت استفاده عناصر غذایی کود اسبی متوسط می باشد. کود اسبی برای گیاهان گلدار ، سبزی و صیفی و گیاهان ریشه ای و غده ای مناسب ترین کود می باشد.
کود گاوی
گاو مقدار زیادی علف می خورد و آنها را خوب جویده وخرد می کند و سیستم گوارش گاو کارایی بیشتر در هضم غذا دارد و در نتیجه کود گاوی تعداد بذر علف هرز کمتری دارد.
آزاد سازی عناصر غذایی از کود گاوی تا میزان 50 درصد ممکن است بیش از 18 هفته طول بکشد.
شرایط مصرف کودهای حیوانی
کودهای حیوانی بلافاصله بعد از مصرف با خاک مخلوط کنید تا از هدر رفتن ازت آن جلوگیری بعمل آید.
نزدیک به زمان کاشت گیاه زراعی از کودهای حیوانی به مقدار کمتر استفاده کنید در صورت مصرف زیاد کود حیوانی نزدیک به زمان کاشت مشکلات تاخیر در کاشت بدلیل ایجاد شرایط بسیار مرطوب هم چنین پس از کاشت نیز بعلت آزاد سازی آمونیاک می تواند موجب گیاه سوزی در بذور و رشد گیاهچه شود.
کود مرغی
کود مرغ مخلوطی از کود مرغی خام و مواد بستر نظیر خاک اره ، خرده چوب و پوسته برنج می باشد.
2)کود سبز:
کود سبز شامل گیاهی است که آنرا قبل از کاشت محصول اصلی کشت کرده و بعد از مقداری رشد سبزینه ای آنرا به زمین بر می گردانند بدون اینکه از این گیاه محصولی برداشت کنند این گیاه می تواند شامل هر گیاهی باشد غیر از آنهایی که بخشهای خشوی دارند یا اثر آللوپاتی بر روی گیاه محصول دار بعدی می گذارند . در اصل کود سبز یک تناوب است که محصول ندارد و برای بهبود باروری و حاصلخیزی خاک و در صورت لگوم بودن تامین کل یا بخشی از ازت مورد استفاده محصول بعدی استفاده میشود به طوری که از نظر رطوبت با محصول اصلی در رقابت نباشد .
کود سبز عملاً مواد غذایی به خاک اضافه نمی کند، بلکه آن چه را که طی رشد خود از خاک جذب کرده و در خود ذخیره نموده است به خاک بر می گرداند اما در صورتی که از گیاهان تیره بقولات بعنوان کود سبز استفاده شود تمام ازت تثبیت شده را به خاک بر می گرداند. از طرف دیگر کود سبز با جذب و ذخیره مواد غذایی در خود از شسته شدن آنها جلوگیری می نماید.
گیاه کودی انتخاب شده باید در زمان گلدهی یا خوشه بستن به زیر خاک برده شود. زیرا که قبل از این زمان، رشد و نمو قسمت های سبزینه ای گیاه کافی نبوده و از برگرداندن آن ماده آلی زیادی به خاک اضافه نخواهد شد. کود سبز به منظور تقویت زمین از لحاظ مواد آلی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد که بدین منظور گیاهان، برای مدت زمانی معین در مزرعه کاشته شده و بعد از رشد کافی به زمین برگردانده می شوند.
3) کمپوست:
کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک (مواد زائدی که ازگیاهان و حیوانات برجای می‌مانند) به دست می‌آید.
از کمپوست (Compost) در باغبانی و کشاورزی به عنوان تقویت‌کننده خاک استفاده می‌شود. کمپوست یکی از بهترین کودهای گیاهی و تقویت‌کننده‌های طبیعی خاک است و می‌تواند جایگزین خوبی برای کودهای تجاری شود. مهمترین حسن این کود، ارزان بودن آن است. استفاده از کمپوست ساختار خاک را ارتقا می‌دهد، محتوای خاک را تقویت می‌کنند و سبب می‌شود خاک مدت زمان بیشتری بتواند آب را در خود نگه دارد. کمپوست قدرت باروری خاک را افزایش می‌دهد و کمک می‌کنند ریشه‌های سالم در گیاه رشد کند.
مواد ارگانیک موجود در کمپوست در حقیقت مواد غذایی میکروارگانیسم‌هایی هستند که خاک را در وضعیتی سالم و متعادل نگه می‌دارند. نیتروژن، پتاسیم و فسفر موادی هستند که در نتیجه تغذیه میکروارگانیسم‌ها از مواد آلی تولید می‌شوند و در نتیجه تنها تعداد اندکی از مواد مغذی می‌ماند که باید به خاک افزوده شود. با طی زمان کافی تمام زباله‌های ارگانیک در طبیعت به کمپوست تبدیل می‌شوند. البته همه زباله‌ها برای تولید کمپوست در خانه مناسب نیستند. در اغلب سیستم‌های تولید کمپوست که در خانه‌ها به کار می‌روند، سیستم به دمای مناسب برای کشتن عوامل بیماری‌زا نمی‌رسد، در نتیجه باید در نوع مواد اولیه‌ای که برای تولید کمپوست به کار می‌رود دقت کرد.
کود بیولوژیک:
کود های بیولوژیک دارای باکتری و قارچ های مفیدی می باشند که برای اهداف خاصی استفاده می شوند.از این موارد می توان به تثبیت ازت – رها سازی یون فسفات، آهن ،پتاسیم و.. از ترکیبات نامحلول انها اشاره نمود.این با کتریها معمولا در اطراف ریشه گیاه استقرار یافته و به گیاه در جذب عناصرغذایی کمک می نماید.این گونه کودها منشاء طبیعی دارند و معمولا از خاک گرفته می شوند.کود های بیولوژیک دیگر الودگی کود های شیمیایی را ندارد و باعث کاهش الودگی کود های شیمیایی هم می شود این کودها باعث بهبود ساختمان خاک ،افزایش محصول و کاهش بیماریها می شوند.شرکت های مختلفی در این زمینه فعالیت دارند و از مشهورترین این شرکتها در ایران می توان به زیست فناور سبز اشاره نمود و از محصولات انها می توان به کود زیستی فسفاته بارور 2 اشاره نمود. موسسه فن اوری زیستی اسیا هم در این زمینه فعالیت گسترده ای دارداین موسسه همچنین در تولید حشره کش های بیولوژیک فعالیت دارد از کود های بیولژیک این موسسه می توان به کود بیولوژیک ازتو باکتر(نیتروکسن– ازتو باکتر مایع) ،بیووم پلاس(حل کننده فسفات)،ریزو چک پی،بیووم ، سوپر نیترو و...و از حشره کش های بیولوژیک بی تورین رانام برد. قارچ کش بیو لوژیک بیوسوبتیل نیز از این موارد می باشد.

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]

شکار ، تکثیر و پرورش کرم خاکی

سیستماتیک کرم خاکی

    پیش از هر چیز باید بگویم که واژه کرم خاکی اصولا یک عنوان عمومی است .

به بیان دیگر به هر کرمی که در خاک زیست کند کرم خاکی می گویند .

اما کرم خاکی معمولی قرمز رنگی که در باغچه ها یافت می شود و احتمالن چند عکسی از آن را در کتاب های علوم دوره دبستان یا راهنمایی دیده اید ، دارای نام علمی    Lumbricus terrestris می باشد

کرم خاکی معمولی یا لومبریکوس ترس تریس ، در فایلوم یا شاخه Annelida (آنلیدا) یا کرمهای حلقوی جای دارد .

گفتنش خالی از لطف نیست که واژه Annelus در لاتین به معنی حلقه کوچک است .

کرم خاکی معمولی در زیر رده الیگوکتا یا کم تاران دسته بندی می شود .

کرم های این زیر رده در هر حلقه تعداد کمی تار دارند .

رده بندی کرم خاکی را در جدول زیر می آورم :

Kingdom:

Animalia

Phylum:

Annelida

Class:

Clitellata

Subclass:

Oligochaeta

Order:

Haplotaxida

Family:

Lumbricidae

Genus:

Lumbricus

Species:

L. terrestris

نام عمومی کرم خاکی:

    همان طور که همه شما می دانید نام عمومی کرم خاکی ، کرم خاکی است .

چرا ؟

چون در خاک به سر می برد . به همین سادگی .

در انگلستان به آن Common Earthworm (کرم خاکی معمولی) و Earthworm  (کرم خاکی) می گویند .

در آمریکای شمالی و نیوزیلند آن را  Night crawlers (کرم شب خز ) می نامند .

در کانادا به آن dew-worm (کرم شبنم ؟ ) گفته می شود .

این کرم همچنین دارای نامهایی چون :  Rain worm   (کرم باران) ،  Night walkers (کرم شب گرد ) ، Angle worm  (کرم قلاب) ،  Fishing worm (کرم ماهی گیری) ، Garden worm (کرم باغچه) ، Ground worm (کرم زمین) ، Red worm (کرم قرمز) ، lob worm و ... می گویند .

 

ریخت و کالبد شناسی کرم خاکی«

    بدن کرم خاکی استوانه ای و در دو انتها نازک است .

سطح شکمی پهن و رنگ پریده است ولی سطح پشتی تیره تر است .

بدن یک کرم بالغ از 80 تا 100 حلقه تشکیل شده .

هرچند که کرم خاکی سر چندان مشخصی ندارد ، دهان آن در حلقه اول قرار دارد .

مخرج کرم خاکی بیضی شکل و به طور عمودی در حلقه آخر قرار دارد .

در هر حلقه از بدن کرم به جز حلقه اول و حلقه آخر ، 4 جفت تار موی ابریشم مانند وجود دارد . هر تار عبارت از یک میله کیتینی نوک تیز است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است .

کرم می تواند به وسیله ماهیچه های منقبض کننده ، تار را در هر جهت حرکت داده و یا جلو و عقب بکشد .

این تارها در زمانی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می کند مانند گیره یا میخ عمل می نماید .

    دستگاه گوارش کرم خاکی از قسمت های زیر تشکیل گردیده :

1 – دهان و حفره دهانی که در حلقه های 1 تا 3 امتداد دارد .

2 – حلق که در حلقه های 4 و 5 است و باعث نرم شدن غذا می شود .

3 – مری که در حلقه های 6 تا 14 کشیده شده و دارای سه جفت غده های آهکی برای خنثی نمودن اسیدهای آلی موجود در غذای خورده شده است .

4 – چینه دان بزرگ با دیواره نازک که وظیفه ذخیره غذا را دارد .

5 – سنگدان در حلقه های 17 تا 18 بوده و دارای دیواره های عضلانی ضخیم و محکم با لایه داخلی از کوتیکول است . غذای انبار شده در چینه دان به کمک سنگ ریزه های موجود در سنگ دان عضلانی تکه تکه و خرد می شود .

6 – روده که تا مخرج ادامه دارد و جایگاه جذب مواد گوارش یافته است .

7 – مخرج .

شبیه ساز بسیار زیبای غذا خوردن کرم خاکی

دستگاه گوارش کرم خاکی دارای آنزیم های پپسین ، تریپسین ، لیپاز ، سلولاز و آمیلاز است .

 

    شرح گردش خون کرم ربطی به مطلب این نوشته ندارد فقط باید گفت که 5 رگ اصلی ممتد در طول بدن و 5 جفت قلب در حلقه های 7 تا 11 این کرم دیده می شود .

 

    در این گونه معمولا روی حلقه های31 تا 37 بر آمدگی غده ای مشخصی به نام کمربند تناسلی Clitellum ( کلایتلوم)  دیده می شود .

کمربند تناسلی ماده سازنده پیله یا موکوس مخصوص را که محتوی تخم است ترشح می کند .

گزارش شده که خشکسالی باعث می شود که کرم خاکی کمربند تناسلیش را از دست بدهد که البته پس از مناسب شدن شرایط دوباره رشد خواهد کرد .

همچنین گویا کرمهای بسیار پیر هم کمربند تاسلی خود را از دست می دهند .

 

طول عمر کرم خاکی را از یک تا 8 سال برآورد کرده اند .

گفته می شود که بخشهایی از بدن کرم خاکی قدرت ترمیم داشته و در صورت تخریب شدن دوباره رشد می کنند .

 

شکار کرم خاکی:

    برای پرورش و تکثیر کرم خاکی ابتدا باید آن را جمع آوری یا شکار(صید) نمود .

یکی از راه های جمع آوری کرم خاکی ، گرفتن چند عدد کرم درشت و مولد از فروشگاه های فروش طعمه زنده برای ماهی گیری یا یکی از دوستان است .

 

    جمع آوری کرم خاکی از محیط طبیعی معمولا در شب های بهار موفق تر است .

این کرمها در شب از سوراخ های خود خارج می شوند و به گردش می پردازند .

 برای همین به آنها شب خز یا شب گرد می گویند .

با داشتن یک چراغ قوه و با رعایت سکوت می توان شب هنگام ، کرمها را در باغچه ، بر روی زمین یا در لایه های نزدیک به سطح جستجو کرد .

شانس این عمل به ویژه زمانی که در هنگام غروب به گیاهان باغ خود آب داده باشید دوچندان می شود .

یادتان باشد نور قوی و ارتعاش زیاد باعث فراری دادن کرمها می شود .

اگر چراغ قوه تان دارای نور قوی یا زننده ای است می توانید روی آن را با کاغذ های مات بپوشانید تا از تابش نورش بکاهید .

همچنین مشخص شده که کرم های خاکی نسبت به نور قرمز بی توجه هستند .

پس می توانید از فیلتر های نور قرمز استفاده کنید .

 

خوب ! اگر نمی خواهید شب های خود را با جستجوی کرم خاکی به هدر بدهید چاره ای جز صید این کرم ندارید .

یادتان باشد که فصل بهار بهترین فصل شکار کرم خاکی (و بسیاری از جانوران) است .

 

1- ساده ترین روش این است که بخشی از زمینی را که می دانیم دارای کرم خاکی است را آب ببندیم  . پس از کم و بیش 15 دقیقه کرم ها به سطح زمین می آیند .

این کار معمولا به هنگام غروب جواب بهتری می دهد چون به علت خنکی هوا کرمها در لایه های نزدیک سطح به سر می برند و با خیس شدن زمین ، سریع تر بیرون می آیند .

 

2 – در این روش زمینی که دارای کرم خاکی است را مرطوب می کنند و سپس یک پارچه متقال پهن می کنند و تفاله چایی روی پارچه می ریزند . کرمها پس از مدتی روی پارچه جمع می شوند .

 

3 – در این روش آب را با غلظت 55/0 % فرمالین مخلوط کرده و روی زمین می ریزیم .

بوی فرمالین سبب می شود که کرمها زودتر از زمین خارج شوند .

 

4 – در این روش زمین را مرطوب می کنیم سپس یک تکه چوب نسبتا کلفت (الوار) را در خاک نرم زمین فرو می کنیم و به آن ضربه می زنیم یا مثلا آن را اره می کنیم . در اثر این ارتعاشات ، کرمها از مخفی گاه خود خارج می شوند .

 

5 – در این روش که در اصل صید الکتریکی کرم خاکی است ، از یک میله فولادی به قطر 5 میلی متر و با دسته عایق استفاده می کنیم . این میله باید به برق با ولتاژ 220 و شدت جریان 3 – 5 آمپر وصل شود . سپس میله را در زمینی که مرطوب است فرو می کنیم . با اتصال جریان  ، کرم ها از خاک بیرون می آیند .

سالهاست که در دنیا دستگاه های برقی متنوعی برای صید کرم خاکی به بازار وارد شده اند که برخی از آنها با باطری – مثل باطری ماشین – کار می کنند (یک نمونه از آنها در ابتدای فیلم سینمایی گودزیلا نشان داده شده )  .

 

 

پرورش کرم خاکی

    به طور کلی برای پرورش کرم خاکی نیاز به وسایل زیر است :

 

جعبه نگهداری کرم خاکی :

 این جعبه (کرم دانی) بستگی به اهداف پرورش دهنده دارد . از یک جعبه کفش تا مخازن بزرگ پلاستیکی (یا سیمانی ) برای نگهداری کرمها استفاده می شود .

معمولا از جعبه هایی با ابعاد 30*30*90 استفاده می شود .

بیشینه خاک درون این جعبه ها 15 تا 20 سانتی متر است زیرا در غیر این صورت کرمها از جعبه خارج می شوند .

جعبه باید دارای در پوش باشد تا هم مانع نفوذ نور شود و هم از کاهش رطوبت خاک جلو گیری کند .

 

                                   کرم دانی یا جعبه نگهداری کرم خاکی

 

 

اگر از جعبه های پلاستیکی استفاده می کنید ، سوراخی برای خروج آب اضافی در مواقع لازم و همچنین سوراخی برای جریان هوا در آن ایجاد کنید .

جعبه های چوبی معمولا این مشکل را ندارند ولی بهتر است که قبل از خاک ریزی ، دیواره های آن را با پارافین یا موم در مقابل هدر رفتن رطوبت ، عایق کنید .

جعبه باید در جایی قرار بگیرد که رطوبت و دمای آن قابل کنترل باشد .

تا جایی که ممکن است باید از تابش مستقیم نور مهر به کرم دانی جلوگیری نمود .

نور شدید ، سرمای زیاد ، ضربه و ارتعاش ، کاهش رطوبت و .. از عواملی است که کرمها را وادار می کند که به عمق خاک بروند .

از لحاظ تراکم در هر متر مربع می توان حدود 100 عدد کرم خاکی را جا داد .

برخی منابع نیز عدد وزنی نیم تا یک کیلو گرم کرم خاکی در هر متر مربع را ذکر می کنند.

 

بستر پرورش کرم خاکی:

     معمولا بهترین گزینه برای یک تولید خانگی ، مخلوط خاک برگ و شن ریز است .

گاهی از مخلوط خاک و شن و برگ درختان اشاره می شود که تکرار همان جمله بالاست.

آنچه مسلم است مقدار رس در این بستر پرورشی یا Bed باید در کمترین مقدار ممکن باشد .

به بیان دیگر ؛ هرگز از رس استفاده نکنید !

خاک مورد استفاده باید نرم باشد تا کرم ها به آسانی بتوانند در آن رفت و آمد کنند و هوا نیز بتواند به سادگی به آن نفوذ کند .

برای تهیه چنین خاکی ، آن را الک می کنند .

یکی از نکات کلیدی در پرورش کرم خاکی ، مرطوب نگهداشتن خاک است .

 فراموش نکنید که اگر بیش از اندازه آب بکار ببرید ، کرم ها خفه می شوند .

می توانید از افشانه ها یا آب پاش ها برای مرطوب نگهداشتن خاک استفاده کنید .

 

                                 افشانه

 

رطوبت خاک باید حدود 25 تا 30 % باشد .

رطوبت بیش از 35% و کمتر از 13% باعث توقف تخم گذاری کرمها می شود .

p.H خاک هم در حد طبیعی و خنثی (6/5 تا 3/8 ) است .

بیشتر منابع اروپایی دمای مناسب پرورش کرم خاکی را 18 درجه سانتی گراد اعلام کرده اند اما اینجانب تا 26 درجه سانتی گراد هم بدون مشکل پرورش داده ام .

(در شهری که من زندگی می کنم ، دمای اتاق با کولر دو تکه هم در بهار و تابستان به 18 درجه نمی رسد .)

 

تغذیه کرم خاکی :

     گزارش شده که با خاک برگ و شن به تنهایی می توان برای چند ماه کرم ها را زنده نگه داشت . زیرا کرم ها مواد قابل استفاده خاک برگ را جذب می کنند .

کرم ها می توانند تقریبا از دور ریز آشپز خانه ای تمامی سبزیجات تغذیه کنند .

تکه های هندوانه ، تکه های پرتقال یا سایر مرکبات ، برگ های خارجی کلم یا کاهو ، تفاله چایی ، تکه های سیب زمینی پخته و سیب درختی ، چغندر ، هویج و لوبیا پخته و ... حتی پوسته تخم مرغ !

تمامی گیاهان و سبزیجات را می توان پس از حدود 35 دقیقه پختن به عنوان غذا به کرمها پیشکش نمود .

همچنین می توانید چند نوع گیاه و مواد مختلف را پخته و با هم مخلوط کنید و غذایی تر کیبی به کرمهای خاکی بدهید .

به عنوان سایر مواد غذایی می توان از انواع کودهای حیوانی (مثلا کود گاوی یا گوسفندی ) ، نان (بربری) خیس شده ، سویا ، آرد و مخمر  نیز سود جست .

یکی از بهترین غذا ها استفاده از غذای ماهی (پولکی یا پلت)  مرطوب شده است .

 

    نباید به کرمها زیاد غذا داد زیرا نخست اینکه غذای اضافی در خاک مانده و گند می کند و ضمن رشد قارچها ممکن است باعث ایجاد بوی بد هم بشود و اگر جعبه شما در باغچه باشد همین بو ممکن است باعث گرد آمدن بسیاری حیوانات بدجنس مثل زنبور ها و موش ها به آن دوروبر شود .

به خصوص از دادن گوشت به کرمهای خاکی باید پرهیز نمود زیرا هم مورد تغذیه کرم قرار نمی گیرد و هم بوی گند بیشتری تولید می کند .

دلیل دیگر که تربیتی است اینکه غذادادن زیاد باعث می شود کرم هایتان لوس بشوند .

    برای دادن غذا به کرمها شیار هایی در میان خاک جعبه ایجاد و غذا را به داخل آن شیار ها می ریزند .

اگر غذایتان پخته و مانند پوره شده است می توانید از وسایل مخصوصی که با آنها خامه را روی کیک می ریزند استفاده کنید .

 پس از این حتما باید روی غذا را با خاک پوشاند تا دیر تر فاسد شود .

کرم ها طی مدت 3 تا 4 روز دور غذا جمع می شوند و شروع به خوردن می کنند .

 

 

جفت گیری و تولید مثل کرم خاکی

    کرم های خاکی جاندارانی Hermaphrodit (یعنی الهه دو شاخه) یا نرماده هستند .

یعنی هر جاندار در بدن خود هم گامت نر (اسپرم) تولید می کند و هم گامت ماده (تخمک) .

از طرف دیگر اسپرم های یک کرم خاکی ، نمی تواند تخمک های خودش را بارور کند و برای باروری به فرد دیگری از گونه خود نیاز دارد .

برای همین به کرمهای خاکی از لحاظ تولید مثلی ، هرم آفرودیت دیگر لقاح یا نر ماده دگر بارور گفته می شود .

 

در سطح بدن کرم خاکی سوراخ هایی به غیر از دهان و مخرج وجود دارد که برخی از آنها در تولید مثل نقش دارند .

 

- چهار سوراخ کوچک مربوط به جایگاه اسپرمی یا جام نطفه ای که به طور جانبی در شیارهای میان حلقه 9-10 و 10-11 واقع است .

- سوراخهای تخم بر یا اوویدوکت به صورت زوج در سطح شکمی در حلقه 14 .

- سوراخهای مجاری اسپرمی زوج با لبه های متورم در سطح شکمی حلقه 15 . 

همچنین هر کرم خاکی 2 جفت بیضه (کوچک و بزرگ) و یک جفت تخمدان دارد .

کرمهای خاکی در قسمت بیشتر سال تولید مثل می کنند ولی حداکثر فعالیت تکثیری آنها در هوای گرم و مرطوب است .

جفت گیری معمولا در شب صورت گرفته و به 2 یا 3 ساعت وقت نیازمند است .

دو کرم خاکی از سوراخ خود خارج شده و سطح شکمی قدامیشان را نزدیک هم می آورند به طوری که امتداد قرار گیری سر در آنها در جهت مخالف هم قرار داشته باشد .

یعنی اگر سر یک کرم به سمت مشرق است ، سر کرمی که می خواهد با او جفت گیری کند به سمت مغرب خواهد بود .

 

           جفت گیری در کرم خاکی

 

در این زمان ، کمربند تناسلی (حلقه 31 تا 37 ) هر کرم به حلقه های 7 تا 12 دیگری محکم می چسبد .

سپس هر کرم لوله گلی به دور خودش تولید می کند که حلقه های 9 تا 36 را می پوشاند .

سپس هر کرم از طریق یک جفت شیار اسپرمی که از حلقه 15 تا کمربند تناسلی کشیده می شود به کرم دیگر اسپرم منتقل می کند .

بعد از این کرم ها از هم جدا می شوند .

بعدا هر کرم پیله های (cocoons) محتوی تخم تولید می کند .

اندازه پیله ها در کرم خاکی معمولی 7 تا 5 میلی متر است و هر کدام دارای چندین تخم است که گویا فقط یکی از آنها به ثمر می رسد .

پیله ها به شکل قطره اشک و به رنگ نارنجی یا قهوه ای هستند .

معمولا 3 هفته تا یک ماه طول می کشد تا تخم به کرم تبدیل شود و این مدت وابسته به دما و رطوبت است .

همچنین حدودا 2 ماه طول می کشد تا کرم ها بالغ شوند .

پس از این مدت زمان برداشت کرم ها رسیده است .

 

برداشت کرم خاکی

    یک روش پیچیده برداشت کرم این است که خاک مو جود در جعبه ها را در یک ظرف فلزی بریزیم ، سپس از بالا به سطح خاک نور بتابانیم و حرارت بدهیم ( دما نباید بیش از 25 تا 29 درجه باشد زیرا تخم ها را از بین می برد) و از طرف دیگر زیر ظرف را سرد کنیم .

از آنجا که کرم ها از نور و گرمای زیاد فراری هستند به سمت ته ظرف آهنی می روند .

خاک رویی را بر می داریم و کرم ها را که در ته ظرف جمع شده اند را جدا می کنیم .

این کار را چند بار با خاک هر جعبه تکرار می کنیم تا مطمئن شویم که بیشتر کرمها را گرفته ایم .

    روش دوم این است که آستینها را بالا زده و از الک برای جدا کردن کرم از خاک استفاده کنیم . به همین سادگی .

 

نکته بسیار مهم در این قسمت این است که خاک اضافه را نباید دور ریخت زیرا پر از تخم و نوزاد کرم خاکی است و بهترین بستر برای شروع پرورش دوباره است !

 

فرآوری کرم خاکی

برای عمل آوری کرم های برداشت شده می توان چند پیشنهاد را مطرح نمود :

 

1 – یک راه این است که کرم ها را تمیز کرده و بشوییم و در لای پارچه تمیزی در دمای 3 تا 4 درجه (یخچال) نگهداری کنیم تا متابولیسم آنها پایین بیاید .

با این کار می توان کرمها را چند روزی تازه و زنده نگه داشت و به صورت درسته یا تکه شده به ماهیان خوراند .

2 – روش دیگر این است که کرمها را تکه کنیم و خشک کنیم . مثل گاماروس که در بازار است . (موجودات کوچک و میگو مانند که به رنگ قهوه ای روشن در پلاستیکهای کوچک به فروش می رسد ) .

3 – روش بعدی انجماد و خشک کردن کرمهاست . مانند همان کاری که با توبیفکس می کنند .

 

                      غذاهای دان گوناگونی می توان از کرم خاکی ساخت

 

4 – این روش که محصول آن بسیار با ارزش است تولید آرد کرم خاکی نام دارد .

در این روش باید کرم ها را خشک و سپس آسیاب نمود .

5 – روش آخر ؛ غنی سازی کرم خاکی زنده با آنتی بیوتیکها و مواد مفید دیگر است که خودم روی طرح غنی سازی کرم خاکی با امگا 3 کار می کنم .

و ...

نکات این نوشته :

1 - اگر دانش آموخته (فارغ التحصیل) بیکار هستید و سرمایه ای دارید ، بروید چند رفیق یک رنگ به عنوان شریک پیدا کنید و یک شرکت ثبت بکنید و اسمش را بگذارید شرکت سهامی خاص "کرمیران "  که در اصل همان "کرم ایران" است و دست به تولید کرم زنده و آرد کرم و غذای آکوآریوم بزنید .

وقتی ثروتمند شدید یادی هم از من بکنید .

البته حق این کار شدیدا محفوظ است .

2 – اگر در پرورش همه اصول را رعایت کنید ولی به خاکتان شن یا سنگریزه اضافه نکنید ، شکست می خورید . فکر می کنید چرا ؟ 

واژگان کلیدی : پرورش کرم خاکی ، تکثیر و پرورش کرم خاکی ، فرآوری کرم خاکی ، عمل آوری کرم خاکی ، غنی سازی کرم خامی با اسیدهای چرب غیر اشباع ، غنی سازی کرم خاکی با آنتی بیوتیک ، غنی سازی کرم خاکی با امگا 3 ، غنی سازی کرم خاکی با اومگا 3 ، Earthworm culture   ، Earthworm enrichment with omega 3 ، enrichment of earthworm with antibiotic ، enrichment of earthworm ،                    Lumbricus terrestris   Enrichment of ، earthworm enrichment

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 2 PM ] [ جان نثاری ]
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 0 AM ] [ جان نثاری ]
شتر کلکوهی

 
شتر کلکوهی

 

ادامه مطلب
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 0 AM ] [ جان نثاری ]
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 0 AM ] [ جان نثاری ]
[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 0 AM ] [ جان نثاری ]
[ پنجشنبه هشتم تیر 1391 ] [ 10 PM ] [ جان نثاری ]
[ پنجشنبه هشتم تیر 1391 ] [ 9 AM ] [ جان نثاری ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اميدوارم مطالب فوق به شما كمك كند در نگهداري از حيوانات خانگي موفق باشيد با اميد روزهاي هر چه بهتر براي شما كاربران عزيز
امکانات وب

statistics


k2cod go Up